Jedenasty raport suszowy IUNG-PIB

22 września 2020
Jedenasty raport suszowy IUNG-PIB

IUNG-PIB opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2477 gmin). Określił także aktualny stan zagrożenia suszą rolniczą w tych gminach, w oparciu o kategorie gleb.

W jedenastym okresie raportowania ‒ od 1 lipca do 31 sierpnia 2020 roku, średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, była ujemna i wynosiła 76 mm. W analizowanym okresie wartość KBW uległa zwiększeniu o 3 mm w stosunku do poprzedniego okresu (21 czerwca ‒ 20 sierpnia).

Suszę odnotowano w uprawach:

kukurydzy na kiszonkę,
kukurydzy na ziarno,
krzewów owocowych,
ziemniaka,
roślin strączkowych,
chmielu,
warzyw gruntowych,
buraka cukrowego,
tytoniu.
W jedenastym okresie raportowania od 1 lipca do 31 sierpnia 2020 r. największe zagrożenie suszą rolniczą wystąpiło w uprawach kukurydzy na kiszonkę. Suszę w tych uprawach odnotowano w 440 gminach Polski (17,76% gmin kraju). Na terenie Dolnego Śląska susza w uprawach kukurydzy na kiszonkę została odnotowana na terenie 63 gmin )37,28% gmin w województwie).

Zagrożenie suszą rolniczą wystąpiło również wśród upraw kukurydzy na ziarno. Suszę w tych uprawach odnotowano w 358 gminach Polski (14,45% gmin kraju). Na Dolnym Śląsku susza w uprawach kukurydzy na ziarno została stwierdzona w 52 gminach, co stanowi 30,77% gmin w województwie.

W jedenastym okresie raportowania suszę rolniczą odnotowano także w uprawach krzewów owocowych. Wystąpiła w 276 gminach Polski (11,14% gmin kraju). W województwie dolnośląskim susza w krzewach owocowych została stwierdzona na terenie 40 gmin (23,67% gmin w województwie).

Susza rolnicza została odnotowana w uprawach ziemniaka. Wystąpiła w 128 gminach Polski (5,17% gmin kraju). W województwie dolnośląskim ‒ na terenie 17 gmin (10,06% gmin w województwie).

Susza rolnicza wystąpiła również w uprawach roślin strączkowych. Odnotowano ją 105 gminach Polski (4,24% gmin kraju). Na terenie Dolnego Śląska susza została stwierdzona w 14 gminach (8,28% gmin w województwie).

Susza nie została stwierdzona w naszym regionie w uprawach chmielu, warzyw gruntowych, buraka cukrowego oraz tytoniu.

źrodło: DODR


POWIĄZANE

Odkurzacz to sprzęt, bez którego trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie...

Wprowadzenie elektronicznego rejestru BDO wiąże się z konkretnymi obowiązkami, k...

Odporność na stres i adaptacja to najtrudniejsze do znalezienia u kandydatów do ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę