a_bio_expo_Ptak

Jak skutecznie obniżyć rachunki za prąd?

8 grudnia 2021
Jak skutecznie obniżyć rachunki za prąd?

Rosnące ceny prądu sprawiają, że coraz więcej osób poszukuje sposobów na jego oszczędzanie. O ile jednak wymiana żarówek na energooszczędne, wyłączanie światła i urządzeń elektrycznych w pomieszczeniach, z których w danym momencie się nie korzysta, pozwala przynieść niewielkie oszczędności, o tyle zmiana taryfy prądu jest dużo lepszym rozwiązaniem, dzięki któremu rachunki za prąd mogą być niższe nawet o 30%.

Czym jest taryfa prądu?

Taryfa prądu to plan cenowy, na podstawie którego określane są warunki dostaw energii elektrycznej dla danego klienta, a także cena prądu, po jakiej on go kupuje. O cenach prądu przeczytasz tutaj https://optimalenergy.pl/cena-pradu/. W związku z tym dlatego właśnie to jej zmiana może przynieść spore oszczędności, zwłaszcza jeśli jest ona nieodpowiednio dobrana do charakterystyki zużycia prądu w danym gospodarstwie domowym.
taryfy prądu
Rodzaje i charakterystyka taryf prądu dla gospodarstw domowych
W naszym kraju bez względu na dostawcę energii elektrycznej dla gospodarstw domowych przypisana jest taryfa prądowa oznaczana literą G oraz składająca się z dwóch następujących po niej cyfr, które oznaczają w każdym przypadku inną metodę rozliczania prądu.
W związku z tym wyróżnić można trzy podstawowe rodzaje taryf oferowanych przez dostawców prądu, takie jak:
• G11 - podstawową taryfę, z której korzysta najwięcej odbiorców prądu w naszym kraju, określaną jako jednostrefową, na co wskazuje druga cyfra symbolu, w jej przypadku cena prądu jest stała przez całą dobę i wynosi średnio około 0,55 zł/kWh,
• G12 - będącą taryfą dwustrefową, w której cena prądu zależna jest od pory dnia, najczęściej przez 10 godzin doby jest ona niższa i wynosi średnio 0,38 zł/kWh, z kolei przez pozostałe 14 godzin jest wyższa i wynosi średnio 0,43 zł/kWh,
• G12w - która jest szczególną odmianą taryfy G12, gdyż cena prądu w jej przypadku jest niższa nie tylko w określonych porach dnia, ale także podczas weekendów oraz w dni ustawowo wolne od pracy i wynosi ona średnio 0,45 zł/kWh lub 0,39 zł/kWh.
Jak więc widać, zmiana taryfy z G11 na G12 lub G12w pozwala średnio zaoszczędzić nawet do 0,17 złotych na zakupie jednego kilowata energii elektrycznej. Dlatego też, jeśli zużycie energii elektrycznej generowane jest przez gospodarstwo domowe w większości w godzinach wieczornych lub weekendami, warto rozważyć tę opcję, dzięki której bez zmiany swojego stylu życia można skutecznie obniżyć rachunki za prąd.
Jak zmienić taryfę prądu?
Aby zmienić taryfę prądu, trzeba przede wszystkim poznać obecnie obowiązujący plan taryfowy. Najczęściej jest on umieszczany na fakturach za energię elektryczną w górnej części dokumentu w postaci litery G oraz dwóch cyfr. Następnie należy przygotować swój numer klienta oraz numer Punktu Poboru Energii (PPE), który składa się z ciągu następujących po sobie cyfr. Obie te informacje można również znaleźć na fakturze za prąd lub obowiązującej umowie z dostawcą energii elektrycznej.
Mając te informacje, można natomiast przystąpić już do zmiany taryfy prądu, udając się do stacjonarnego punktu sprzedawcy energii lub dzwoniąc pod numer jego infolinii, niektórzy z nich udostępniają także możliwość dokonania tego za pomocą ich portali internetowych dla klientów.
Sama zmiana taryfy jest niezwykle prosta i co najważniejsze nieodpłatna. Wymaga wyłącznie podania oznaczenia obowiązującej dotychczas taryfy, numeru klienta oraz PPE, a także symbolu nowej taryfy. Po zmianie taryfy z jednostrefowej (G11) na kilku strefową (np. G12) konieczna jest także wymiana licznika na nowy, co jednak należy do obowiązków Operatora Systemu Dystrybucyjnego, w związku z tym nie jest za to naliczana żadna opłata. Wobec tego zmieniając taryfę prądu, najlepiej dopasowaną do charakterystyki zużycia energii elektrycznej w gospodarstwie domowym można wyłącznie zaoszczędzić.
Podsumowując, chcąc realnie i w prosty sposób obniżyć swoje rachunki za prąd warto rozważyć zmianę taryfy prądu z jedno na kilkustrefową, dzięki temu przy średnim zużyciu energii elektrycznej na poziomie 200 kWh można bowiem zaoszczędzić miesięcznie nawet do 35 złotych.


POWIĄZANE

Komisja Europejska musi jak njszybciej, już dokonać przeglądu swojej propozycji ...

Rynek UE jest zalewany „miodem” na bazie syropu: w końcu obliczono liczbę nieczy...

Jak dowiadujemy się z najnowszego komunikatu Ministerstwa Rolnictwa, polscy roln...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę