Henryk Kowalczyk na XVII Kongresie Eksporterów Polskich

23 czerwca 2022
Henryk Kowalczyk na XVII Kongresie Eksporterów Polskich

Podczas kongresu wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk w swoim wystąpieniu o znaczeniu eksportu i eksporterów dla bezpieczeństwa żywnościowego podkreślił rolę rolników, przetwórców i eksporterów w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego w obliczu wojny w Ukrainie.

Poziom polskiego eksportu

Poziom eksportu produktów rolno-spożywczych to zasługa po pierwsze polskich rolników, którym zawdzięczamy znakomite produkty rolne, a po drugie – świetnych polskich przetwórców, takich jak ci dzisiaj wyróżnieni. To właśnie produkty końcowe dzięki doskonałym: surowcowi oraz metodom przetwarzania znajdują nabywców także na rynkach światowych. Dobra marka polskiej żywności, z roku na rok coraz bardziej rozpoznawalna na świecie, powoduje, że polski eksport tak się rozwija. Możemy być z tego dumni – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Wicepremier Kowalczyk zaznaczył, że osiągnięcia Polski w dziedzinie eksportu produktów rolno-spożywczych to ogromny sukces budowany przez lata. Zauważył, że ważnym momentem dla rozwoju polskiego eksportu było wejście Polski do Unii Europejskiej, które szerzej otworzyło bramy eksportowe, z czego dziś korzystają firmy zarówno zajmujące się eksportem, jak i produkcją oraz przetwórstwem, a także rolnicy.

Znaczenie eksportu dla bezpieczeństwa żywnościowego

Jak podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi, dzięki temu, że jesteśmy tak dużym producentem żywności i mamy jej nadwyżkę umożliwiającą znaczący eksport, możemy w tych niespokojnych czasach być spokojni o nasze bezpieczeństwo żywnościowe. Zapewniamy je też przebywającym w Polsce obywatelom Ukrainy.

Wicepremier Kowalczyk zauważył również, że obecna sytuacja na świecie stawia przed polskim eksportem i polskimi eksporterami nowe wyzwania i zadania. Wyraził nadzieje i oczekiwania w stosunku do polskich eksporterów, którzy dzięki swoim doświadczeniom mogą pomóc w transporcie ukraińskich produktów.

Ukraina była znaczącym eksporterem zbóż. Wojna spowodowała zakłócenia i luki w łańcuchu dostaw. Polska ma do spełnienia ogromną rolę. Bardzo liczę tu na polskich eksporterów, którzy wspomogą m.in. w eksporcie produktów spożywczych, głównie zboża z Ukrainy, żeby zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe w tych częściach świata, w których jest ono w tej chwili zagrożone. Cieszymy się więc z sukcesów, ale i wyzwań jest przed nami bardzo dużo – zaznaczył szef resortu rolnictwa.

Wicepremier Kowalczyk podkreślił także gotowość polskiego rządu do współpracy i pomocy w zakresie organizacji eksportu ukraińskich towarów.

Świat bardzo tej pomocy potrzebuje. Bezpieczeństwo żywnościowe jest w tym momencie na pierwszym planie i jest najważniejszym ze wszystkich zadań. Jestem przekonany, że polscy eksporterzy dobrze sprawdzą się w ważnej roli, którą mają do odegrania – powiedział resortu rolnictwa.

Zasłużeni dla eksportu

Wicepremier Henryk Kowalczyk wręczył nagrody laureatom konkursu „Wybitny Eksporter Roku 2022”, czyli:

puchar MRiRW – Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Kole;
statuetkę MRiRW – firmie Kandy Dariusz Socik;
dyplom MRiRW – Przedsiębiorstwu Produkcyjno-Handlowemu Ewa-Bis.
Organizator Kongresu – Stowarzyszenie Eksporterów Polskich – uhonorował wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka medalem „Zasłużony dla eksportu”.

Odbieram ten medal jako wyróżnienie przede wszystkim dla resortu rolnictwa, także dla moich poprzedników za wkład w dynamicznie rozwijający się polski eksport produktów rolno-spożywczych – powiedział wicepremier Henryk Kowalczyk, przyjmując medal z rąk prezesa Stowarzyszenia, Mieczysława Twaroga.

 

źródło: minrol


POWIĄZANE

Letnie warzywa dyniowate, czyli ciekawe pomysły na ogórki, kabaczki, cukinię.Naj...

Jak hakerów powstrzymać? Boom na kryptowaluty nie umknął uwadze hakerów. Spektak...

Doskonalenie zawodowe przez całe życie wydaje się być dziś jedynym kierunkiem dl...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę