A_john_dere _023
a_bio-expo_ptak_750

IMGW: na drogach jest ślisko

30 listopada 2017
IMGW: na drogach jest ślisko

IMGW zwraca uwagę kierowców na trudne warunki na drogach. Meteorolodzy ostrzegają przed intensywnymi opadami śniegu m.in. w Beskidzie Śląskim i Żywieckim oraz w południowej części woj. małopolskiego.

W czwartek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy wydał ostrzeżenia w związku z intensywnymi opadami śniegu w niektórych częściach Polski. Meteorolodzy ostrzegają, że na drogach nadal ślisko.

Ostrzeżenia 2. stopnia o intensywnych opadach śniegu obowiązują w Beskidzie Śląskim i Żywieckim oraz w południowej części woj. małopolskiego.

Ostrzeżenia 1. stopnia obowiązują w województwach: łódzkim, świętokrzyskim, mazowieckim oraz w części województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego i małopolskiego.

W czwartek Polska będzie pod wpływem niżu z układem frontów atmosferycznych, którego ośrodek będzie się przemieszczał znad Węgier, przez południowo-wschodnią część kraju nad Mazowsze. Nad południowo-wschodnią i wschodnią Polskę napływać będzie ciepłe powietrze polarne morskie, reszta kraju będzie w chłodniejszej masie powietrza. Na wybrzeżu i Pomorzu Zachodnim oraz na Ziemi Lubuskiej bez opadów. Na pozostałym obszarze są prognozowane opady śniegu i deszczu ze śniegiem, a na zachodzie i południowym wschodzie także deszczu. Najsilniejsze opady śniegu wystąpią na południu, w centrum i na Mazowszu.

Prognozuje się tam przyrost pokrywy śnieżnej od 5 cm do 10 cm, a w Beskidzie Śląskim, na Podhalu i w Tatrach od 10 cm do 20 cm. Będą to opady mokrego śniegu, przy temperaturze maksymalnej od 0 st. C do 4 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, na wschodzie z kierunków wschodnich, a na pozostałym obszarze z kierunków północnych, miejscami porywisty, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne. Wysoko w Bieszczadach porywy wiatru do 90 km/h i tam także zawieje i zamiecie śnieżne. Tak intensywne opady śniegu będą powodować znaczne utrudnienia w komunikacji, na drogach ślisko.

W nocy z czwartku na piątek niż przemieści się dalej na północ, nad Mazury, nad ranem powinien znaleźć się na Łotwą. Będzie napływać coraz chłodniejsze powietrze polarne morskie. W dalszym ciągu będzie padał śnieg. Opady już będą słabsze, do 5 cm świeżego śniegu, tylko na południu woj. podkarpackiego do 10 cm śniegu. Noc bez większych spadków temperatury. Tylko na Podkarpaciu i w dolinach sudeckich do -4 st. C, poza tym od -2 st. C do 0 st. C, na wybrzeżu cieplej, od 1 st. C do 3 st. C. Wiatr będzie na ogół umiarkowany, okresami porywisty, z kierunków zachodnich i północnych, może powodować zawieje i zamiecie śnieżne.

 

Olga Zakolska (PAP)


POWIĄZANE

Odpuśćmy już z tym rodzicielstwem na pełen etat. Napisać, że rodzicielstwo to ci...

Stanowisko Suwerennej Polski dotyczące przedłużenia do czerwca 2024 roku zakazu ...

Rolnicy, osoby z niepełnosprawnościami oraz posiadacze Karty Dużej Rodziny muszą...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę