aaa_TSW_2023
CTR_2023

Jak CIEPŁA JESIEŃ wpłynęła na użytki zielone?

15 listopada 2023
Jak CIEPŁA JESIEŃ wpłynęła na użytki zielone?

Co jeszcze zrobić przed zimą? Krowie na Zdrowie radzi 

Podsumowujemy powoli sezon 2023. Ostatnie pokosy schodzą z pól, dlatego przed zimą spytaliśmy Piotra Kowalskiego, eksperta Barenbrug Polska, jak wyjątkowo ciepła jesień tego roku wpłynęła na stan traw i co jeszcze należałoby zrobić na polu przed zimą.

Czas na potas przed zimą

Jesteśmy już na końcówce sezonu wegetacyjnego traw i lucerników, zatem czas na krótkie podsumowanie sezonu. W tym roku mieliśmy duże dysproporcje na terenie Polski. Na południu opadów deszczu nie brakowało, nawet było ich za dużo, natomiast na północy hodowcy zmagali się z suszą. Obydwie sytuacje są bardzo niekorzystne dla użytków zielonych. Opady wypłukują cenne składniki pokarmowe, zwłaszcza potas, który szybko migruje w głąb gleby. Z drugiej strony susza to też jest czas, kiedy rośliny wykorzystują znacznie więcej potasu. Pogoda miała zatem duży wpływ na zasobność gleb w potas, a dokładniej spowodowała jego braki. Dlatego potrzebne jest jego uzupełnienie. Można to zrobić po ostatnim pokosie, aby rośliny zdążyły pobrać potas i zagęścić sobie sok komórkowy przed zimą. Dobra dawka potasu na jesień powinna wynosić 30-40 kg czystego składnika na hektar. Taka niewielka ilość powinna dobrze wspomóc rośliny przed zimą.

Co na pastwiskach przed zimą?

Na pastwiskach kosimy niewyjady, zbieramy to, co skosiliśmy i rozgarniamy łajniaki, w przypadku pastwiskowania to jest niezmierne ważne. Na pastwiskach NIE stosujemy potasu, ponieważ odchody, które zwierzęta postawiły zawierają sporo potasu. Na pastwiskach może być nawet nadmiar potasu w stosunku do fosforu. Dlatego można ewentualnie zastosować nawozy fosforowe, ale BEZ azotu.

Nawożenie naturalne na użytkach zielonych

Po zakończeniu wegetacji, do końca listopada, będziemy mogli zastosować na użytkach zielonych obornik i gnojowicę. To jest najlepsze, co możemy zaofiarować swoim użytkom zielonym – tam jest nie tylko azot, fosfor, potas i siarka, ale także wiele mikroelementów. Bogaty w składniki odżywcze, dobrze przefermentowany obornik jest najlepszym nawozem, który możemy zastosować na użytkach zielonych przed zimą.

 

oprac, e-red ppr.pl


POWIĄZANE

To wyjątkowe wydarzenie i idealna okazja, by rozprawić się z “rybimi” mitami, po...

Polska umacnia swoją pozycję europejskiego lidera w produkcji mięsa drobiowego! ...

Naukowcy z Wydziału Biologii UW planują udostępniać rolnikom, hodowcom roślin i ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę