aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Black Friday: Jak nie dać się oszukać przy zakupach online?

23 listopada 2023
Black Friday: Jak nie dać się oszukać przy zakupach online?

W przededniu zbliżającego się Black Friday rynek rozkwita atrakcyjnymi promocjami. Równocześnie rośnie ryzyko zetknięcia się z wyłudzeniem danych, pobraniem złośliwego linku, podszywaniem się pod znane firmy handlowe czy innego rodzaju cyberprzestępczością. home.pl, w trosce o bezpieczeństwo swoich klientów, przekazuje praktyczne wskazówki, jak uniknąć oszustw podczas zakupowego szaleństwa.

Black Friday to czas intensywnych promocji, ale również rosnącego zagrożenia oszustwami online. Dyrektywa Omnibus, która zabezpieczyła konsumentów przed sztucznymi manipulacjami cen, nie ograniczyła całkowicie działalności cyberprzestępców, ciągle poszukających nowych sposobów na wyłudzenia. Nie oznacza to jednak konieczności zrezygnowania ze specjalnych promocji. Przed wypełnieniem sklepowych
e-koszyków i zaspokojeniem zakupowych potrzeb, warto odpowiednio się przygotować i być świadomym potencjalnych zagrożeń w cyberprzestrzeni.

Skanowanie QR pod lupą

W erze cyfrowego rozwoju Polacy coraz chętniej korzystają z kodów QR. Sklepy również przyjęły tę technologię z entuzjazmem, umieszczając kody QR m.in. na lustrach w przymierzalniach, witrynach czy ulotkach. Jednak warto zwrócić uwagę na potencjalne zagrożenia związane z ich używaniem.

- Nie chodzi o to, by nie korzystać z kodów QR, ale, by używać ich mądrze. Dokładne przyjrzenie się ulotce czy naklejce pozwoli zauważyć podejrzane elementy, np. słabą jakość grafiki czy błędy w treści. Jeśli jednak zdecydujemy się zeskanować kod, warto sprawdzić, pod jaki adres kieruje – większość urządzeń wyświetla jego podgląd zanim przeniesie nas na stronętłumaczy Rafał Krymowski, Head of Products and Operation w firmie home.pl. – Jeśli już trafimy na stronę, jej również należy się uważnie przyjrzeć, pamiętając, że cyberprzestępcy starają się ją uwiarygadniać, np. wykorzystując logo firmy, pod którą się podszywają.

Łącz się bezpiecznie

Warto być ostrożnym również podczas korzystania z publicznych stacji ładowania. Kable USB mogą umożliwiać nie tylko ładowanie urządzeń, ale także przesyłanie danych. home.pl przypomina o ryzyku infekcji lub kradzieży danych z publicznych stacji ładowania, podkreślając konieczność instalacji oprogramowania antywirusowego na telefonie oraz korzystania z bezpiecznych kabli USB.

- Wiele urządzeń po podłączeniu do USB prosi użytkownika o umożliwienie przesyłania danych. Jeśli świadomie przeczytamy komunikat i odrzucimy opcję transferu danych, nie trzeba mieć obaw. Problem w tym, że często klikamy „zezwól” bez zapoznania się z komunikatem – wyjaśnia Szymon Młynarczyk, Head of Marketplace w firmie home.pl. – Najlepiej zainstalować na telefonie oprogramowanie antywirusowe, które ochroni nas, nawet, gdy na moment wyłączymy uważność. Można też kupić kabel USB pozwalający jedynie ładować urządzenie i korzystać tylko z niego lub po prostu z klasycznej ładowarki podłączanej do gniazdka elektrycznego.

Zagrożenie dotyczy również publicznych sieci Wi-Fi, z których korzystanie niesie za sobą ryzyko przejęcia przesyłanych danych. home.pl radzi, by unikać przekazywania danych osobowych podczas korzystania z publicznych sieci, a w razie konieczności, korzystać z VPN w celu zaszyfrowania podawanych informacji.

Zachowaj ostrożność podczas zakupów online

W okresie promocyjnym, jakim jest Black Friday, home.pl przypomina także o konieczności dokonywania zakupów w zaufanych sklepach. Sprawdzenie istnienia sklepu w rejestrach CEIDG, KRS czy rejestrze podatników VAT, analiza opinii oraz obecność certyfikatu SSL to kluczowe kroki przed dokonaniem zakupu online.

- Podstawą przed dokonaniem zakupu w sieci jest sprawdzenie czy sklep posiada ważny certyfikat SSL, czyli symbol kłódki przy adresie strony. Gdy go nie ma, zakupy nie mogą być bezpieczne – dane, które przesyłamy, np. numer telefonu czy dane karty płatniczej, nie są szyfrowane, więc jeśli ktoś je przechwyci, dostaje je jak na tacy – dodaje Rafał Krymowski. - SSL w sklepie internetowym to punkt wyjścia, ale trzeba pamiętać, że fałszywe strony również mogą go posiadać, dlatego trzeba zwracać uwagę również na pozostałe elementy.

Należy również zachować ostrożność wobec ofert otrzymywanych drogą mailową czy
SMS-ową. Spoofing, czyli podszywanie się pod rzeczywiste źródło, stanowi obecnie plagę, a niewłaściwe podejście do tego zagrożenia może skutkować utratą danych i środków finansowych.

home.pl apeluje o rozwagę podczas zakupów, zachęcając do skanowania kodów QR z głową, ostrożnego korzystania z publicznych stacji ładowania, bezpiecznego łączenia się z siecią Wi-Fi oraz dokładnego sprawdzania wiarygodności sklepów online. Przestrzeganie podstawowych zasad cyberbezpieczeństwa jest kluczowe nie tylko podczas Black Friday, ale przez cały rok.

 

cyberbezpieczeństwo

 ***

O home.pl:

home.pl to największy i najbardziej rozpoznawalny w Polsce dostawca usług internetowych dla klientów biznesowych i indywidualnych. Jako członek globalnej grupy IONOS home.pl jest liderem branży również w Europie. Misją firmy jest wspieranie ludzi i przedsiębiorstw kreujących e-świat. home.pl S.A. jest właścicielem czterech marek: home.pl, AZ.pl, premium.pl i homecloud.pl.

e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

Wiodące organizacje branżowe pracodawców w Polsce: Związek Pracodawców Przemysłu...

Startuje objazdowa kampania informacyjna „Spójrz, Polsko! Miej baczne oko na rak...

Główne cechy rzepaku ozimego, które weryfikowane są przed zakupem materiału siew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę