Agrolok_10818

Japonia: Rośnie wsparcie dla producentów serów i spada produkcja

10 maja 2018
Japonia:  Rośnie wsparcie dla producentów serów i spada produkcja

Japonia po tym jak zdecydowała się parafować umowę o wolnym handlu z UE i umowę TPP, zdecydowała się na wzrost wsparcia swoich producentów. Japoński rząd przeznaczy 317 mld jenów (tj. 2,9 mld USD), z czego 5,95 mld jenów (5,87 mln USD) przeznaczonych będzie na wsparcie krajowej produkcji serów orientalnych o smaku naturalnym, w tym na poprawę jakości, lepsze zarządzanie produkcją oraz działania, których celem będzie łączenie konsumpcji serów z kulturą japońską. Kolejne 9 mld jenów tj. 84,5 mln USD zostanie przeznaczonych na poprawę rentowności hodowli bydła.


Jak się okazuje wskutek dość wysokich cen za surowiec, dwóch producentów serów zdecydowało o podniesieniu cen. Już w grudniu 2017 roku ceny hurtowe zakupu surowca wzrosły o 5,8% (dla serowni wytwarzających sery Cheddar i typ Gouda), a dla producentów serów typu camembert o 7,4%. Warto wyjasnić w tym miejscu, że w Japonii działa inny niż w Europie system skupu mleka, w którym negocjacje cen mają miejsce co rok i są prowadzone przez urzędników rządowych lub przedstawicieli lokalnych prefektur. Wyznacznikiem cen dla całego kraju jest cena wynegocjowana przez Spółdzielcze Stowarzyszenie Rolnicze na wyspie Hokkaido (Hokuren). Z Hokkaido pochodzi bowiem 90% japońskiego surowca.

Skutkiem podniesienia cen surowca jest to, że od 1 maja br firmy Megmilk Snow Brand i Morinaga Milk Industry podniosły ceny gotowych produktów. Pierwsza z wymienionych mleczarni podniosła ceny serów topionych o 5-17%, a serów do smarowania o 4-6%. Jednocześnie firma ta ogłosiła ograniczenie produkcji tych wyrobów o 14%. Morinaga Milk Industry podniosła zaś ceny o 3-7%, ale ograniczy produkcję aż o 14-17%.

 

Forum Mleczarskie


POWIĄZANE

Prezydent Andrzej Duda na poniedziałek po południu zaprosił do Pałacu Prezydenck...

Ugrupowania opozycyjne liczą na potwierdzenie się deklaracji prezydenta Andrzeja...

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski poinformował, że spotkał się w czwar...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę