aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Indie zbiorą 114 milionów ton pszenicy

7 czerwca 2024
Indie zbiorą 114 milionów ton pszenicy

Indyjski Departament Metrologiczny (IMD) przewidział, że opady monsunowe będą wyższe od normalnych w 2024 r. Prognozuje się, że produkcja pszenicy FAS New Delhi (Post) w roku gospodarczym (MY) 2024/2025 (kwiecień-marzec) wyniesie rekordowe 114 milionów ton metrycznych (MMT), tak samo jak oficjalna prognoza Departamentu Rolnictwa USA (USDA), przy wyższej niż początkowo oczekiwano plonów w północnych stanach Indii ze względu na sprzyjającą pogodę podczas żniw. Post przyjął oficjalne prognozy USDA dotyczące konsumpcji, zapasów i handlu na rok 2024/2025. Post przyjmuje również oficjalną prognozę USDA dotyczącą produkcji ryżu i kukurydzy na rok 2024/2025 przy spodziewanych deszczach monsunowych przekraczających normalne w 2024 r., które przyczynią się do wyższych siewów i plonów. Zużycie i zapasy w tabelach produkcji-podaży-dystrybucji (PSD) Poczty są korygowane w celu odzwierciedlenia wyższej prognozowanej produkcji.

Normalne sezonowe opady monsunowe w 2024 r. będą miały kluczowe znaczenie dla spełnienia oficjalnego roku rynkowego (MY) 2024/2025 Departamentu Rolnictwa USA (USDA) dotyczącego obszaru i prognoz produkcji ryżu, kukurydzy, sorgo i prosa. Doniesienia lokalnych mediów sugerują, że rząd Indii rozważa ustalenie docelowej produkcji zbóż spożywczych na indyjski rok upraw (ICY) 2024/2025 (lipiec-czerwiec) na poziomie 340,4 mln ton metrycznych (MMT), w tym ryżu na poziomie 136,3 MMT, pszenicy po 115 MMT, kukurydza po 38,85 MMT, jęczmień po 2,25 MMT, inne grube zboża po 18,1 MMT i rośliny strączkowe po 29,9 MMT.

PRODUKCJA Podniesiono moją prognozę produkcji na rok 2024/2025: FAS New Delhi (Post) prognozuje MY Indii Prognoza produkcji pszenicy na rok 2024/2025 (kwiecień-marzec) na rekordowym poziomie 114 MMT, tyle samo co Oficjalna prognoza USDA, ze względu na sprzyjającą pogodę podczas żniw. Choć oficjalny raporty o plonach nie są jeszcze dostępne, źródła terenowe Post podają wyższe plony w północnych Indiach kluczowe stany produkujące pszenicę: Uttar Pradesh, Pendżab, Haryana i Radżastan ze względu na korzystne warunki warunków pogodowych i ich braku pomimo odchyleń pogodowych w fazie rozrodczej i przez żniwa (luty-kwiecień). Terminowe sadzenie przy odpowiedniej wilgotności gleby, przedłużona zima, rzadsze występowanie szkodniki i choroby przyczyniły się do wyższych plonów w porównaniu z ubiegłym rokiem i dwoma latami. Stosunkowo niższe temperatury w okresie dojrzewania plonów i intensywna gospodarka żniwna przez pszenicę rolnicy wspólnie poparli lepsze wypełnienie ziaren i większy rozmiar ziaren w porównaniu z rokiem ubiegłym. Następnie FAS New Delhi zwiększa MOJĄ produkcję pszenicy w sezonie 2024/2025 do rekordowego poziomu 114 MMT szacuje się na wyższe 3,6 tony metrycznej (MT) z hektara niż wcześniej przewidywany poziom plonów przed zbiorami wynoszący 3,5 MT z hektara.4
 
Niezależnie od prognozowanych rekordów urzędowych i podlegających wpływowi na celu wykluczenie części głównej w dostawach w trakcie trwania sezonu, zakupy przez rząd indyjski (kwiecień-lipiec) w ramach głównego wsparcia cen (MSP) kontrolowanego w tyle w roku urzędowym ze względu na wysokie ceny, które są uwzględniane w rządzie MSP.
 
Zakupy pszenicy w głównych stanach produkujących pszenicę prawdopodobnie zostaną ograniczone do końca maja 2024 r. Rząd Indii może ostatecznie zakupić około 27 MMT, nieco powyżej zeszłorocznej wielkości, ale nadal znacznie poniżej oficjalnego celu dotyczącego zamówień wynoszącego 30–32 MMT . Większość pszenicy w indyjskich stanach Pendżab i Haryana została zakupiona przez rząd, ponieważ wysokie podatki lokalne uniemożliwiają jakiekolwiek znaczące zakupy prywatne. Jednak handel prywatny łatwiej konkuruje z zamówieniami rządowymi w innych stanach. Zgodnie z oczekiwaniami, istnieją doniesienia o rolnikach, którzy ponownie trzymają większe niż zwykle zapasy pszenicy w celu sprzedaży pod koniec sezonu; to znaczy po sfinalizowaniu zamówień rządowych w czerwcu. Przewidywane oficjalne zamówienia będą wystarczające, aby zaspokoić zapotrzebowanie na pszenicę wymagane na mocy rządowej ustawy o bezpieczeństwie żywnościowym i innych programach bezpieczeństwa żywnościowego (18 MMT). Jednakże w porównaniu z ubiegłym rokiem nadwyżka wolumenowa w ramach programu sprzedaży na otwartym rynku prywatnemu handlowi/młynarzom w ramach rządowej interwencji rynkowej mającej na celu ograniczenie cen krajowych5. Ceny stabilne: pomimo prognozowanych rekordowych zbiorów ceny krajowe pozostają stosunkowo stałe i znacznie powyżej rządowego MSP w większości stanów produkcyjnych. Dzieje się tak dlatego, że lokalni młynarze pokrywają swoje potrzeby konsumpcyjne, a rolnicy/handlowcy wstrzymują zbiory w oczekiwaniu na wyższe ceny w dalszej części sezonu. Lokalne ceny pszenicy w głównych stanach z nadwyżkami pszenicy (z wyjątkiem Pendżabu i Haryany) w maju wahają się od 23 210 rupii indyjskich (280 USD) do 24 180 INR (292 USD) za tonę metryczną, znacznie powyżej rządowego MSP wynoszącego INR 22 750 (274 USD) za tonę metryczną.

HANDEL Zakaz eksportu pozostanie na razie utrzymny: pomimo prognozowanej rekordowej produkcji pszenicy, zakaz eksportu pszenicy i produktów pszennych prawdopodobnie będzie kontynuowany przez cały rok 2024/2025. W każdym razie międzynarodowe ceny pszenicy są znacznie niższe niż ceny krajowe, co ogranicza możliwości eksportu do sąsiednich Nepalu i Bhutanu. FAS New Delhi przyjmuje oficjalną prognozę USDA dotyczącą eksportu na rok 2024/2025 na poziomie 300 000 ton przy obecnym cle importowym wynoszącym 40 procent, co ograniczy import pszenicy wyższej jakości przeznaczonej do przetwarzania i reeksportu produktów o wartości dodanej. Post w dalszym ciągu szacuje, że mój eksport pszenicy i produktów pszennych w roku 2024/2025 nie zmieni się na 300 000 ton ze względu na eksport pszenicy i produktów pszennych do krajów sąsiednich drogami lądowymi.

oprc, e-mk, ppr.pl na podst źródło: FAS USDA


POWIĄZANE

W sezonie Polacy chętnie kupują truskawki prosto od rolnika albo na bazarku. Wyb...

Ustawa mobilizacyjna. Część Ukraińców może wyjechać z Polski, ale podobno u nas ...

Bank Pocztowy, jako pierwszy bank w Polsce przeniósł swoją bankowość elektronicz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę