Hiszpania/ Rekordowy napływ zagranicznych turystów w 2017 roku

2 lutego 2018
Hiszpania/ Rekordowy napływ zagranicznych turystów w 2017 roku

Rok 2017 był rekordowy pod względem liczby turystów, którzy odwiedzili Hiszpanię. Przybyło tam łącznie 81,8 mln urlopowiczów, czyniąc ten kraj drugim po Francji najchętniej odwiedzanym na świecie.

Jak poinformował w czwartek Krajowy Urząd Statystyczny (INE) w Madrycie, w ciągu minionego roku do Hiszpanii przybyło o 8,6 proc. więcej turystów niż w roku 2016.

Do rekordowego poziomu wzrosły też wydatki urlopowiczów na terenie Hiszpanii. W ubiegłym roku zostawili oni tam 86,8 mld euro, czyli o 12,2 proc. więcej niż rok wcześniej. Największy, 16,3-procentowy wzrost nastąpił w stołecznej aglomeracji, gdzie turyści wydali blisko 9 mld euro.

Wprawdzie w skali całego roku wciąż najwięcej turystów - ponad 19 mln osób - przybyło do Katalonii, wydając tam 19,1 mld euro, ale w grudniu nastąpił spadek ich liczby o blisko 14 proc. wobec analogicznego miesiąca 2016 roku.

Komentatorzy twierdzą, że na udany rok hiszpańskiej turystyki w ubiegłym roku wpływ mógł mieć wzrost zagrożenia terroryzmem we Francji, napływ do Włoch i Grecji afrykańskich i azjatyckich uchodźców, a także niestabilność polityczna w Turcji oraz w Afryce Północnej.

Wskazują również na szybko rozszerzający się rynek tanich prywatnych mieszkań na wynajem udostępnianych na terenie całej Hiszpanii. Wiele z nich działa nielegalnie.

Z rekordową liczbą turystów Hiszpania wyprzedziła Stany Zjednoczone, gdzie w 2017 roku dotarło łącznie 75,6 mln urlopowiczów. Najpopularniejszym kierunkiem na świecie wciąż pozostaje Francja, którą w ubiegłym roku odwiedziło 82,6 mln obcokrajowców.

 

Marcin Zatyka (PAP)


POWIĄZANE

Copa i Cogeca poparły wtorkowe wydarzenie medialne zorganizowane przez Krajową R...

Podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki, spotkał się 15 maja z ambasadorem nadzwycza...

Realizacja Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 – Podprogram 2017 t...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę