Jakie choroby najczęściej atakują zboża wiosną?

18 maja 2020
Jakie choroby najczęściej atakują zboża wiosną?

Wiosna to ten czas, kiedy rośliny budzą się z zimowego spoczynku i zaczynają intensywny wzrost. Niestety, to samo dotyczy chorób grzybowych, które atakując na wiosnę nasze uprawy, są w stanie znacząco wpłynąć na wysokość uzyskanych później plonów. Dlatego warto poznać tych wrogów, by jak najefektywniej zwalczać ich już od samego początku sezonu wegetacyjnego.

Najczęstsze choroby atakujące zboża na wiosnę

Największym problemem na wiosnę są choroby podstawy źdźbła oraz te, które atakują dolne liście rozwijających się roślin, czyli: pleśń śniegowa, mączniak prawdziwy, septoriozy, rdza brunatna, rdza żółta, fuzarioza, łamliwość źdźbła. Warto dokładnie poznać każdą z nich, by wiedzieć, jak sobie z nimi radzić, a w serwisie Syngenta wyszukać odpowiednie preparaty.

Mączniak prawdziwy

Jest to choroba powodowana przez grzyb Blumeria graminis. Typowym objawem jest białoszary nalot na liściach i pochwach liściowych, który w późniejszym okresie może szarzeć i atakować źdźbła, a także kłosy. Na tym nalocie można zaobserwować drobne plamy czarnego koloru. W przypadku silnego porażenia, obserwuje się zasychanie liści, a następnie całych roślin. Rozwojowi mączniaka prawdziwego sprzyja niska wilgotność powietrza i temperatura w przedziale od 5 do 30 °C, a także zbyt gęsty siew oraz nadmierne nawożenie azotem. Straty w plonie mogą osiągnąć 30%.


Zwalczanie tej choroby zakłada zabiegi agrotechniczne niszczące resztki pożniwne (orka) oraz stosowanie fungicydów zawierających takie substancje aktywne jak np.: azoksystrobina, chlorotalonil, cyprodynil, cyprokonazol, fenpropidyna, propikonazol. Zabieg ochronny najlepiej wykonywać w początkowym etapie choroby.

 

Septorioza paskowana liści

To jedna z septorioz atakujących zboża, powodowana przez Mycosphaerella graminicola. Atakuje rośliny pszenicy ozimej oraz jarej we wszystkich fazach rozwojowych, szczególnie dolne liście, na których widoczne są objawy w postaci okrągłych bądź wydłużonych plam. W późniejszych fazach choroby na powierzchni plam pojawiają się ułożone wzdłuż nerwów ciemne owocniki grzyba. Choroba prowadzi do zamierania siewek i roślin. Zwalczanie opiera się na agrotechnice oraz stosowaniu substancji aktywnych, takich jak: cyprodynil, fenpropidyna, propikonazol.

Septorioza plew

Choroba powodowana jest przez Septoria nodorum i atakuje pochwy liściowe, kłosy, liście i źdźbła. Jej objawem są owalne lub okrągłe plamy ze słabo widoczną obwódką. Przy silnym porażeniu przez chorobę, liście więdną i zasychają. Septoriozę plew można zwalczać za pomocą tych samych substancji aktywnych, co septoriozę paskowaną liści.

Brunatna plamistość liści

Wywoływana jest przez Pyrenophora tritici-repentis. Objawia się wiosną – na dolnych liściach pszenicy pojawiają się małe, owalne, z wyraźnym punktem pośrodku, plamy koloru żółtego, które z czasem zlewają się. Zaatakowane liście żółkną, a następnie brunatnieją i zasychają. Choroba poraża pochwy liściowe, liście i kłosy. Jej rozwojowi sprzyja wysoka wilgotność powietrza oraz umiarkowane temperatury (10-18 °C). Zwalczanie, podobnie jak w przypadku poprzednich chorób, opiera się na właściwej agrotechnice oraz następujących substancjach aktywnych: azoksystrobina, chlorotalonil, cyprodynil, cyprokonazol, fenpropidyna, propikonazol.

Rdza żółta

Za rdzę żółtą odpowiadają grzyby z gatunku Puccinia striiformis. Jest to kolejna choroba atakująca wiosną wszystkie nadziemne części roślin. Pierwsze objawy porażenia to żółte plamy na końcach liści. Później pojawiają się żółte i pomarańczowe zarodniki (uredinia), tworzące charakterystyczne pasma, nierzadko mylone z objawami septoriozy liści. Charakterystycznym objawem porażenia tą chorobą są gniazda w łanie. Do walki z rdzą żółtą w pszenicy ozimej stosowane są następujące substancje aktywne: azoksystrobina, benzowindyflupyr, chlortalonil, protiokonazol.


Powyżej omówiono najważniejsze choroby atakujące zboża, choć na wiosnę można też zaobserwować skutki działania pleśni śniegowej czy łamliwości podstawy źdźbła – zapobiega się im, odpowiednio zaprawiając ziarno przed siewem. By z nimi walczyć, warto sięgnąć po produkty grzybobójcze firmy Syngenta.pl.
POWIĄZANE

Już dziś 30 czerwca 2022r. odbędzie się jedno z najważniejszych wydarzeń w branż...

Obecnie istnieje wiele sposobów na poprawę wydajności upraw i zwiększenie plonów...

Należy powiedzieć to głośno i wyraźnie – zaszycie alkoholowe nie jest cudownym l...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę