CTR_80917

Jak powstaje cydr

11 stycznia 2017
Jak powstaje cydr
PAP / Wojciech Pacewicz

Prawdziwy, naturalny cydr powstaje z soku jabłkowego poddanego fermentacji; smak cydru zależy m.in. od odmian jabłek, stopnia ich dojrzałości, rodzaju drożdży, jakie zostaną użyte do produkcji - mówi PAP Tomasz Solis z Lubelskiego Stowarzyszenia Miłośników Cydru.

"Prawdziwy, naturalny cydr powstaje z soku jabłkowego. Należy rozdrobnić jabłka, wycisnąć je na prasie i poddać fermentacji" - opowiada Solis. Do fermentacji mogą zostać użyte tzw. dzikie drożdże, które w naturalny sposób występują na każdych owocach czy są obecne w powietrzu; sok jabłkowy można też zaszczepić szlachetnymi, specjalnymi cydrowymi bądź winiarskimi drożdżami.

Tomasz Solis podkreśla, że proces fermentacji jest skomplikowany, uzależniony od wielu czynników, a ambicją producentów cydru jest produkcja napoju wysokiej klasy. "By był to napój wysokiej klasy musi być zrobiony zgodnie ze sztuką i tak jak wina, które osiągają najwyższe ceny, nie powstaje w masowej produkcji" - tłumaczy. Jak dodaje, cydr w każdym sezonie jest inny, bo "zawartość cukru i aromatu w owocach, zależnie od roku, pogody jest różna".

Przedstawiciel Lubelskiego Stowarzyszenia Miłośników Cydru podkreśla, że tradycja produkcji tego napoju w Polsce sięga XVI- XVII wieku, ale w okresie socjalizmu zanikła. "Dzisiaj odbudowujemy jego markę" - dodaje.

Solis podkreśla, że w Normandii czy Asturii, produkcja cydru ma wieloletnią tradycję w oparciu o stare odmiany, które były specjalnie selekcjonowane. Doświadczenie polskich producentów jest dużo mniejsze. "Musimy znaleźć te jabłka, które nadają się do produkcji cydru, te które są najbardziej wartościowe, czyli te o wysokiej kwasowości, te które zawierają dosyć dużo cukru - bo chodzi zarówno o zawartość alkoholu - i te które mają aromaty" - zaznacza.

Zapewnia jednak, że biorąc pod uwagę fakt, że polskie jabłka są uważane za jedne z najlepszych na świecie, także polski cydr ma szansę osiągnąć rozpoznawalną pozycję na rynku.

(PAP)


POWIĄZANE

Na początku września, podczas konferencji nt. przyszłości Wspólnej Polityki Roln...

W odpowiedzi projekt rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie wymagań dobrej...

Niedaleko miejscowości Olchowa na terenie Nadleśnictwa Lesko znaleziono dwa mart...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę