aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Intensywnie działają dla pszczół

1 grudnia 2022
Intensywnie działają dla pszczół

Lokalna Grupa Działania Dunajec-Biała ma za sobą kolejny intensywny rok w działaniach na rzecz pszczół i dziko żyjących zapylaczy. Dzięki licznym inicjatywom, mieszkańcy regionu tarnowskiego, ale i nie tylko, w atrakcyjny sposób poszerzają swoją wiedzę na temat tego, jak bardzo istotną rolę odgrywają te pożyteczne i pracowite owady.


 

Wystarczy wspomnieć, że około 70% gatunków roślin zależy od pracy pszczół i innych zapylaczy. Wartość pracy pszczół w Polsce jest szacowana na ponad 4 mld zł! Wielu owoców i warzyw nie byłoby na naszych stołach, natomiast liczne uprawy byłyby znacznie skromniejsze. Do tego nie zapominajmy o produktach pszczelich, jak miód, pyłek pszczeli, pierzga czy propolis. Produkty pszczele są cenione w kulinariach, a także wykorzystywane w apiterapii, dzięki rozlicznym walorom prozdrowotnym. Nie zapominajmy też o walorach estetycznych i dekoracyjnych, jakie wyróżniają świece wykonane z wosku pszczelego.

 

 

Niestety na pszczoły i inne zapylacze czyha wiele zagrożeń, które często wynikają z działalności człowieka. Są to np. monokulturowość upraw, co przekłada się na brak zróżnicowanego pokarmu dla pożytecznych owadów. Następny problem stanowi stosowanie niebezpiecznych, chemicznych środków ochrony upraw. Straty powstałe w wyniku zatrucia pszczół są liczone w dziesiątkach mln zł.

 

 

Dlatego Lokalna Grupa Działania Dunajec-Biała od kilku lat mocno angażuje się w to, aby chronić owady i edukować społeczeństwo. Jednym z pomysłów było utworzenie, a następnie rozwój tzw. pasieki społecznej. Obecnie przy obiekcie Centrum Produktu Lokalnego w Rzuchowej (pow. tarnowski) funkcjonuje już 7 uli z rodzinami pszczelimi.

 

 

Pasieka społeczna wg. pomysłu naszej LGD nie tylko wspiera pszczoły, zwraca uwagę na problem zapylaczy związany z działalnością człowieka, tworzy przestrzeń do zajęć dla dzieci i młodzieży szkolnej, ale również stanowi "akademię" wiedzy dla wszystkich, którzy chcą się nauczyć pszczelarstwa czy miejsce gdzie np. osoby mieszkające w bloku mogą postawić swój ul i się nim opiekować w wolnym czasie – podkreśla Jan Czaja z LGD Dunajec Biała.

 

 

Oczywiście na tym nie koniec. W tym roku LGD Dunajec-Biała m. in. dwukrotnie zorganizowała warsztaty z udziałem dzieci i młodzieży. Spotkania poprowadziła Iwona Wantuch z Pszczelej Kuźni ze Zborowic (gm. Ciężkowice, pow. tarnowski). Pani Iwona w przystępny sposób, łącząc teorię z praktyką wprowadziła młodych ludzi w pszczelą tematyką. – Przybliżamy uczestnikom niezwykły świat pszczół, rozwijamy ciekawość, spostrzegawczość i umiejętność obserwowania. Zwracamy szczególną uwagę na rolę owadów zapylających dla całego ekosystemu i uwrażliwiamy na ciężką pracę pszczelarza – tłumaczy właścicielka gospodarstwa pasiecznego.

 

 

Kontynuacji doczekała się inicjatywa tworzenia kieszonkowych ogrodów miododajnych. Tym razem kilkaset drzew, krzewów i roślin miododajnych nasadzono w niezwykle atrakcyjnej lokalizacji, bo przy wieży widokowej w Dąbrówce Szczepanowskiej, co będzie też dobrą lekcją ze świata pszczół dla licznych turystów.Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego


POWIĄZANE

Wybór odpowiednich krzeseł do ogrodu jest niezwykle istotny dla każdego, kto pra...

JA Solar to wiodący światowy producent zajmujący się produkcją paneli fotowoltai...

Ze względu na utrzymującą się suszę optymalne rozwiązanie do ochrony herbicydowe...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę