aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Grypa ptaków-Francuzi szczepią kaczki. Obowiązkowo!

6 września 2023
Grypa ptaków-Francuzi szczepią kaczki. Obowiązkowo!

Jak podaje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz [KIPDiP] w Europie trwają intensywne prace badawcze w kierunku skuteczności i zasadności stosowania szczepień przeciwko wirusowi grypy ptaków prowadzi Francja.  Francuski Minister Rolnictwa już w 2021 roku zarządził szeroko zakrojone konsultacje przedstawicieli branży drobiarskiej i administracji, aby wypracować systemowy plan zapobiegania przyszłym, kosztownym epizoocjom grypy ptaków w kraju.

Za jeden z priorytetowych punktów w zarządzaniu ryzykiem występowania grypy ptaków uznano przeprowadzenie analizy wpływu i wykonalności szczepień u drobiu. Jesienią 2023 roku ma zostać uruchomiona - zapowiadana już od kilku miesięcy - kampania szczepień kaczek przeciwko wirusowi grypy ptaków. Szczepienia mają być obowiązkowe przez cały rok na wszystkich fermach komercyjnych utrzymujących kaczki na terenie Francji. Co ciekawe, z obowiązku szczepień zwolnione są fermy kaczek hodowlanych, z których pochodzą jaja wylęgowe i jednodniowe pisklęta sprzedawane wyłącznie na francuskim rynku. Właściciele tych stad mogą dobrowolnie zdecydować o zastosowaniu preparatów weterynaryjnych. Zabronione jest natomiast stosowanie szczepień w stadach kaczek hodowlanych, z których produkty są kierowane do sprzedaży eksportowej, aby zapobiec wprowadzeniu przez kraje importujące wprowadzenia ograniczeń w handlu zagranicznym. Stada drobiu, które zostaną zaszczepione będą podlegać ścisłemu monitoringowi prowadzonemu przez służby weterynaryjne. Według aktualnych doniesień z Francji, koszty finansowania kampanii szczepień będą w 85 proc. spoczywały na budżecie państwowym.

Francuskie Ministerstwo Rolnictwa wydało specjalne rekomendacje, których zastosowanie przez producentów powinno wesprzeć skuteczność wprowadzenia szczepień w gospodarstwach utrzymujących kaczki od października 2023 roku. Mowa między innymi, o zmniejszeniu przez hodowców zagęszczenia w stadach kaczek  w regionach najbardziej wrażliwych na zakażenia od maja tego roku, co powinno ograniczyć pojawienie się nowej fali epizoocji HPAI oraz wprowadzeniu specjalnego harmonogramu obsadzania ferm (kaczkami nieszczepionymi a szczepionymi). W tym drugim przypadku chodzi o strategię, że od lipca tego roku w wytyczonych regionach Francji stopniowo zakończone zostało obsadzanie ferm nieszczepionymi kaczkami, aby następnie wprowadzić od października 2023 roku do gospodarstw kaczki zaszczepione.

 

oprac e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

Czy kiedykolwiek doznałeś kontuzji podczas surfowania we Francji i potrzebowałeś...

Faktograf i IPI uruchamiają zasób dla dziennikarzy, opracowany po 18 miesiącach ...

We wtorek europosłowie ponownie wybrali Robertę Metsolę (EPP, MT) na przewodnicz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę