Adama_Spyrale_1-31.05.21

Grypa ptaków „wycofuje” się we Francji

24 marca 2021
Grypa ptaków „wycofuje” się we Francji

Francuskie władze, z uwagi na malejącą liczbę zakażeń wirusem grypy ptaków zdecydowały o złagodzeniu środków ochronnych wprowadzonych wcześniej w walce z chorobą. W rejonie najbardziej dotkniętym HPAI, czyli w południowo – zachodniej części Francji rozważa się możliwość wznowienia produkcji na fermach drobiu, na których wcześniej prowadzono masowe uboje.

Zezwolenie miałoby jednak obejmować niektóre rodzaje drobiu, w tym kurczęta rzeźne, ale pod warunkiem zamknięcia ptaków wewnątrz budynków. Zakaz chowu kaczek i gęsi na tych obszarach będzie utrzymany do czasu całkowitego zakończenia epizoocji grypy ptaków.

W sezonie jesienno – zimowym 2020/2021 sytuacja związana z rozprzestrzenianiem wirusa była na  tyle poważna, że odgórnie nakazano masowe uboje stad w trzech regionach Francji, aby powstrzymać HPAI. Straty w pogłowiu oszacowano na około 3 miliony sztuk drobiu, głównie kaczek, ponieważ obszary, na których  podjęto takie działania specjalizują się w produkcji mięsa kaczego.

Liczba ognisk we Francji spadła do pięciu w pierwszym tygodniu marca w porównaniu z blisko 130 przypadków w pierwszym tygodniu stycznia.  Ministerstwo Rolnictwa uważa jednak, że ryzyko HPAI we Francji, jak i całej Europie jest nadal wysokie.

 

KIPDiP


POWIĄZANE

Czasu na ubieganie się o dopłaty bezpośrednie i obszarowe finansowane z PROW cor...

Realizując wniosek przyjęty na VII Posiedzeniu Krajowej Rady Izb Rolniczych VII ...

ARiMR opublikowała listy określające kolejność przysługiwania pomocy w następują...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę