Japonia i Białoruś zniosły restrykcje handlowe dla Polski

30 sierpnia 2017
Japonia i Białoruś zniosły restrykcje handlowe dla Polski

Kolejne kraje trzecie zniosły obowiązujący dla eksporterów z Polski zakaz wwozu drobiu i produktów drobiowych na swoje rynki wewnętrzne.

Władze japońskie oficjalną drogą dyplomatyczną poformowały stronę Polską, że od dnia 29 sierpnia 2017 r. znoszą zakaz importu z Polski żywego drobiu, mięsa drobiowego, produktów drobiarskich, jaj i produktów jajecznych. Dotychczasowe restrykcje obowiązywały dla terytorium całego kraju.

Szczególne znaczenie dla podmiotów sektora reprodukcji w Polsce mają niedawno podjęte decyzje władz Republiki Białorusi o odwołaniu zakazu wwozu drobiu i produktów drobiarskich z dziesięciu województw do tej pory objętych restrykcjami  handlowymi. Przypominamy, że strona białoruska nakładała restrykcje wywozowe w oparciu o zasadę regionalizacji dla województw, w których potwierdzono występowanie ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków H5N8.

Zakaz wywozu na Białoruś był bardzo dotkliwy dla polskich eksporterów jaj wylęgowych i piskląt jednodniowych, z uwagi na  strategiczne znaczenie importerów z Europy Wschodniej.

Przypominamy, że od 20 lipca 2017 r. Polska odzyskała status kraju wolnego od HPAI,  minęły bowiem trzy miesiące od wystąpienia ostatniego przypadku tej zakaźnej choroby w naszym kraju. Polskie władze prowadzą sukcesywne starania o otwarcie dostępu do rynków krajów trzecich, które nałożyły na Polskę zakazy, w związku z występowaniem grypy ptaków w sezonie jesienno – zimowym 2016-2017.

 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

Przypominamy, że każdy rolnik, który chce odzyskać część pieniędzy wydanych na o...

Dla amerykańskiego giganta maszynowego John Deere, rok 2018 jest szczególny. Otó...

Badaczki z Polski dokumentują rośliny lecznicze używane w Amazonii peruwiańskiej...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę