aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Jedną? Dwie? Ile odmian rzepaku wysiać?

6 czerwca 2024
Jedną? Dwie? Ile odmian rzepaku wysiać?

Jest czerwiec. Dla producentów rzepaku, to już ostatni moment na podjęcie decyzji dotyczących wyboru materiału siewnego pod tegoroczne zasiewy. Przed zakupem warto przeanalizować doświadczenia COBORU i wybrać do uprawy najlepiej plonujące odmiany. Rekomendowane do uprawy w konkretnym rejonie.

Pamiętać należy o dostosowaniu odmian do warunków siedliskowych gospodarstwa. Powinno się uprawiać odmiany, które zdążyły potwierdzić stabilność oraz wierność plonowania na przestrzeni kilku lat. Takie postępowanie jest dodatkowym zabezpieczeniem naszego przedsięwzięcia. Standardowo, lepsze stanowiska przeznacza się pod zasiewy nowych odmian o wysokim potencjale plonotwórczym. A na tych, które cechują się większą zmiennością glebową sieje się sprawdzone, charakteryzujące się udokumentowaną stabilnością plonowania. Takie, które cechuje duża elastyczność i które dobrze radzą sobie w uprawie na różnych typach gleb. Na mniej zasobnych stanowiskach nie warto przeprowadzać eksperymentów i testować nowych odmian.

Nawet w małych gospodarstwach warto uprawiać kilka odmian. To dodatkowo zmniejsza ryzyko produkcji. Tak postępują właściciele wielkoobszarowych plantacji. Największy areał przeznaczają pod uprawę tych, które w poprzednich latach potwierdziły swój potencjał. By zagwarantować płynny zbiór wybierają odmiany o różnym okresie dojrzewania. Testują też nowe produkty, ale pod ich zasiewy przeznaczają na ogół mniejszą powierzchnię. Weryfikują czy rekomendowana przez dystrybutora odmiana rzeczywiście charakteryzuje się potwierdzonym w procesie rejestracji potencjałem.

Powodzenie produkcji rzepaku to wypadkowa bardzo wielu czynników. Na jej opłacalność wpływ ma przede wszystkim agrotechnika, aura i starannie dobrana odmiana. Użycie innowacyjnych technologii uprawy z zastosowaniem pełnej ochrony plantacji, efektywnych nawozów nie przyniesie pożądanych rezultatów, jeśli wybierzemy nieodpowiedni dla naszego gospodarstwa materiał siewny. Firmy nasienne oferują różne rozwiązania zwiększające wydajność odmian. To bezpośrednio przekłada się na maksymalizację budowanego przez rośliny plonu. Każda zwyżka plonu to dodatkowy zysk. Największy areał powinno się przeznaczyć pod uprawę topowych odmian. Przed podjęciem decyzji o ich zakupie warto skorzystać z rekomendacji COBORU, by sprawdzić czy wybrana przez nas wstępnie odmiana sprawdzi się w uprawie w naszym regionie. Takim rekordzistą plonowania jest LG Aviron. To odmiana użyta w ubiegłym roku do osiągnięcia Rekordu Polski w zbiorze rzepaku ozimego – 6,9 t/ha. Stabilne plonowanie na bardzo wysokim poziomie potwierdzone zostało w doświadczeniach porejestrowych COBORU w latach 2020-2022 (5,33 t/ha, czyli 127% wzorca). Praktyka rolnicza także potwierdziła potencjał tego mieszańca.

Dążenie do uzyskania maksymalnych zysków to cel wszystkich producentów. Przy niestandardowym przebiegu pogody, wysokich kosztach środków produkcji rolnicy muszą uzyskiwać coraz wyższe plony, by uprawa rzepaku wciąż była opłacalna. Poszukują rozwiązań i narzędzi pozwalających osiągnąć ten efekt. Wybór sprawdzonych, wysokoplonujących, topowych odmian, to najprostszy sposób, by zwiększyć plon. A to bezpośrednio przekłada się na rentowność produkcji. W celu obniżenia ryzyka przedsięwzięcia, warto do uprawy wybierać kilka odmian.

Anna Rogowska

oprac, e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

W sezonie Polacy chętnie kupują truskawki prosto od rolnika albo na bazarku. Wyb...

Ustawa mobilizacyjna. Część Ukraińców może wyjechać z Polski, ale podobno u nas ...

Bank Pocztowy, jako pierwszy bank w Polsce przeniósł swoją bankowość elektronicz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę