aaa_TSW_2023
CTR_2023

Izby rolnicze członkiem EUFRAS

2 marca 2017
Izby rolnicze członkiem EUFRAS

W dniach 22 i 23 lutego 2017 roku w Strarossel/Plovdiv w Bułgarii odbyło się posiedzenie zgromadzenia ogólnego EUFRAS (Europejskie Forum rolniczych i wiejskich usług doradczych). Krajowa Rada Izb Rolniczych jako nowo przyjęty członek organizacji brała udział po raz pierwszy w tym corocznym posiedzeniu. Z ramienia KRIR w dwudniowym spotkaniu uczestniczył Wiceprezes KRIR Mirosław Borowski.

W pierwszym dniu spotkania przedstawiono prezentacje dotyczące rocznego sprawozdania działań EUFRAS na które w 2016 roku składały się:

 • 2 marca 2016 wydarzenie i spotkanie grupy roboczej EUFRAS-CECRA, które miało miejsce w siedzibie APCA w Paryżu
 • 3-4 marca 2016 zgromadzenie ogólne EUFRAS w czasie międzynarodowego salonu rolnictwa w Paryżu w siedzibie APCA w Paryżu
 • 22 czerwca 2016 konferencja IALB/EUFRAS na temat wsparcia wobec innowacji dla zróżnicowania w rolnictwie, która odbyła się na Uniwersytecie w Limerick w Irlandii
 • 3-6 październik 2016 siódme coroczne spotkanie GFRAS pod tytułem” rola usług doradczych we włączaniu w przedsiębiorczość na obszarach wiejskich”.

Kolejna część prezentacji dotyczyła rocznego sprawozdania finansowego i raportu audytu za rok 2016 oraz rekomendacji po kontroli. Ostatnia część prezentacji dotyczyła kwestii udziału EUFRAS w projektach Horyzont 2020.

Jako nowy członek EUFRAS Krajowa Rada Izb Rolniczych przedstawiła prezentację odnośnie działań doradczych dla sektora rolniczego w Polsce i funkcjonowania polskich Izb Rolniczych zwracając uwagę na działania w zakresie doradztwa.

Kolejne prezentacje w tym dniu zgromadzenia ogólnego dotyczyły:

 • propozycji wspólnego stanowiska IALB-EUFRAS pod tytułem „Transfer wiedzy i praca doradcza w rolnictwie”
 • rezultatów seminarium Agri-Spin-CECRA odnośnie rozwoju modułu CECRA odnośnie pośredniczenia w innowacjach
 • innowacyjnego systemu usług doradczych na obszarach wiejskich skoncentrowanych na potrzebach
 • raportu z 5 posiedzenia EUFRAS-55 konferencji IALB w Limerick w Irlandii
 • zaangażowania organizacji członkowskich w projekty Horyzont 2020 oraz działań EUFRAS w tym zakresie
 • konsultacji z organizacjami i innymi zainteresowanymi stronami w ramach działań platformy „Fertinnowa” mającej na celu zbieranie i rozpowszechnianie dobrych praktyk odnośnie technik uprawiania gleby

W drugim dniu posiedzenia zgromadzenia ogólnego uczestnicy wzięli udział w konferencji pod tytułem „szkolenia dla doradców i pośrednictwo w innowacji na rzecz rentowności w rolnictwie”.

Konferencję rozpoczęły słowa wstępu zaadresowane do zebranych przez przedstawicieli bułgarskiego ministerstwa rolnictwa i żywności.

W dalszej części konferencji przedstawiono i omówiono prezentacje:

 • „uczyć się od siebie nawzajem, w jaki sposób wspierać innowacje” przedstawionej przez Dr Eelke Wielinga z holenderskiej organizacji ZLTO
 • modele i inicjatywy stosowane przez bułgarską organizację doradztwa dla sektora rolnictwa NAAS - przy szkoleniu doradców i rolników
 • metody E-learning dla doradców rolniczych stosowane przez Instytut wdrażania nauki w rolnictwie z Serbii.

W ostatniej części konferencji odbyła się panelowa dyskusja i warsztaty dotyczące metod i tworzenia sieci dla wsparcia działań innowacyjnych na której zakończenie prowadzący je paneliści przedstawili wnioski z każdej podgrupy warsztatów.

krir.pl


POWIĄZANE

Sytuacja hodowli trzody chlewnej od wielu lat jest trudna, spadek popytu w Europ...

Od nowych technologii po zatrudnienie pracownika. Kongres TSW poruszy palące tem...

Okres jesienno-zimowy to tradycyjnie czas analiz, podsumowań oraz podejmowania d...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę