aaa_TSW_2023
CTR_2023

Jak zabezpieczyć maszyny rolnicze na zimę?

31 października 2023
Jak zabezpieczyć maszyny rolnicze na zimę?

Prace polowe już zakończone? Nie zapomnij, aby odpowiednio zabezpieczyć maszyny rolnicze przed zimnem i innymi niekorzystnymi czynnikami. Dzięki temu wiosną będą sprawne i gotowe do działania, a Ty unikniesz kosztownych napraw oraz ryzyka przestoju w działalności.

Jak prawidłowo przechowywać maszyny?

Maszyny rolnicze powinny przez całą zimę stać w zamkniętym pomieszczeniu – najlepiej, jeśli będziesz je wentylować i lekko ogrzewać. Zadbaj również o to, aby sprzęt był ustawiony na utwardzonym i równym podłożu – możesz dodatkowo zastosować klocki albo podpórki. Jeśli nie planujesz ogrzewać pomieszczenia, nie zapomnij wyjąć z maszyn akumulatorów przed pierwszym silnym mrozem i przenieść ich w cieplejsze miejsce.

Czyszczenie i konserwacja sprzętu

Każdą maszynę warto dokładnie wyczyścić z wszelkich zabrudzeń, w tym pyłów, gleby, błota, osadów czy pozostałości po żniwach. Do czyszczenia możesz użyć szczotki, wody oraz sprężonego powietrza. Nie zapomnij też pozbyć się widocznych śladów korozji za pomocą szlifierki i papieru ściernego.

Jeśli już poradzisz sobie z zanieczyszczeniami, możesz przejść do kolejnego etapu, jakim jest konserwacja sprzętu. Dobrze nadaje się do tego smar, który warto nałożyć na poszczególne części robocze. Pamiętaj także o tym, aby wymienić olej silnikowy.

Przeglądy i ewentualne naprawy

Przed zimą należy też wykonać dokładny przegląd maszyn rolniczych. W pierwszej kolejności sprawdź stan paliwa, układ klimatyzacji, a także poziom płynu chłodniczego, silnikowego i hamulcowego. Następnie zwróć uwagę na elementy, które mogą wymagać wymiany lub naprawy, a zwłaszcza:

  • filtry powietrza,
  • przekładnie pasowe,
  • akumulatory,
  • opony,
  • oświetlenie,
  • układ paliwowy,
  • układ elektroniczny, pneumatyczny i hydrauliczny.

Jeśli nie znajdziesz części zamiennych lub naprawa maszyn okaże się nieopłacalna, rozważ zakup nowych urządzeń. Dzięki temu zyskasz pewność, że nowy sezon rozpoczniesz bez opóźnień i przy użyciu w pełni sprawnego, wydajnego sprzętu. Nie masz wystarczającej kwoty gotówki? Dobrym rozwiązaniem może okazać się finansowanie maszyn rolniczych z zewnętrznych źródeł, np. za pomocą leasingu czy kredytu.

Jak korzystnie sfinansować zakup nowych maszyn?

Do korzystnych sposobów finansowania sprzętu rolniczego należy leasing. Pozwala wyposażyć gospodarstwo rolne w maszyny różnych producentów, w tym ciągniki, kombajny, traktory, maszyny do sortowania owoców i warzyw, ładowacze czy przyczepy. Jest łatwo dostępny dla każdego rolnika, w tym indywidualnego, który dysponuje numerem NIP. Nie musisz wnosić wysokiej opłaty wstępnej, mieć długiej historii kredytowej ani przechodzić przez skomplikowane i czasochłonne formalności.

Sporą zaletą leasingu jest jego elastyczność – m.in. pod względem długości umowy, którą możesz zawrzeć nawet na 108 miesięcy. Dzięki temu zmniejszysz wysokość miesięcznego zobowiązania, które będziesz spłacać ze swoich bieżących przychodów. Nie zamrozisz sporego kapitału – zaoszczędzone pieniądze pozwolą Ci pokryć koszty innych inwestycji czy zabezpieczyć płynność finansową. Niektórzy leasingodawcy oferują rolnikom sezonowy harmonogram spłaty. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz płacić wyższe raty w miesiącach, kiedy osiągasz najwyższe przychody, natomiast niższe poza sezonem – w okresie przestoju.

 W ramach zawartej umowy leasingu operacyjnego firma leasingowa udostępnia maszynę rolniczą, którą możesz korzystnie wykupić na własność po zapłaceniu wszystkich rat. Pozwoli Ci to w dalszym ciągu korzystać ze sprawdzonego w gospodarstwie sprzętu. Możesz też zrezygnować z wykupu i zwrócić maszynę, a następnie – w razie potrzeby – wziąć w leasing jeszcze nowszy i sprawniejszy model.

oprac, e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

Gigantyczne zainteresowanie opinii publicznej, społeczeństwa i mediów towarzyszy...

Komisja Europejska zaproponowała nowe przepisy mające na celu poprawę dobrostanu...

Przewodniczący NSZZ RI „Solidarność” Tomasz Obszanski oraz Prezes Fundacj Wspier...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę