EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900
aAGROTECH_bilboard

Ile zapłacimy za benzynę w Boże Narodzenie?

19 grudnia 2022
Ile zapłacimy za benzynę w Boże Narodzenie?

Czas rodzinnych wyjazdów i spotkań przy choince może w tym roku łączyć się niestety z obawą o koszty tankowania. Ich wysokość może niestety mącić świąteczną radość.

Pamiętajmy także, że wraz z nowym rokiem w życie wchodzą znormalizowane stawki podatku VAT, a więc warto ostatnie tankowanie w roku nieco przyspieszyć, aby nie spędzać końcówki roku w ogonku zapominalskich - bowiem zmiana cen z pewnością stanie się impulsem do powszechengo tankowania przed sylwestrem.

Hurtowe ceny rosną

W mijającym tygodniu zmiana zwyżkowa dotyczyła wszystkich gatunków paliw. Średnia hurtowa cena benzyny 95-oktanowej dzisiaj to 5770 zł/m sześc., a więc o 53 zł drożej niż w miniony weekend. Benzyna Pb98 w tym czasie podrożała o 140 zł do poziomu 6120 zł/m sześc. W przypadku średnich destylatów zmiana zwyżkowa była jeszcze wyraźniejsza i sięgneła 290 zł na metrze sześc. dla diesla, a w przypadku oleju opałowego nawet 305 zł - aktualna cena oleju napędowego to 6832 zł/m sześc. Z kolei olej opałowy kosztuje obecnie 5640 zł/m sześc.


Jakie prognozy na święta?

W okresie między 19 i 25 grudnia, a więc w czasie okołoświątecznych wyjazdów spodziewamy się niewielkich zmian w stosunku do obecnych poziomów cen. Benzyna Pb98 kosztować może 7,17-7,31 zł/l, a w przypadku benzyny 95-oktanowej oczekujemy ulokowania się średnich cen w przedziale 6,51-6,63 zł/l. Nieco większa zmiana dotyczyć może oleju napędowego, który odczuwalnie drożał w hurcie - dla tego paliwa średnie ceny wynosić mogą 7,67-7,79 zł/l. W przypadku autogazu średnia cena znajdzie się w widełkach 2,89-2,96 zł/l.


Poprawa nastrojów na rynku naftowym

Pierwsza część mijającego tygodnia na rynku naftowym upłynęła pod znakiem odrabiania strat i w czwartek ropa Brent ustanowiła lokalne maksima powyżej 83 dolarów, blisko 10 procent ponad poziomem zamknięcia z ostatniego piątku. Przed weekendem obserwujemy jednak pogorszenie nastrojów wśród inwestorów i w piątkowe przedpołudnie cena surowca na giełdzie w Londynie waha się w rejonie 80 dolarów.

Impulsem do odbicia na rynku na początku tygodnia były problemy z przesyłem ropy rurociągiem Keystone, który dostarcza dziennie około 620 tys. baryłek kanadyjskiej ropy do USA. Wsparciem dla wyższych cen surowca były też optymistyczne przewidywania dotyczące przyszłorocznego popytu na ropę w Chinach. Spodziewany jest mocny wzrost konsumpcji produktów naftowych w tym kraju, który będzie skutkiem stopniowej rezygnacji z restrykcyjnej polityki zerowej tolerancji dla koronawirusa.

W drugiej połowie tygodnia optymizm kupujących ostudziły jednak banki centralne w USA i Europie. Zarówno Fed, jak i Europejski Bank Centralny, podniosły stopy procentowe o 50 punktów bazowych. W obu przypadkach mocno zaakcentowane zostały obawy przed recesją, ale władze monetarne nie zasygnalizowały na razie złagodzenia swojej polityki.


Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl

***


Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 19-25 grudnia 2022:

Poniedziałek

• Niemcy - indeks instytutu Ifo

Wtorek

• Japonia - decyzja ws. stóp procentowych
• Chiny - decyzja ws. stóp procentowych
• Polska – produkcja przemysłowa
• Niemcy – inflacja konsumencka

Środa

• Polska – sprzedaż detaliczna

Czwartek

• Wielka Brytania – PKB
• USA – PKB

Piątek

• USA – wydatki i dochody Amerykanów


POWIĄZANE

Od samego początku ppr.pl wspiera naszego czytelnika, Pana Grzegorza Jedamskiego...

Wniosek KRIR w sprawie ekoschematu obszary z roślinami miododajnymidar dla pszcz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę