aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Jakie wapno wybrać do wapnowania pola?

17 listopada 2022
Jakie wapno wybrać do wapnowania pola?

Wapnowanie pola jest koniecznością, gdyż polskie gleby należą do zakwaszonych. Większość roślin potrzebuje zasadowej ziemi do prawidłowego wzrostu. Jakie wapno będzie najlepszym wyborem?

Po co wapnować pole?

Wapno nie tylko wpływa na prawidłowy odczyn gleby. Pomaga ono również roślinom w prawidłowym wzroście i w pobieraniu składników odżywczych. Na kwaśnych glebach, ubogich w wapń rośliny kiepsko rosną – nie są w stanie pobierać z gleby składników odżywczych, nawet jeśli one znajdują się w glebie. Dopiero odpowiednia zawartość wapnia w glebie przywraca prawidłowość tego procesu.
Wapno jest wymywane z gleby w wyniku naturalnych procesów podczas opadów atmosferycznych. Gleba zakwasza się także na skutek intensywnego nawożenia pól uprawnych przez człowieka, m.in. saletrą amonową czy nawozami siarczanowymi.

Jakie są rodzaje wapna, które można użyć do wapnowania pola?

Zasadniczo wyróżnia się trzy rodzaje wapna, które można użyć do wapnowania pola. Są to: wapno tlenkowe, wapno węglanowe oraz wapno dolomitowe. Różnią się one od siebie przede wszystkim reaktywnością – szybkością, z jaką wchodzą w reakcje z glebą.

Największą reaktywnością cechuje się wapno tlenkowe. Nazywane jest ono również wapnem budowlanym czy wapnem palonym. Określa się je wzorem chemicznym CaO. Wapno tlenkowe ma bardzo szybkie, agresywne działanie. Wykorzystuje się je wyłącznie na ciężkich i bardzo zakwaszonych glebach. Najlepszą porą do jego zastosowania jest jesień, gdy na polu nie przewiduje się już zasiewów w danym sezonie.

Łagodniejsze w działaniu jest wapno węglanowe. Określa się je wzorem chemicznym CaCO3. Działa wolniej, ale długofalowo. Można stosować je zarówno do wapnowania jesiennego, jak i wiosennego. Niektóre odmiany wapna węglanowego, np. jego granulowaną formę, można stosować bezpiecznie podczas wapnowania pogłównego, a także interwencyjnie w czasie wegetacji roślin.

Wapno dolomitowe jest wapnem zdecydowanie najwolniej działającym. Ma najmniejszą reaktywność. Wysiane na polu, odkwasi je dopiero po kilku latach. W związku z tym jest doskonałym środkiem profilaktycznym, który można zastosować na polu dla podtrzymania efektu wapnowania, np. wapnem węglanowym.

Bogatą ofertę wapna do wapnowania pola można znaleźć na stronie jego producenta: https://polcalc.pl/.

Kiedy należy wapnować pole?

Najczęściej wapnowanie pola przeprowadza się jesienią lub wiosną. Są to najbezpieczniejsze terminy do przeprowadzenia tego zabiegu.

Jesienne wapnowanie należy przeprowadzić w suchy i bezwietrzny dzień, by zredukować pylenie wapna, a co za tym idzie – jego straty. Zabieg ten najlepiej wykonać po zebraniu z pola wszystkich plonów. Należy zachować odstęp przynajmniej kilku tygodni pomiędzy wapnowaniem pola a zastosowaniem innych nawozów.

Wiosenne wapnowanie należy przeprowadzić minimum miesiąc przed planowanym wysiewem nasion lub sadzeniem roślin na polu. Trzeba pamiętać także o zachowaniu zalecanego odstępu pomiędzy wapnowaniem pola a zastosowaniem innych nawozów mineralnych.


POWIĄZANE

W dniach 17-18 czerwca 2024 roku w Choťovicach w Czechach odbyło się spotkanie p...

Przemyt migrantów: większa rola Europolu w zwalczaniu przemytu migrantów Przedst...

W dzisiejszych warunkach ważne jest, aby małe i średnie ukraińskie przedsiębiors...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę