CTR_80917

IGC podnosi prognozy

15 lipca 2016
IGC podnosi prognozy

W raporcie z końca czerwca br. Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) podwyższyła wcześniejsze prognozy zbiorów zbóż w sezonie 2016/17 o 10 mln ton do 2026 mln ton.

Obfite opady deszczu odnotowywane w ostatnich miesiącach poprawiły warunki i perspektywy  dla upraw pszenicy i jęczmienia w wielu rejonach, a zwłaszcza w Europie, krajach zaliczanych do WNP oraz na kontynencie Ameryki Północnej. Pojawiają się jednak pewne obawy co do jakości ziarna z tegorocznych zbiorów.

Pomimo ostatnich dodatnich korekt globalne zbiory pszenicy i jęczmienia w bieżącym sezonie będą niższe niż sezon wcześniej. Spadki te zostaną  jednak z nadwyżką zrekompensowane wysokimi zbiorami kukurydzy.

Prognozy światowej konsumpcji zbóż w sezonie 2016/17 zostały tylko nieznacznie podwyższone (w ujęciu miesiąc do miesiąca) do 2010 mln ton. Obfita podaż i atrakcyjne ceny powinny wpłynąć na większe zużycie paszowe pszenicy i jęczmienia.

Warto odnotować podwyższenie prognozy zapasów końcowych zbóż o 9 mln ton do 482 mln ton, tj. o 15 mln ton więcej niż w zeszłym sezonie. Zapasy zbóż wzrosną m.in. w krajach zaliczanych do kluczowych dostawców oraz w Chinach.

Światowy eksport zbóż w bieżącym sezonie ma być nieznacznie mniejszy niż sezon wcześniej. Spodziewane jest zwłaszcza zmniejszenie zakupów ze strony Chin, ze względu na działania rządu tego kraju zmierzające do większego wykorzystania rodzimych zasobów kukurydzy.

FAMMU/FAPA na podst. Reuters i innych źródeł


POWIĄZANE

KE przedstawiła wytyczne dla państw UE w sprawie obrotu ziemią, by ograniczenia ...

Propozycje prezydenta Francji Emmanuela Macrona, mające doprowadzić do lepszego ...

Nie ma żadnych powodów, by ceny żywca wieprzowego w strefie ochronnej okalającej...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę