Henryk Kowalczyk: Polska jest gotowa przetwarzać ukraińskie zboża

22 czerwca 2022
Henryk Kowalczyk: Polska jest gotowa przetwarzać ukraińskie zboża

Spotkanie ministra polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykoły Solskiego oraz ministra infrastruktury Ukrainy Oleksandra Kubrakowa z przedstawicielami polskiego rządu odbyło się w godzinach wieczornych 15 czerwca 2022 roku w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk przewodniczył temu spotkaniu, na którym obecni byli również między innymi minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz minister - członek Rady Ministrów, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.

Polsko-ukraińskie rozmowy dotyczyły tematu, który jest na ustach całego świata, tj. wywozu towarów rolnych zalagających w Ukraińskich magazynach po zamknięciu dostępu do ekspotu przez Morze Czarne przez Rosję. Obecni na spotkaniu analizowali możliwości dalszego wsparcia wywozu towarów rolnych z Ukrainy, głównie zbóż, przez granicę z Polską.

Wicepremier Henryk Kowalczyk przekazał stronie ukraińskiej, że jesteśmy gotowi w dalszym ciągu pomagać Ukrainie, także w zakresie wprowadzania ułatwień, które umożliwią wyeksportowanie przez Ukrainę jak największej ilości zbóż, podkreślając kluczowe znaczenie w kontekście przeciwdziałania zagrożeniom dla bezpieczeństwa żywnościowego w związku wojną w Ukrainie.

Polska jest gotowa przetwarzać ukraińskie zboża – deklarował wicepremier, informując jednocześnie o wprowadzonych ułatwieniach dotyczących kontroli granicznej towarów, zwłaszcza w związku z realizacją zapisów Wspólnego Oświadczenia ministrów rolnictwa Polski i Ukrainy z 16 maja 2022 r.

Henryk Kowalczyk zwrócił się do ministra Mykoły Solskiego o przywrócenie produktów mleczarskich i makaronów na listę towarów krytycznego importu, zaznaczając, że partnerzy ukraińscy są wciąż bardzo ważnymi odbiorcami polskich produktów rolno-spożywczych.

Strona ukraińska wyjaśniła, że w najbliższym czasie lista o której mowa zostanie zlikwidowana, i mimo trwającej wojny, dąży do przywrócenia normalności, w tym w zakresie wymiany handlowej.

Minister polityki rolnej i żywności Ukrainy podziękował stronie polskiej za dotychczasową owocną współpracę i okazywaną pomoc. Podkreślił, że obecnie sprawą priorytetową dla ukraińskiej gospodarki, w tym rolnictwa, jest jak największy eksport zapasów zbóż. Przedstawił też informacje na temat prognozy zbiorów zbóż i roślin oleistych w nowym sezonie. Zadeklarował dalszą współpracę w zakresie poprawy przepustowości punktów granicznych.

- Ministrowie Infrastruktury Polski i Ukrainy podkreślili intensywne kontakty, jakie miały miejsce w ostatnich tygodniach. Omówili możliwości wykorzystania polskich portów morskich. Dzięki planowanym inwestycjom możliwe będzie zwiększenie ich zdolności przeładunkowych – informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Obie strony zgodnie stwierdziły, że konieczna jest również współpraca w sektorze kolejowym, aby zwiększyć wolumen przewozów z Ukrainy na rynki UE i na rynki światowe, a także pogłębić integrację infrastruktury kolejowej obu krajów.

- W rezultacie spotkania ministrowie resortów rolnictwa i infrastruktury Polski i Ukrainy uzgodnili potrzebę dalszej ścisłej współpracy i koordynacji działań po obu stronach – podsumowuje MRiRW.

Źródło: MRiRW


POWIĄZANE

Dlaczego powinniśmy zainteresować się globalnym Południem? ● Około 768 milionów ...

Ubezpieczyciele notują rekordową liczbę szkód spowodowanych zjawiskami pogodowym...

Aż 40 proc. Polaków deklaruje ograniczenie spożycia mięsa. Prawie połowa Europej...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę