Human Power alarmuje-aż 8 na 10 ankietowanych czuje się zmęczona!

25 sierpnia 2022
Human Power alarmuje-aż 8 na 10 ankietowanych czuje się zmęczona!

Polacy mierzą się z pandemią zmęczenia. Aż 8 na 10 respondentów odczuwa zmęczenie - tak wynika z raportu „Zmęczeni zmęczeniem. Raport o kondycji pracowników polskich organizacji” przeprowadzonego przez Human Power
w czerwcu bieżącego roku. Co więcej, u 41% badanych nawet odpoczynek nie przynosi potrzebnej regeneracji. Co możemy zrobić, by odzyskać energię do działania?

Żyjemy w trudnych czasach, co, jak pokazuje raport Human Power, ma duży wpływ na kondycję społeczeństwa. Brak energii i ciągłe zmęczenie przekłada się na spadek jakości życia, co może powodować problemy w pracy i życiu prywatnym. A jak mówi ekspertka Małgorzata Czarnecka, Psycholożka, Ekspertka ds. wellbeing, założycielka Human Power – to nie koniec wyzwań.

- Przed nami kolejne problemy związane ze spowolnieniem gospodarczym, w tym wysoka inflacja i zmiany, które są już odczuwane przez dużą liczbę firm i ich pracowników. Fakt, że 8 na 10 badanych mówi o tym, że czuje się zmęczona, a częściej niż co drugi mówi o zdecydowanym braku siły na hobby, spotkania z bliskimi, ćwiczenia, zaprasza do głębokiej refleksji na poziomie indywidualnym i organizacyjnym.

Nieskuteczna regeneracja

By utrzymać dobre samopoczucie niezwykle istotna jest odpowiednia regeneracja
i odpoczynek. Tymczasem aż 41% badanych stwierdza, że czas wolny zdecydowanie nie przynosi im odpoczynku. Jedynie 13% odczuwa wypoczęcie po weekendzie czy kilkudniowym urlopie.

Zmęczenie może przekładać się nawet na dolegliwości bólowe, np. głowy, pleców, brzucha, co zaobserwowało u siebie 42% badanych. To czynniki, które znacznie pogarszają jakość naszego życia i utrudniają cieszenie się nim.

Jak więc zadbać o swoje siły i dobre zdrowie, by zwiększyć poziom energii?

- Efektywne funkcjonowanie w trudnych warunkach wymaga przede wszystkim dużej uważności na siebie i swój organizm oraz umiejętności wspomagania procesów regeneracji. Podstawowe błędy żywieniowe, które będą mieć wpływ na nasze samopoczucie to: zbyt mała ilość płynów, niewielka ilość owoców i warzyw w diecie, duża ilość produktów zawierających węglowodany przetworzone (cukier, biała mąka) zamiast tych wartościowych (warzywa, kasze) i przede wszystkim mało urozmaicona dieta. To wszystko powoduje, że mamy niewystarczający poziom składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania i regeneracji układu nerwowego, pracy mitochondriów, czy neuroprzekaźników, które bezpośrednio wpływają na nasz poziom energii i motywacji do działania, nastrój czy możliwość relaksu. – radzi dr Ewa Chojnowska, Dietetyczka Kliniczna, Ekspertka merytoryczna Human Power.

Sygnał dla pracodawców

Jak podaje Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (OSHA), zmęczenie przekładające się na utratę produktywności pracowników kosztuje firmy 136,4 miliardów dolarów rocznie. Zatem zadbanie o ich dobrostan leży także w dobrym interesie pracodawców.

Jak wynika z raportu, aż 49% pracowników przeniosłoby się do innej organizacji, gdyby ta oferowała im wellbeing na wyższym poziomie – to również istotny sygnał, szczególnie w czasach, kiedy coraz trudniej utrzymać cennych pracowników w organizacji.

- Ostatnie 3 lata żyjemy w bardzo nieprzewidywalnym świecie. Powoduje to wyzwania
w życiu zawodowym i prywatnym. Firmy szukają nowych modeli biznesowych, stylów działania, a często nie zadają sobie pytania jaka jest kondycja pracowników oraz ich kompetencje by dostarczać w nowej rzeczywistości. To życie w ciągłej transformacji, uczenie się nowego i sięganie po coraz bardziej ambitne cele. Ciągle poszukujemy zdrowej integracji pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym, Wyniki badania potwierdzają, że dodając kolejnych zadań nie osiągamy więcej. Musimy pracować na płaszczyźnie wyboru kluczowych zadań, które mają największy wpływ, a nie robienie wszystkiego. – komentuje Andrzej Borczyk Chief People Officer CCC Group. Dodaje: Przed firmami, ich liderami coraz większe wyzwanie w zarządzaniu ciągłą zmianom i równoczesne budowanie poczucia przynależności i sensu tego co wspólnie robimy.

Zmęczenie ma duży wpływ na jakość wykonywanej pracy. Jednym z jego objawów jest popełnianie większej ilości błędów, np. literówek, przeoczeń. W badaniu co drugi ankietowany ocenił, że podobne błędy zdarzają się mu częściej niż zwykle. Problematyczne staje się również podejmowanie decyzji, na co wskazuje 6 na 10 badanych, co może być szczególnie kłopotliwe na stanowiskach zarządczych.

- Samopoczucie to element, na który pracodawcy powinni zwrócić uwagę i tworzyć rozwiązania, które pozwalają pracownikom zrozumieć wspomniane zależności oraz wpływać na nie poprzez edukację i promocję pozytywnych praktyk. Ważne jest stworzenie przestrzeni do refleksji oraz dostarczenie wiedzy i narzędzi, które pozwolą zarówno menadżerom jak i specjalistom trafnie identyfikować wrażliwe sytuacje i właściwie na nie reagować. – mówi Anna Podlewska, Dyrektorka ds. Strategicznych Inicjatyw HR w Credit Agricole Bank Polska SA.

Troska o siebie

Pomimo płynących z raportu wielu niepokojących informacji, jest jedna, dająca dużą nadzieję: nad zmęczeniem można zapanować – czy to z pomocą odpowiedniej diety, ćwiczeń, czy korzystając z pomocy doświadczonych specjalistów.

- Warto podkreślić, że zmęczenie nie musi oznaczać tylko problemów – jest to naturalna, fizjologiczna reakcja organizmu, która zaprasza do regeneracji. Jeśli odpowiednio się nim zajmujemy, będziemy działać w rytmie, od pełnej mobilizacji do pełnej regeneracji. Na tym najbardziej nam zależy – na zachęceniu ludzi do refleksji i zaproszeniu do zmiany w obecnym sposobie działania. – podsumowuje Małgorzata Czernecka.

***

Informacje o badaniu:

Badanie zostało przeprowadzone za pomocą metody CAWI w dniach 02.06 – 21.06.2022r.
W badaniu wzięło udział 2152 osób. Badani byli proszeni o wypowiedzenie się o swojej kondycji w ciągu ostatnich 4 tygodni poprzedzających badanie. Odpowiedzi były udzielane na skali 1-5, gdzie 1 wariant oznaczał zdecydowanie nie, 5 – zdecydowanie tak. Link do pełnego raportu: http://akademia.humanpower.pl/raport-zmeczeni-zmeczeniem/

Eksperci akcji:

Małgorzata Czernecka – psycholożka, ekspertka ds. zarządzania energią i wellbeing, założycielka Human Power
Patrycja Woszczyk – socjolożka, autorka badania, ekspertka ds. zarządzania energią
i wellbeing.


POWIĄZANE

Przechowywać czy nie? W tym sezonie takie pytanie zadaje sobie wielu sadowników....

Z powodu dużej liczby zgłoszeń rolnicy mają otrzymać mniejsze kwoty niż pierwotn...

Rośnie sprzeciw wobec planów Komisji Europejskiej, która chce dokonać kolejnych ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę