Instytut: w płd-wsch. Polsce odnotowano niewielką suszę

6 września 2017
Instytut: w płd-wsch. Polsce odnotowano niewielką suszę

We wschodniej części województwa lubelskiego i podkarpackiego wystąpiła susza rolnicza, najbardziej zagrożone są uprawy roślin strączkowych na glebach lekkich - poinformował w ostatnim komunikacie Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG).

"W jedenastym okresie raportowania tj. od 1 lipca do 31 sierpnia 2017 roku, stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski"; objęła ona rośliny strączkowe, krzewy owocowe i ziemniaki - czytamy w komunikacie.

W poprzednim okresie raportowania tj. od 21 czerwca do 20 sierpnia IUNG nie odnotował w naszym kraju suszy rolniczej.

Susza w uprawach roślin strączkowych występuje w woj. lubelskim i podkarpackim, w 57 gminach (2,3 proc. wszystkich gmin kraju), na 0,26 proc. gruntów ornych Polski.

Susza wystąpiła też w uprawach krzewów owocowych zlokalizowanych w województwie lubelskim i podkarpackim. Suszę w tych uprawach notowano w 37 gminach. Odnotowano ją także w uprawach ziemniaka w województwie lubelskim, gdzie wystąpiła ona w 9 gminach.

Jak wyjaśnił PAP prof. Andrzej Doroszewski z IUNG, opady atmosferyczne ostatniej monitorowanej dekady były małe (oprócz północnych terenów Polski), natomiast temperatura powietrza oraz nasłonecznienie było wysokie, co sprawiło, że w ostatnim okresie nieznacznie wzrósł deficyt wody. Takie warunki pogodowe sprawiły, że na stosunkowo małym obszarze południowo-wschodniej Polski wystąpiła susza. "Myślę, że była to dosyć krótka susza, bo opady, które teraz występują, sytuację tę mogą zmienić" - powiedział.

Jednak - jak mówił - w Polsce zdarzają się lata, gdy susze są "ogromne", tak jak to było w roku 2006, 2008, 2015. Pomiędzy zaś tymi klęskowymi latami występują susze mniejsze. Podobna sytuacja miała miejsce również w poprzednim wieku.

W tym roku susza w Polsce jest niewielka i jest tam, gdzie na ogół nie występuje, tj. w woj. świętokrzyskim, lubelskim, podkarpackim. Zazwyczaj deficyt wody dotyczy Wielkopolski, Kujaw, Mazowsza i Podlasia - zaznaczył profesor.

Zdaniem Doroszewskiego w tym roku największe straty w uprawach rolnych są spowodowane przez wiosenne przymrozki, które dotknęły nie tylko rośliny sadownicze, ale także rzepak i zboża. Powodem mniejszych zbiorów mogą też być niskie temperatury podczas zimy - dodał.

 

Anna Wysoczańska (PAP)


POWIĄZANE

Przyszłość Wspólnej Polityki Rolnej, afrykański pomór świń, sytuacja na rynkach ...

Zgodnie ze wstępnymi danymi GUS pogłowie świń w grudniu 2017 r. wyniosło 11,9 ml...

Czy łosi nad Biebrzą przybywa, czy też nie - próbą odpowiedzi na to pytanie mają...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę