dnikukurydzy_210818

Handel z UE napędza ukraiński eksport jaj

1 lutego 2018
Handel z UE napędza ukraiński eksport jaj

Spółka holdingowa Ovostar Union ogłosiła, że  eksport jaj klasy A do Unii Europejskiej w czwartym kwartale 2017 roku przyczynił się do częściowego wzrostu eksportu jaj zrealizowanego  przez  firmę. W 2017 roku spółka zwiększyła także dostawy płynnych produktów jajecznych na wspólny rynek.

Prezes ukraińskiej spółki Ovostar Union w raporcie za 2017 rok potwierdził, że polityka firmy w segmencie sprzedaży zagranicznej, skupiła się na rozwoju relacji handlowych z partnerami w państwach unijnych. Podkreślił, że zaledwie w okresie trzech miesięcy – rozpoczynając wysyłki od października 2017 roku, wielkość sprzedaży jaj klasy A na unijny rynek osiągnęła 5% udział w ubiegłorocznym wolumenie eksportowanych przez firmę jaj. Wywóz płynnych produktów jajecznych do UE stanowił 42% ich całkowitej sprzedaży zrealizowanej przez Ovostar w ubiegłym roku.

Spółka zależna Ovostar LLC Yasensvit jest pierwszym ukraińskim zakładem, który otrzymał, zgodnie z obowiązującymi procedurami autoryzacji przez Komisję Europejską, pozwolenie na wywóz jaj kurzych konsumpcyjnych (klasy A) do Unii Europejskiej  - zezwolenie obowiązuje od 12 września 2017 r. Początkowo  - od 2014 roku - ukraińskie przedsiębiorstwa zaistniały w handlu z UE uzyskując  uprawnienia wyłącznie dla przetworów i jaj w skorupkach do przetwórstwa. "Furtka" do eksportu jaj klasy A została otwarta w 2015 roku, gdy Komisja Europejska zatwierdziła założenia programów zwalczania salmonelli  w stadach kur niosek przedstawione przez władze Ukrainy.

Grupa  Ovostar Union  jest jednym z wiodących  producentów  jaj konsumpcyjnych i liderem  w produkcji płynnych produktów jajecznych na Ukrainie. W wynikach za 2017 r. spółka podaje, że zwiększyła pogłowie w stadach towarowych kur niosek  do 6,62 miliona ptaków (+1,2 r/r). Wielkość produkcji jaj wzrosła o 12% r/r  do 1,7 mld sztuk. Jednocześnie ich sprzedaż ogółem zwiększyła się  do 1,2 mld sztuk (+13% r/r), z czego sprzedaż zagraniczna stanowiła  44% (wolumen eksportu: 529 mln jaj, wzrost o 72% r/r).

W ubiegłym roku firma dostarczyła o jedną trzecią więcej surowca do zakładu przetwórstwa niż w 2016 roku – łącznie procesom przetworzenia  poddano 541 mln jaj.  Sprzedaż suszonych produktów jajecznych wyniosła 3,3 tys. ton (+55% r/r), w tym wyeksportowano 2,4 tys. ton (+80% r/r).

W  2017 roku tempa nabrał eksport płynnych produktów jajecznych  przez ukraińską spółkę. Motorem napędowym był wyższy popyt ze strony unijnych przedsiębiorców. Poziom rocznej sprzedaży przetworów w postaci płynnej wzrósł o 32% do 11,5 tys. ton, z czego 5,0 tys. ton wyeksportowano. Za sprawą ożywienia sprzedaży w państwach unijnych, udział eksportu w całkowitej sprzedaży płynnych przetworów jajecznych zwiększył się w ubiegłym roku do 44%.

 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

Mniejsze obciążenia podatkowe dla rolników tworzących spółdzielnie zapewni ustaw...

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że wkrótce wypłaci z Funduszu Solid...

„Polska bez smogu” to temat panelu dyskusyjnego podczas 8. Europejskiego Kongres...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę