Handel z UE napędza ukraiński eksport jaj

1 lutego 2018
Handel z UE napędza ukraiński eksport jaj

Spółka holdingowa Ovostar Union ogłosiła, że  eksport jaj klasy A do Unii Europejskiej w czwartym kwartale 2017 roku przyczynił się do częściowego wzrostu eksportu jaj zrealizowanego  przez  firmę. W 2017 roku spółka zwiększyła także dostawy płynnych produktów jajecznych na wspólny rynek.

Prezes ukraińskiej spółki Ovostar Union w raporcie za 2017 rok potwierdził, że polityka firmy w segmencie sprzedaży zagranicznej, skupiła się na rozwoju relacji handlowych z partnerami w państwach unijnych. Podkreślił, że zaledwie w okresie trzech miesięcy – rozpoczynając wysyłki od października 2017 roku, wielkość sprzedaży jaj klasy A na unijny rynek osiągnęła 5% udział w ubiegłorocznym wolumenie eksportowanych przez firmę jaj. Wywóz płynnych produktów jajecznych do UE stanowił 42% ich całkowitej sprzedaży zrealizowanej przez Ovostar w ubiegłym roku.

Spółka zależna Ovostar LLC Yasensvit jest pierwszym ukraińskim zakładem, który otrzymał, zgodnie z obowiązującymi procedurami autoryzacji przez Komisję Europejską, pozwolenie na wywóz jaj kurzych konsumpcyjnych (klasy A) do Unii Europejskiej  - zezwolenie obowiązuje od 12 września 2017 r. Początkowo  - od 2014 roku - ukraińskie przedsiębiorstwa zaistniały w handlu z UE uzyskując  uprawnienia wyłącznie dla przetworów i jaj w skorupkach do przetwórstwa. "Furtka" do eksportu jaj klasy A została otwarta w 2015 roku, gdy Komisja Europejska zatwierdziła założenia programów zwalczania salmonelli  w stadach kur niosek przedstawione przez władze Ukrainy.

Grupa  Ovostar Union  jest jednym z wiodących  producentów  jaj konsumpcyjnych i liderem  w produkcji płynnych produktów jajecznych na Ukrainie. W wynikach za 2017 r. spółka podaje, że zwiększyła pogłowie w stadach towarowych kur niosek  do 6,62 miliona ptaków (+1,2 r/r). Wielkość produkcji jaj wzrosła o 12% r/r  do 1,7 mld sztuk. Jednocześnie ich sprzedaż ogółem zwiększyła się  do 1,2 mld sztuk (+13% r/r), z czego sprzedaż zagraniczna stanowiła  44% (wolumen eksportu: 529 mln jaj, wzrost o 72% r/r).

W ubiegłym roku firma dostarczyła o jedną trzecią więcej surowca do zakładu przetwórstwa niż w 2016 roku – łącznie procesom przetworzenia  poddano 541 mln jaj.  Sprzedaż suszonych produktów jajecznych wyniosła 3,3 tys. ton (+55% r/r), w tym wyeksportowano 2,4 tys. ton (+80% r/r).

W  2017 roku tempa nabrał eksport płynnych produktów jajecznych  przez ukraińską spółkę. Motorem napędowym był wyższy popyt ze strony unijnych przedsiębiorców. Poziom rocznej sprzedaży przetworów w postaci płynnej wzrósł o 32% do 11,5 tys. ton, z czego 5,0 tys. ton wyeksportowano. Za sprawą ożywienia sprzedaży w państwach unijnych, udział eksportu w całkowitej sprzedaży płynnych przetworów jajecznych zwiększył się w ubiegłym roku do 44%.

 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

20 maja 2018 r. obchodzono pierwszy Światowy Dzień Pszczół, ustanowiony z inicja...

Akcja ogólnopolskich badań gęstości kości, pomocnych we wczesnym wykrywaniu oste...

Samica raroga, drapieżnego ptaka, który objęty jest ścisłą ochroną z powodu zagr...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę