Targi_china_210519-750

Jednak zabraknie jaj po Brexicie?

5 marca 2019
Jednak zabraknie jaj po Brexicie?

Brytyjscy producenci jaj konsumpcyjnych optymistycznie wypowiadają się na temat perspektyw rynku jaj po  wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Mają po temu ważny powód gdyż brytyjski rynek cierpi na  nadpodaż jaj, szczególnie alternatywnych, co dość skutecznie zbija ceny obniżając marże.

W przeciwieństwie do producentów, pesymistami odnośnie perspektyw rynku jaj, są przedsiębiorstwa zajmujące się przetwórstwem jaj. Twierdzą one, że po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE, bez dobrej umowy, jaj na Wyspach zabraknie, a ich ceny mogą znacząco wzrosnąć.

Przetwórcy jaj wyjaśniają, że przeciętny brytyjski supermarket oferuje około 10  tys. produktów, których składnikiem są jaja. Ewentualne zamknięcie dostaw z zewnątrz może spowodować, że zakłady przetwórcze będą zmuszone konkurować o surowiec ze sprzedawcami detalicznymi.  Taka walka może zakończyć się wzrostem cen zarówno produktów zawierających jaja, jak i samych jaj.

Wielka Brytania jest siódmym, co do wielkości odbiorcą polskiego eksportu jaj. W zeszłym roku na Wyspy z Polski wyeksportowano 6,6 tys. ton jaj, o ponad 2,3 tys. ton więcej niż rok wcześniej.

 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

Bezpieczeństwo żywności oraz zasady handlu produktami mleczarskimi to jedne z te...

Jak podaje USDA powołując się na dane z Niemiec już 5 233 produkty z kategorii n...

W dniu 5 lipca 2019 r. w miejscowości Babolna na Węgrzech, odbyło się I posiedze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę