Claas_20.11.2020shiuz_750x100_1102020

IUNG: mimo niedoborów wody, na razie nie ma zagrożenia suszą rolniczą w Polsce

28 maja 2018
IUNG: mimo niedoborów wody, na razie nie ma zagrożenia suszą rolniczą w Polsce

Mimo niedoborów wody, aktualnie nie ma zagrożenia suszą rolniczą w Polsce - informuje Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Zwrócił jednak uwagę, że ze względu na mroźną zimę i brak opadów w kwietniu - maju, tegoroczne plony mogą być niższe.

"W pierwszym okresie raportowania tj. od 21 marca do 20 maja 2018 roku, nie stwierdzamy wystąpienia suszy rolniczej na obszarze Polski" - czytamy na stronach Instytutu.

Jak poinformowano średnia wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie których dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna (wynosiła -69 mm). Najniższe wartości KBW wystąpiły na terenie Niziny Mazowieckiej od -100 do -109 mm. Mimo to, jak podkreślono, "aktualnie nie ma zagrożenia suszą rolniczą w Polsce"

Instytut wskazał, że jesień ub.r. była bardzo mokra, a nadmierne uwilgotnienie gleby w wielu rejonach kraju uniemożliwiało wykonanie prac polowych, czego skutkiem były braki w planowanych wysiewach ozimin. W rejonach, w których dokonano opóźnionych siewów, kondycja ozimin była słaba lub bardzo słaba ze względu na niewystraczający wzrost i rozwój roślin. Licznie występujące zastoiska wodne na polach powodowały placowe wypadnięcia oraz redukowały obsadę roślin.

Instytut zaznaczył, że częste i obfite opady deszczu uniemożliwiały niejednokrotnie wykonanie jakichkolwiek zabiegów ochronnych, jak i dokarmiających.

"Problemy związane z nadmiernym uwilgotnieniem gleb najsilniej dotyczyły gleb ciężkich, ale z uwagi na ilość i rozkład opadów również producenci posiadający gleby lżejsze mieli duże problemy z dotrzymaniem terminów agrotechnicznych, w tym w szczególności terminu siewu. Gleby lekkie, które uważane są za łatwe do uprawy, to jednakże tak duże opady sprawiły, że na obszarach w których występują, również notowano zastoiska wodne" - czytamy na stronie.

IUNG zwrócił uwagę, że wiele plantacji zbóż ozimych i rzepaku, które mimo trudnych warunków wilgotnościowych udało się zasiać, weszło w okres zimy słabo rozwinięte. To powodowało, że były bardzo podatne na uszkodzenia wywołane przez mróz w szczególności w rejonach, gdzie nie było okrywy śnieżnej lub była ona niezbyt gruba w okresie wystąpienia niskiej temperatury.

Instytut wskazał, że tegoroczne polny mogą być niższe niż w ostatnich latach. Związane jest to z bardzo niesprzyjającymi warunkami atmosferyczne panującymi jesienią ub.r. (duże i częste opady), a także dużym mrozem w zimie, co spowodowało, że kondycja oziminy na początku wiosny była słaba. Sytuację pogorszył brak opadów pod koniec kwietnia i w maju.

"Mimo występujących znacznych niedoborów wody, aktualnie nie ma zagrożenia suszą rolniczą w Polsce. Według obecnych warunków pogodowych straty plonów z powodu niedoboru wody nie osiągają obniżki plonów o 20 proc. w skali gminy spowodowane deficytem wody w stosunku do plonów uzyskanych przy średnich wieloletnich warunkach pogodowych. Przy wyznaczaniu suszy rolniczej brane są pod uwagę tylko i wyłącznie niedobory wody" - zaznaczono w komunikacie IUNG.

 

Michał Boroń (PAP)


POWIĄZANE

Na wniosek Wielkopolskiej Izby Rolniczej Zarząd KRIR wystąpił do Dyrektora Gener...

O tym, w jaki sposób epidemia koronawirusa wpłynęła na organizację Sesji Naukowe...

Kampania „Moc Polskich Warzyw” nie zwalnia tempa. W ramach projektu powstał cykl...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę