Jedenasty raport suszowy IUNG-PIB

22 września 2020
Jedenasty raport suszowy IUNG-PIB

IUNG-PIB opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2477 gmin). Określił także aktualny stan zagrożenia suszą rolniczą w tych gminach, w oparciu o kategorie gleb.

W jedenastym okresie raportowania ‒ od 1 lipca do 31 sierpnia 2020 roku, średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, była ujemna i wynosiła 76 mm. W analizowanym okresie wartość KBW uległa zwiększeniu o 3 mm w stosunku do poprzedniego okresu (21 czerwca ‒ 20 sierpnia).

Suszę odnotowano w uprawach:

kukurydzy na kiszonkę,
kukurydzy na ziarno,
krzewów owocowych,
ziemniaka,
roślin strączkowych,
chmielu,
warzyw gruntowych,
buraka cukrowego,
tytoniu.
W jedenastym okresie raportowania od 1 lipca do 31 sierpnia 2020 r. największe zagrożenie suszą rolniczą wystąpiło w uprawach kukurydzy na kiszonkę. Suszę w tych uprawach odnotowano w 440 gminach Polski (17,76% gmin kraju). Na terenie Dolnego Śląska susza w uprawach kukurydzy na kiszonkę została odnotowana na terenie 63 gmin )37,28% gmin w województwie).

Zagrożenie suszą rolniczą wystąpiło również wśród upraw kukurydzy na ziarno. Suszę w tych uprawach odnotowano w 358 gminach Polski (14,45% gmin kraju). Na Dolnym Śląsku susza w uprawach kukurydzy na ziarno została stwierdzona w 52 gminach, co stanowi 30,77% gmin w województwie.

W jedenastym okresie raportowania suszę rolniczą odnotowano także w uprawach krzewów owocowych. Wystąpiła w 276 gminach Polski (11,14% gmin kraju). W województwie dolnośląskim susza w krzewach owocowych została stwierdzona na terenie 40 gmin (23,67% gmin w województwie).

Susza rolnicza została odnotowana w uprawach ziemniaka. Wystąpiła w 128 gminach Polski (5,17% gmin kraju). W województwie dolnośląskim ‒ na terenie 17 gmin (10,06% gmin w województwie).

Susza rolnicza wystąpiła również w uprawach roślin strączkowych. Odnotowano ją 105 gminach Polski (4,24% gmin kraju). Na terenie Dolnego Śląska susza została stwierdzona w 14 gminach (8,28% gmin w województwie).

Susza nie została stwierdzona w naszym regionie w uprawach chmielu, warzyw gruntowych, buraka cukrowego oraz tytoniu.

źrodło: DODR


POWIĄZANE

Dlaczego powinniśmy zainteresować się globalnym Południem? ● Około 768 milionów ...

Ubezpieczyciele notują rekordową liczbę szkód spowodowanych zjawiskami pogodowym...

Aż 40 proc. Polaków deklaruje ograniczenie spożycia mięsa. Prawie połowa Europej...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę