aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

IUNG: susza w 6 województwach, niedobór wody dotyka głównie zboża jare

7 czerwca 2016
IUNG: susza w 6 województwach, niedobór wody dotyka głównie zboża jare
PAP / Marcin Bielecki

Według Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach w ostatnich dwóch miesiącach największa susza wystąpiła w 6 województwach: kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, mazowieckim, pomorskim, lubuskim i zachodniopomorskim. Głównie dotyka ona zboża jare.

"W pierwszym okresie raportowania tj. od 1 kwietnia do 31 maja 2016 roku, stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski. Wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie których dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, są na większości obszarów Polski ujemne" - napisał Instytut w komunikacie.

W obecnym okresie sześciodekadowym susza rolnicza w Polsce notowana jest wśród trzech upraw: zbóż jarych, krzewów owocowych, truskawek.

Susza występuje głównie na glebach lekkich.

Największa susza występuje wśród upraw zbóż jarych, odnotowano ją w sześciu województwach Polski: kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, mazowieckim, pomorskim, lubuskim i zachodniopomorskim, w 76 gminach (3 proc. gmin kraju) na ok. 0,5 proc. gruntów ornych.

Najniższe wartości KBW występowały we wschodniej części Pojezierza Wielkopolskiego, na Kujawach, w zachodniej części Niziny Mazowieckiej, na Kaszubach, na Żuławach Wiślanych, na Ziemi Lubuskiej, na Nizinie Szczecińskiej oraz na Równinie Wałeckiej. Najlepsza sytuacja pod względem wilgotności gleby jest w południowej Polsce. W ciągu minionych dwóch miesięcy ilość opadów była bardzo zróżnicowana.

Z danych IUNG wynika, że w zachodniej części Nizin Środkowopolskich notowano duży deficyt wody, który może spowodować znaczne obniżenie plonów. Zwłaszcza dotyczy to upraw zlokalizowanych na glebach słabych i bardzo słabych. Brak wody zauważalny jest zwłaszcza u zbóż jarych, krzewów owocowych oraz wśród truskawek. Szczególnie trudna sytuacja występuje w uprawach zbóż jarych późno wysiewanych.

"W tym roku oziminy przezimowały znacznie gorzej niż w roku ubiegłym, stosunkowo niska temperatura powietrza w ciągu kilku dni stycznia przy braku pokrywy śnieżnej spowodowała znaczne straty zwłaszcza w uprawach: jęczmienia, pszenicy, pszenżyta i mieszanek zbożowych. Niesprzyjające warunki pogodowe spowodowały mniejsze straty w uprawie żyta. Stwierdzono natomiast duże straty z powodu niskiej temperatury powietrza w uprawie truskawek" - ocenia Instytut.

IUNG zwraca uwagę, że "niekorzystny przebieg warunków pogodowych w okresie zimowym niewątpliwie wpłynął, że rośliny są w gorszej kondycji a zatem ich reakcja na niedobory wody może dodatkowo spowodować, że plony ozimin mogą być w niektórych rejonach niższe od średnich wieloletnich".

Tegoroczny deficyt wody szczególnie odczuwalny jest w uprawach zbóż jarych, mimo iż na początku wegetacji wschody były dobre. Ponadto na plantacjach zbóż pojawiły się choroby roślin.

(PAP)


POWIĄZANE

4 czerwca o godzinie 12:00 w Brukseli odbędzie się protest europejskich rolników...

Jak informuje KOWR,  Celem programu jest nawiązanie współpracy między amerykańsk...

[DANE Z CEIDG] Zakładanie firm na lekkim minusie. Za to wznawianie działalności ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę