aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Jak Wiedeń przeciwdziała ociepleniu klimatu

20 listopada 2018
Jak Wiedeń przeciwdziała ociepleniu klimatu

Kompaktowe moduły do zazieleniania fasad budynków mają po pierwsze podnieść jakość życia w austriackiej stolicy, Wiedniu, po drugie tworzyć mikroklimat i przeciwdziałać tzw. miejskim wyspom ciepła zwłaszcza w upalne dni.

22 Wydział Wiedeńskiego Magistratu ds. Ochrony Środowiska przy współpracy z naukowcami opracował szybkie i nieskomplikowane rozwiązanie służące zazielenianiu miasta. Mowa o tzw. "modułach zielonych fasad". Pierwszych 50 modułów ma się pojawić w Wiedniu przed najbliższym okresem letnim w najbardziej zaludnionej, 10. dzielnicy miasta, Favoriten, w ramach projektu pilotażowego.

Według długoterminowych prognoz klimatycznych może ubiegłe, rekordowo ciepłe lato w Wiedniu stać się regułą. Szacuje się, że rocznie liczba dni z temperaturą przekraczającą 30oC przekroczy w austriackiej metropolii 100. "Aby przygotować Wiedeń na upalne dni miasto od kliku lat wprowadza konkretne środki w celu zazieleniania fasad budynków w centrum miasta" - mówi Ulli Sima, członek zarządu miasta ds. środowiska.

Zalety zielonych ścian budynków w porównaniu do ścian betonowych są wielorakie: redukują odczuwalną temperaturę w trakcie upałów nawet o 13o C, redukują hałas drogowy, 1 m2 bluszczu wiąże rocznie 1,7 kg pyłu zawieszonego, a do tego zwiększają poczucie bezpieczeństwa i korzystnie wpływają na zdrowie mieszkańców. Szczególnie w strefach gęsto zabudowanych pozytywnie wpływają na mikroklimat.

Moduły zostały tak zaprojektowane, aby zapewnić wystarczająco dużo miejsca dla ziemi i korzeni, a jednocześnie nie zawężać chodników i przejść. Każdy moduł w zależności od wyboru roślin może pokryć zielenią do 8 m2. Szacuje się, że koszt jednego kompaktowego modułu oscylować będzie wokół 2.000 EUR. Przy doborze roślin rozważano kilka wariantów, jak klasyczny bluszcz czy winobluszcz, wisterie i powojniki. Gatunki jednak tak wybrano, by nie uszkadzały fasad budynków.

Pierwszych 50 modułów zostanie zainstalowanych nieodpłatnie w celach badawczych. Od wiosny 2019 r. chętni z 10. dzielnicy Wiednia mogą zgłaszać proponowane lokalizacje. Moduły będą mogły być wykorzystywane przez podmioty prywatne oraz publiczne.

 

(Centrum Prasowe PAP) / Eurocomm-PR


POWIĄZANE

Czy kiedykolwiek doznałeś kontuzji podczas surfowania we Francji i potrzebowałeś...

Faktograf i IPI uruchamiają zasób dla dziennikarzy, opracowany po 18 miesiącach ...

We wtorek europosłowie ponownie wybrali Robertę Metsolę (EPP, MT) na przewodnicz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę