aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Izby rolnicze członkiem EUFRAS

2 marca 2017
Izby rolnicze członkiem EUFRAS

W dniach 22 i 23 lutego 2017 roku w Strarossel/Plovdiv w Bułgarii odbyło się posiedzenie zgromadzenia ogólnego EUFRAS (Europejskie Forum rolniczych i wiejskich usług doradczych). Krajowa Rada Izb Rolniczych jako nowo przyjęty członek organizacji brała udział po raz pierwszy w tym corocznym posiedzeniu. Z ramienia KRIR w dwudniowym spotkaniu uczestniczył Wiceprezes KRIR Mirosław Borowski.

W pierwszym dniu spotkania przedstawiono prezentacje dotyczące rocznego sprawozdania działań EUFRAS na które w 2016 roku składały się:

 • 2 marca 2016 wydarzenie i spotkanie grupy roboczej EUFRAS-CECRA, które miało miejsce w siedzibie APCA w Paryżu
 • 3-4 marca 2016 zgromadzenie ogólne EUFRAS w czasie międzynarodowego salonu rolnictwa w Paryżu w siedzibie APCA w Paryżu
 • 22 czerwca 2016 konferencja IALB/EUFRAS na temat wsparcia wobec innowacji dla zróżnicowania w rolnictwie, która odbyła się na Uniwersytecie w Limerick w Irlandii
 • 3-6 październik 2016 siódme coroczne spotkanie GFRAS pod tytułem” rola usług doradczych we włączaniu w przedsiębiorczość na obszarach wiejskich”.

Kolejna część prezentacji dotyczyła rocznego sprawozdania finansowego i raportu audytu za rok 2016 oraz rekomendacji po kontroli. Ostatnia część prezentacji dotyczyła kwestii udziału EUFRAS w projektach Horyzont 2020.

Jako nowy członek EUFRAS Krajowa Rada Izb Rolniczych przedstawiła prezentację odnośnie działań doradczych dla sektora rolniczego w Polsce i funkcjonowania polskich Izb Rolniczych zwracając uwagę na działania w zakresie doradztwa.

Kolejne prezentacje w tym dniu zgromadzenia ogólnego dotyczyły:

 • propozycji wspólnego stanowiska IALB-EUFRAS pod tytułem „Transfer wiedzy i praca doradcza w rolnictwie”
 • rezultatów seminarium Agri-Spin-CECRA odnośnie rozwoju modułu CECRA odnośnie pośredniczenia w innowacjach
 • innowacyjnego systemu usług doradczych na obszarach wiejskich skoncentrowanych na potrzebach
 • raportu z 5 posiedzenia EUFRAS-55 konferencji IALB w Limerick w Irlandii
 • zaangażowania organizacji członkowskich w projekty Horyzont 2020 oraz działań EUFRAS w tym zakresie
 • konsultacji z organizacjami i innymi zainteresowanymi stronami w ramach działań platformy „Fertinnowa” mającej na celu zbieranie i rozpowszechnianie dobrych praktyk odnośnie technik uprawiania gleby

W drugim dniu posiedzenia zgromadzenia ogólnego uczestnicy wzięli udział w konferencji pod tytułem „szkolenia dla doradców i pośrednictwo w innowacji na rzecz rentowności w rolnictwie”.

Konferencję rozpoczęły słowa wstępu zaadresowane do zebranych przez przedstawicieli bułgarskiego ministerstwa rolnictwa i żywności.

W dalszej części konferencji przedstawiono i omówiono prezentacje:

 • „uczyć się od siebie nawzajem, w jaki sposób wspierać innowacje” przedstawionej przez Dr Eelke Wielinga z holenderskiej organizacji ZLTO
 • modele i inicjatywy stosowane przez bułgarską organizację doradztwa dla sektora rolnictwa NAAS - przy szkoleniu doradców i rolników
 • metody E-learning dla doradców rolniczych stosowane przez Instytut wdrażania nauki w rolnictwie z Serbii.

W ostatniej części konferencji odbyła się panelowa dyskusja i warsztaty dotyczące metod i tworzenia sieci dla wsparcia działań innowacyjnych na której zakończenie prowadzący je paneliści przedstawili wnioski z każdej podgrupy warsztatów.

krir.pl


POWIĄZANE

W dniu 23 maja 2024 r., w gmachu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się...

W Afryce Północno-Zachodniej (kraje Maroka, Algierii, Tunezji) wg prognozy sprze...

Nieuczciwe praktyki wielkich zgranicznych sieci handlowych to nie tylko problem ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę