EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900
aAGROTECH_bilboard

Minister Rolnictwa dotrzymał słowa

12 stycznia 2023
Minister Rolnictwa dotrzymał słowa

Jak przekazał nam Tomasz Obszański, Przewodniczący NSZZ Rolników Indywidualnych "SOLIDARNOŚĆ" w dniu wczorajszym tj. 11.01.2023r. do Związku wpłynęło pismo od Henryka Kowalczyka, Wiceprecesa Rady Ministrów i Ministra Rolnictwa w którym odniósł się do zgłoszonych postulatów, które we wtorek były omawiane na spotkaniu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów- Mateusza Morawieckiego.

Przypmnijmy, że 10 stycznia, na wniosek NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" w Kancelarii Premiera odbyło się spotkanie najważniejszych rolniczych organizacji związkowych z Premierem Mateuszem Morawieckim oraz Wicepremierem, Mnistrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henrykiem Kowalczykiem.

Spotkanie w KPRM miało na celu poczynić uzgodnienia w zakresie rolniczych postulatów związanych przede wszystkim z bardzo trudną sytuacją ekonomiczną gospodarstw rolnych spowodowaną m. innymi niskimi cenami zbóż związaną z nadmiernym importem ziarna z Ukrainy, bardzą złą sytuacją na rynku trzody chlewnej w związku z ciągłym spadkiem produkcji o czym informowaliśmy w naszych artykułach czytaj

https://www.ppr.pl/wiadomosci/szybka-reakcja-premiera-morawieckiego.
https://www.ppr.pl/wiadomosci/nszz-ri-solidarnosc-pogotowie-strajkowe-jest-potrzymane?v=1&sid=1

-"Dziękujemy Panu Kowalczykowi za szybką reakcję i dotrzymanie słowa. Pomimo iż na spotkaniu w KPRM poruszylismy wiele problemów z którymi muszą zmagać się rolnicy, które przedstawiliśmy w naszych postulatach otrzymaliśmy bardzo s zybką odpowiedź, w której zawarte są konkretne propozycje. Wymienię najważnejsze
-po pierwsze, możliwie najszybciej, natychmiast zostają wprowadzone szczegółowe kontrole jakości i składników i jakości zbóż na granicy a zboże będzie mogło wjeżdżać dopiero po otrzymaniu wyników laboratoryjnych. To na pewno będzie z korzyścią dla jakości sprowadzanego zboża jak i zostanie spowolniony napływ niekontrolowanego importu ziarna z Ukrainy. Rząd Polski porozumiał się w Rządem Ukrainy w tej sprawie i zostało ustalone, że tkzw zboże techniczne nie będzie wpuszczane na terytorium Polski.
-po drugie, zostanie przeanalizowany postulat o utworzenie w Świnoujściu terminala zbożowego do eksprtu polskiego zboża i ewentualnie tranzytowanego z Ukrainy, tak aby wwożone do Polski zboże tranzytowe, miało jeden punkt docelowy.

Co dla nas było również bardzo ważne Rząd zwróci się do Komisju Europejskiej zgodę na zwiększenie dopłaty do paliwa rolniczego. Chodzi o 2,50 złotego do każdego litra ponad akcyzę. O to walczylismy.

Premier Morawiecki i Minister Kowalczyk wystąpili do Komisji Eurpoejskiej o zgodę na wakacje kredytowe dla gospodarstw rolnych, tak jak było to w przypadku gospodarstw domowych.

Powstanie też Fundusz Gwarncji Rolnych i resort przygował już już odpowiedni projekt ustawy w tym zakresie i co ważne gwarancjami tymi będą objęci rolnicy którzy nie otrzymali zapłaty za sprzedane zboże.

Cieszę się, że udało się na zintregrować najważniejsze organizacje Związkowe które wspólnie z NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych tak licznie wzięli udział we wtorkowym spotkaniu w KPRM.
Takie wspólnie działanie, daje efekty i wymierne korzyści. Oczywiście nie otrzymaliśmy wszystkiego, ale najważniejsze postulaty zostały spełnine, a brdzo szybka reakcja rządu i ministra Kowalczyka świadczą o tym, że bardzo serio i odpowiedzialnie zostaliśmy potraktowani. Akcja protestacyja zostaje zawieszona."- zakończył szef NSZZ RI SOLIDARNOŚĆ

Należy tutaj wspomnieć, że z pisma z ministerstwa dowiadujemy się także, że Henryk Kowalczyk - Wicepremier i Minister Rolnictwa wspólnie ze związkami zawodowymi i organizacjami rolniczymi złoży pismo do Ministra Sprawiedliwości-Prokuratora Generalnego w sprawie rolników z Piotrkowa Trybunalskiego.
Fundusz Gwarancji Rolnych ma postać na przełomie kwietnia/maja.
Odnośnie sytuacji na rynku trzody chlewnej Minster Kowalczykw swoim piśmie stwierdził, że sytuacja jest wyjątkowo trudna, dlatego będą kontynuowane programy wsparcia producentów świń. Codzi tutaj m.innym o program "LOCHA PLUS" o który postulował ZZR KORONA.
W zakresie opłacalności produkcji bedą czynione starania o szukanie rynków zbytu poza Unią Europejską także poprzez działania dyplomatyczne i obecność na targach i wystawach szczególnie n dalekim wschodzie.
Dodatkowe działania w zakresie opłacalności produkcji będzie prowadzić Krajowa Grupa Spżywcza, której działalność zostanie powiększona o handel zbożem, nawozami i odbudowę lokalnego rynku przetwórczego, tak jak w przypadku zakładu produkcji granulatu chmielowego.
Minister Kowalczyk równie zapewnił, że rząd czyni staranie o wypracowanie systemu wsparcia, który może wpłynąć na obniżenie kosztów produkcji nawozów i wtej sprawie prowadzone są rozmowy z przestawicielami zakładów azotowych.

 

informacja własna, autor e-mk; fot. ZZR KORONA


POWIĄZANE

Od samego początku ppr.pl wspiera naszego czytelnika, Pana Grzegorza Jedamskiego...

Wniosek KRIR w sprawie ekoschematu obszary z roślinami miododajnymidar dla pszcz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę