ISUZU D-MAX z 5 gwiazdkami Euro NCAP

15 grudnia 2020
ISUZU D-MAX z 5 gwiazdkami Euro NCAP
Newseria Biznes

Tegoroczny model ISUZU D-MAX zdobył najwyższą 5-gwiazdkową ocenę w ramach najnowszych testów zderzeniowych organizacji Euro NCAP.

Wyższe wymogi i standardy testowe

W tym roku niezależna europejska organizacja ds. oceny bezpieczeństwa pojazdów - Euro NCAP - oceniła 11 modeli samochodów, wśród nich najnowszy model ISUZU D-MAX, który w październiku bieżącego roku trafił do sprzedaży w Polsce.

Tegoroczne testy Euro NCAP różnią się od poprzednich edycji – obowiązują nowe zaostrzone wymogi i standardy testowe. W ramach oceny bezpieczeństwa dorosłych pasażerów dostępny jest m.in. nowy test zderzenia czołowego. Bariera deformowalna o masie 1400kg porusza się tym razem z prędkością 50km/h (w poprzednich testach nieruchoma), a następnie, symulując zdarzenie drogowe, zderza się czołowo z jadącym z taką samą prędkością pojazdem w połowie szerokości jego maski. Pozwala to ocenić, jak dobrze samochód chroni pasażerów w warunkach drogowych. W tegorocznym teście zwiększono również prędkość uderzenia w boczną barierę (słup). Po raz pierwszy przyznane zostały także punkty za bezpieczeństwo po zderzeniu.

Pierwszy tak bezpieczny pick-up

ISUZU po raz pierwszy tak znacząco postawiło na bezpieczeństwo w modelu D-MAX. Jest on wyposażony w liczne systemy działające automatycznie i niezależnie od kierowcy, które do tej pory nie były dostępne w klasie samochodów typu pick-up. Nadwozie i podwozie nowego modelu zostało wzmocnione, aby chronić pasażerów przed skutkami zderzeń. Większe hamulce przednie i tylne poprawiają skuteczność hamowania, a fotele zaprojektowano z myślą o minimalizowaniu ewentualnych obrażeń. Nowy model wyposażony jest w osiem poduszek powietrznych: 2 czołowe, 2 boczne w fotelach przednich, 2 kurtynowe, kolanowa kierowcy oraz – po raz pierwszy zastosowana w tym segmencie – poduszka centralna pomiędzy kierowcą a pasażerem, która zapobiega zderzeniu się głowami.

W przypadku aktywowania choćby jednej z nich, system alarmowy eCall, powiadomi Centrum Alarmowe o wypadku. Dzięki temu służby ratownicze są w stanie dotrzeć do poszkodowanych w bardzo krótkim czasie. 

„Ludzkie oko” w ISUZU i pełny przekrój układów

W ISUZU D-MAX zastosowano ponadto dwie kamery, które są zlokalizowane na szybie przedniej. Mają one doskonałą zdolność wykrywania przeszkód (obiektów, pojazdów, pieszych i rowerzystów) w warunkach rzeczywistych. Dzięki zastosowaniu dwóch kamer powstaje obraz 3D przeszkody, tak samo jak w ludzkim oku. Pomiar odległości jest bardzo dokładny w odróżnieniu od pozostałych rozwiązań stosowanych przez innych producentów pojazdów tej klasy (pojedyncza kamera, radar odległości). Mniejsza liczba błędów w wykrywaniu oznacza większe bezpieczeństwo dla kierowcy i pasażerów, innych użytkowników dróg, a przede wszystkim dla pieszych i rowerzystów.

ISUZU D-MAX 2020 jest wyposażony w 17 układów mających wpływ na bezpieczeństwo:

 • LDWS - ostrzeganie przed niezamierzoną zmianą pasa ruchu
 • LDP - zapobieganie opuszczeniu pasa ruchu
 • ESS - ostrzeganie o awaryjnym hamowaniu
 • ABS - system zapobiegający blokowaniu kół podczas hamowania
 • EBD - elektroniczny rozdział siły hamowania
 • BA - wspomaganie nagłego hamowania
 • ESC - system stabilizacji toru jazdy
 • TCS - system kontroli trakcji
 • AA - asystent skupienia kierowcy
 • FCW - ostrzeganie przed kolizją z przodu pojazdu
 • AEB - autonomiczny hamulec bezpieczeństwa
 • MCB - hamulec pokolizyjny
 • TA - asystent skrętu
 • ISL - możliwość inteligentnego ograniczenia prędkości
 • BSM - monitorowanie martwego pola
 • RCTA - monitorowanie ruchu poprzecznego za pojazdem
 • ELK - system awaryjnego utrzymania pasa ruchu

 

Pełna specyfikacja modelu dostępna jest na stronie internetowej www.isuzu.com.pl

To nie pierwsze wyróżnienie pięcioma gwiazdkami w teście zderzeniowym dla ISUZU D-MAX. Już na początku tego roku został on także oceniony przez australijską NCAP (ANCAP), otrzymując najwyższą notę. 

 

Newseria Biznes


POWIĄZANE

2 lipca br. wchodzi w życie rozporządzenie Rady Ministrów o pomocy finansowej dl...

Obecnie istnieje wiele sposobów na poprawę wydajności upraw i zwiększenie plonów...

Należy powiedzieć to głośno i wyraźnie – zaszycie alkoholowe nie jest cudownym l...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę