INTELIGENTNIEJSZY, KRÓTSZY, SILNIEJSZY - łańcuch dostaw żywności w Europie

21 marca 2019
INTELIGENTNIEJSZY, KRÓTSZY, SILNIEJSZY - łańcuch dostaw żywności w Europie

Unijny projekt SMARTCHAIN, który można śledzić na http://www.smartchain-h2020.eu/, stwarza nowe europejskie centrum na potrzeby krótkich łańcuchów dostaw żywności.

Partnerzy europejskiego projektu SMARTCHAIN ogłosili wczoraj uruchomienie internetowej platformy, gdzie wszystkie zainteresowane strony będą mogły znaleźć informacje na temat inicjatyw, których celem jest wprowadzenie i przyspieszenie zmian za pośrednictwem krótkich łańcuchów dostaw żywności.

Projekt rozpoczął się we wrześniu 2018 roku w ramach wyznaczonych przez Horyzont 2020, które skupiły 43 organizacje partnerskie z 11 krajów dysponujące uzupełniającą się wiedzą. Podejście opierające się na zapotrzebowaniu, wymagające aktywnego zaangażowania się np. użytkowników końcowych, podmiotów w praktyce wykorzystujących krótki łańcuch dostaw żywności, rolników i drobnych przedsiębiorców działających w sektorze spożywczym, spółdzielni rolniczych, stowarzyszeń zrzeszających rolników i konsumentów itd., jest mocno wpisane w ten projekt. Partnerzy projektu spotkali się w październiku 2018 roku na Uniwersytecie Hohenheim w Sturrgarcie (zob. zdjęcie).

Przez okres wdrażania programu, tj. najbliższe 3 lata, SMARTCHAIN będzie dostarczał innowacyjnych rozwiązań dla praktycznych problemów, z którymi mierzą się podmioty zaangażowane w produkcję i przetwarzanie żywności, a także te odpowiadające w ramach łańcucha dostaw za tworzenie produktów, dostęp do rynków, logistykę i dystrybucję. Projekt pozwoli także na podjęcie konkretnych działań w zakresie transferu wiedzy poprzez organizowanie innowacyjnych warsztatów oraz treningów przeznaczonych dla europejskich rolników i przedsiębiorców funkcjonujących w obszarze łańcucha dostaw żywności. W ramach projektu SMARTCHAIN powołane zostanie do życia 9 innowacyjnych zespołów (we Francji, Niemczech, Grecji, Włoszech, Holandii, Serbii, Hiszpanii, Szwajcarii oraz na Węgrzech), które będą pracować wyłącznie nad kwestiami dotyczącymi krótkich łańcuchów dostaw żywności. Te fizyczne centra będą wspierane przez innowacyjne wirtualne centrum, co ułatwi stronom zainteresowanym możliwość angażowania się.

Według Susanne Braun, koordynatorki projektu SMARTCHAIN, „wszyscy biorący udział w inicjatywie SMARTCHAIN są przekonani, że model krótkiego łańcucha dostaw może być wprowadzany na szerszą skalę w sposób przyjazny, zrównoważony, zapewniając rentowność i przyjazność dla środowiska. Wyniki naszego projektu pomogą nam osiągnąć ten cel.”

Na platformie projektu SMARTCHAIN, która została uruchomiona 26 listopada, zostaną zebrane wszystkie aktualne i najnowsze informacje na temat przebiegu projektu. Wszystkie zainteresowane strony będą mogły śledzić działania grupy na Twitterze, #SMARTCHAIN_EU.

 

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

Europejski Zielony Ład, którego plan został przedstawiony przez Komisję Europejs...

Europejskie Forum Rolnicze odbędzie się w dniach 20-21 marca 2020 w Centrum G2A ...

W dniach 17-18 lutego 2020 r. w Parlamencie Europejskim odbyło się posiedzenie K...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę