aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ile jaj rocznie zjada statystyczny Polak? To trudne pytanie i przedmiot sporów.

4 kwietnia 2024
Ile jaj rocznie zjada statystyczny Polak? To trudne pytanie i przedmiot sporów.

Zgodnie z oficjalnymi danymi Głównego Urzędu Statystycznego przeciętny Polak zjada rocznie 160 jaj kurzych. Branża produkcji i dystrybucji jaj reprezentowana przez Krajową Izbę Producentów Drobiu i Pasz (KIPDiP) dowodzi jednak, że oficjalne dane statystyczne ogłaszane przez GUS mogą być istotnie zaniżone.  Zgodnie z szacunkami KIPDiP spożycie jaj na mieszkańca wynosi w Polsce około 205 jaj rocznie.

- O tym, że informacje GUS o spożyciu jaj w Polsce mogą być niedoszacowane świadczy choćby proste porównanie z poziomami spożycia jaj na mieszkańca raportowanymi przez sąsiednie kraje. Zgodnie z monitoringiem KIPDiP statystyczny Czech zjada 263 jaja rocznie, Słowak 212 jaj, Litwin 246 jaj, Niemiec 235 jaj, a Ukrainiec aż 310 jaj. Dlaczego zatem średnie spożycie w Polsce miałby wynosić tylko 159 jaj i odbiegać tak bardzo od tego, co pokazują kraje ościenne? – pyta Katarzyna Gawrońska, dyrektorka KIPDiP.

Producenci jaj od lat prowadzą dialog z Głównym Urzędem Statystycznym. Różnica między drobiarzami a profesjonalnymi statystykami polega przede wszystkim na szacunkach produkcji. Według GUSu roczna produkcja jaj kurzych w Polsce wynosi nieco ponad 10 mld sztuk. Właściciele stad kur nieśnych uważają tymczasem, że produkcja jest dużo wyższa i wynosi prawie 14 mld sztuk rocznie. Określenie wielkości produkcji ma kluczowe znaczenie bowiem to na jej podstawie kalkulowane jest później przeciętne spożycie jaj na mieszkańca.

- Współpraca KIPDiP z GUSem jest bardzo dobra, a rozmowy między stronami są prowadzone cały czas. Zdajemy sobie sprawę z koniecznej ostrożności z jaką ta szacowna, publiczna instytucja musi podchodzić do zmian. Jesteśmy jednak przekonani, że korekty są nieuchronne – mówi Katarzyna Gawrońska z KIPDiP.

Zgodnie z danymi Komisji Europejskiej Polska jest szóstym największym producentem jaj w UE. Wyprzedzają nas tylko Francja, Niemcy, Hiszpania, Włochy oraz Holandia. W naszym kraju cały czas przeważa klatkowy system utrzymania kur, w którym hodowanych jest ponad 70 procent pogłowia polskich niosek. Według szacunków Głównego Inspektoratu Weterynarii w Polsce zarejestrowanych jest 51,5 mln stanowisk dla kur nieśnych, co oznacza że taka może być największa możliwa liczba kur utrzymywanych w profesjonalnych hodowlach.

oprrac, e-red, ppr.pl źródło KIPDIP


POWIĄZANE

W odpowiedzi na pismo Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie zwrotu poda...

Do sądów w I kw. br. trafiło 21 tys. pozwów rozwodowych. Wzrost rdr. wynosi blis...

Przedstawiciele branży mleczarskiej będą mogli zaprezentować swoje produkty na t...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę