aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Jak powstrzymać ocieplanie klimatu? Rozwiązanie tkwi w glebie

6 grudnia 2022
Jak powstrzymać ocieplanie klimatu? Rozwiązanie tkwi w glebie

Rolnictwo musi produkować coraz więcej żywności na areale, którego nie przybywa. Musimy więc poszukiwać nowych metod upraw i produkcji żywności. Rozwiązaniem może być rolnictwo węglowe, zorientowane na regenerację gleby. Ten ogromny rezerwuar węgla odgrywa kluczową rolę w powstrzymywaniu negatywnych zmian klimatycznych.

Coraz więcej mówi się o włączeniu rolnictwa do rynku uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Inicjatywy sektora prywatnego w tym obszarze zostały właśnie wzmocnione przez przełomową propozycję Komisji Europejskiej.

Gleba zawiera trzy razy więcej węgla niż atmosfera.

To bardzo istotny fakt z perspektywy zmian klimatycznych, powodowanych przez stały i szybki wzrost średnich temperatur. Temperatura rośnie, bo w atmosferze przybywa dwutlenku węgla. Odwrócenie tego procesu pomogłoby zahamować negatywne zmiany klimatyczne. Coraz więcej w tym kontekście mówi się o roli rolnictwa węglowego – zorientowanego na praktyki prowadzące do regeneracji gleby. W dobrze odżywionej glebie rośnie ilość węgla, a sama gleba zyskuje większy potencjał plonotwórczy.

Rolnictwo regeneracyjne to zestaw praktyk, które regenerując glebę, zwiększają w ten sposób sekwestrację węgla. Proces ten, stanowiąc przeciwieństwo emisji gazów cieplarnianych, bywa nazywany „odwróconą emisją”. Dlatego rolnicy za takie działania powinni być wynagradzani oraz powinni stać się częścią rynku emisji.

Agreena, firma działająca już w 14 krajach Europy, umożliwia rolnikom włączenie się do gry. Oferuje certyfikację gospodarstw stosujących praktyki regeneratywne, wystawiając po zakończeniu sezonu prac polowych certyfikaty węglowe, które następnie mogą być sprzedane przez rolnika albo zaliczone na poczet bilansu ekwiwalentu CO2 z własnej produkcji rolnej.

30 listopada Komisja Europejska przedstawiła projekt regulacji dotyczącej certyfikacji usuwania dwutlenku węgla z atmosfery. Proponowane rozporządzenie znacznie poprawi zdolność UE do ilościowego określania, monitorowania i weryfikacji pochłaniania dwutlenku węgla. W rolnictwie mają temu służyć praktyki rolnictwa węglowego. To szansa na stworzenie nowego, trwałego modelu biznesowego dla rolników i leśników.

Sekwestracja węgla w glebie ma kluczowe znaczenie dla powstrzymania zmian klimatycznych. Sama redukcja emisji gazów cieplarnianych nie wystarczy do realizacji celu, jakim jest zatrzymanie wzrostu temperatury na poziomie 1,5 stopnia C. Jeśli mamy osiągnąć ten cel, sekwestracja węgla powinna jak najszybciej stać się modelem działania na dużą skalę, Gleba jest drugim największym rezerwuarem węgla na planecie, co daje rolnikom ogromne możliwości uczestniczenia w procesie powstrzymywania ocieplania klimatu – mówi Erica Johnson, Sustainability Affair Officer w Agreena. – Decyzja Komisji Europejskiej pobudzi wzrost i zapewni właścicielom gruntów większą pewność udziału w rynkach uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Rozszerzenie wsparcia dla rolników, którzy mają już silną zachętę ze strony rynku, z pewnością nabierze teraz dodatkowego rozpędu. Komisja Europejska zajmuje więc w tym procesie pozycję światowego lidera; uzyskanie środków publicznych pomoże zapewnić przejrzystość i integralność środowiskową rynku. Nadszedł czas, który wymaga współpracy i aktywacji wszystkich zainteresowanych stron – publicznych, prywatnych, akademickich, obywatelskich – komentuje Erica Johnson.

###

O Agreena
Agreena zwiększa skalę rolnictwa regeneracyjnego poprzez finanse i technologię. Założyciele firmy, Simon Haldrup, Ida Boesen i Julie Koch Fahler, opracowali w 2021 roku jeden z pierwszych na świecie, akredytowanych na poziomie międzynarodowym, programów płatności za emisję dwutlenku węgla z gleby, AgreenaCarbon. Platforma AgTech określa ilościowo poziomy bazowe emisji gazów cieplarnianych rolników dostosowane do najnowszych wytycznych IPCC ONZ oraz monitoruje i raportuje redukcje GHG i usuwanie węgla. Agreena wydaje certyfikaty węgla w glebie zweryfikowane przez stronę trzecią, które rolnicy mogą sprzedawać na dobrowolnym rynku węgla. Od momentu rozpoczęcia działalności, Agreena rozszerzyła swoją ofertę na rolników w 14 krajach Europy i niedawno nabyła wiodącą na świecie firmę Hummingbird Technologies zajmującą się teledetekcją w rolnictwie regeneracyjnym. Więcej informacji można znaleźć na stronie agreena.com.


POWIĄZANE

Podczas ostatniego posiedzenia grupy roboczej „Zdrowie Roślin” Copa – Cogeca wsz...

Sekretariat Prezesa Zarządu ZPPM, Pana Marcina Hydzika,  przesyłał do Pierwszego...

W czwartek Parlament Europejski udzielił absolutorium Komisji, wszystkim agencjo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę