Jesień w ogrodzie

17 listopada 2020
Jesień w ogrodzie

Listopad kojarzy się nam przede wszystkim z zabezpieczeniem roślin na zimę i ostatnimi pracami porządkowymi. O tym, jakie prace remontowe warto przeprowadzić w przydomowym ogrodzie przed pierwszymi mrozami, opowie Marek Kochoń ekspert Castorama Polska.

 

Jesienią zbieramy liście, delikatnie przycinamy gałęzie, czasem sadzimy cebulki, by na wiosnę cieszyć oczy pięknem nowych roślin. Są też jednak większe prace remontowe, które warto przeprowadzić o tej porze roku – na przykład zainstalowanie systemu retencji wody lub przydomowej oczyszczalni ścieków. W ciągu dnia bywa jeszcze dość ciepło, a ziemia jest miękka i ułatwia wykopanie odpowiedniego miejsca na podziemne zbiorniki.Dlatego wykorzystaj jesienne warunki i… ruszaj do pracy!

 

Ekonomiczna woda

System przydomowej retencji zabezpiecza nasze gospodarstwa przed suszą, a na terenach, gdzie nadmiar wody opadowej przyczynia się do lokalnych podtopień, pozwala na zmniejszenie tego problemu. Jest to istotnie, ponieważ w ostatnich latach jesień i zima kojarzą się właśnie z intensywnymi opadami deszczu, dlatego to idealny moment, żeby podjąć decyzję o zainstalowaniu takiego systemu.

 

- Tylko 55% wody, którą zużywamy w gospodarstwach domowych, musi być wodą pitną. W wielu codziennych sytuacjach woda deszczowa sprawdzi się idealnie – do prania, sprzątania, spłukiwania toalet, czy podlewania ogrodu. Wykorzystanie deszczówki jest więc zarówno ekologiczne, jak i ekonomiczne. – podpowiada Marek Kochoń z Castorama Polska.

 

Zbiorniki gromadzące deszczówkę mogą być naziemne lub podziemne. Zbiornik powinien mieć pojemność minimum 2500 litrów wody opadowej, aby nie wypełnił się zbyt szybko nawet podczas gwałtownej burzy. Bardzo ważna jest również jego trwałość, a jeśli planujemy zbiornik zewnętrzny – także jego estetyka, na przykład stylizowana na beczkę. Zbiornik podziemny, po wkopaniu w ziemię, przykrywamy warstwą gleby, jest więc praktycznie niewidoczny.

 

- Osobom, które chcą szeroko wykorzystywać deszczówkę w swoim domu polecam zbiornik podziemny o pojemności minimum 2500 litrów, na przykład z funkcją oczyszczania BioClean, co pozwoli na dużo szersze zastosowanie zmagazynowanej wody – na przykład do prania czy mycia rąk. To rozwiązanie polecam również właścicielom ogródków działkowych. Nasi doradcy w sklepach chętnie pomogą przy wyborze właściwego zbiornika. – podsumował ekspert.

 

Na system przydomowej retencji można uzyskać do 5000 zł bezzwrotnej dotacji w ramach programu Moja Woda. Warto sprawdzić, czy jest jeszcze możliwość dofinansowania naszych planów.

 

Wygoda w każdych okolicznościach

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to idealne rozwiązanie w sytuacji, gdy podłączenie domu lub domku rekreacyjnego do kanalizacji jest niemożliwe lub bardzo drogie. Jest to rozwiązanie tanie, wygodne i przyjazne dla środowiska.

 

- Za oczyszczanenieczystości odpowiadają mikroorganizmy, głównie bakterie, które zmieniają ścieki w wodę drugiej klasy czystości – wyjaśnia Marek Kochoń z Castoramy. - Jest to więc rozwiązanie proste i tanie w eksploatacji. Wystarczy raz do roku kupić bakterie specjalnie przeznaczone do oczyszczania i wywieźć powstały osad. Przy instalowaniu takiej oczyszczalni musimy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od ujęć wody i budynków mieszkalnych.

 

Zarówno system retencji ze zbiornikiem podziemnym, jak i przydomowa oczyszczalnia ścieków, wymagają przeprowadzenia prac ziemnych. Miękka, jesienna ziemia z pewnością to ułatwi. A w dodatku nie ryzykujemy, że zniszczymy gotowe rabaty z warzywami czy kompozycje kwiatowe.

 

 

Informacje o spółce Castorama:

Castorama Polska Sp. z o.o. jest liderem w kategorii polepszania warunków mieszkaniowych w naszym kraju. Firma uruchomiła swój pierwszy sklep w 1997 roku. Obecnie prowadzi sprzedaż w 83 lokalizacjach w różnych częściach Polski. Zapewnia również klientom w całym kraju dostęp do oferty on-line. Spółka zatrudnia ponad 12 tys. pracowników. Castorama Polska Sp. z o.o. jest częścią Kingfisher plc, międzynarodowej spółki posiadającej prawie 1200 sklepów w 10 krajach Europy. W celu uzyskania dalszych informacji zapraszamy na stronę www.castorama.pl oraz www.kingfisher.com.

 

Biuro prasowe Castorama Polska


POWIĄZANE

Interesuje Cię pożyczka gotówkowa, ale nie wiesz, na jaką się zdecydować? Nic dz...

Budowa domu droższa o 58 tys. zł niż rok temu, a do tego 27% Polaków ma problem ...

Do Komisji Europejskiej został formalnie przekazany 14 czerwca br. projekt zmian...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę