aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Jesteśmy blisko polskiej wsi i polskiego rolnika

18 września 2023
Jesteśmy blisko polskiej wsi i polskiego rolnika

fot.MRiRW_biuro prasowe

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w VI Ogólnopolskim Święcie Wdzięczni Polskiej Wsi, które odbyło się we wsi Miętne koło Garwolina. To szczególne wydarzenie, które było okazją do podziękowania polskiej wsi i rolnikom za zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego. To dzięki ciężkiej pracy naszych rolników Polacy mają dostęp do świeżych, lokalnych produktów. Wydarzenie odbywa się od 2018 roku, a jego pomysłodawcą jest premier Mateusz Morawiecki. Nasz rząd dba o interes polskich rolników w każdej sytuacji.


– Dzięki rolnikom mamy chleb, który jest symbolem dobrobytu, dostatku, życia i polskiego patriotyzmu – mówił szef rządu.

Premier podkreślił, że mieszkańcom polskiej wsi zawdzięczamy, że istniejemy jako naród i jako państwo.

– Chociaż państwo polskie znikało z mapy, to jako naród nie przestaliśmy istnieć, dlatego, że polskość znalazła schronienie w polskich rodzinach, a szczególnie na polskiej wsi – mówił premier Morawiecki.

– Polski rolnik potrafi oddzielić ziarno od politycznych plew – zaznaczył szef rządu i dodał, że dzisiaj toczy się walka polityczna, która zadecyduje o przyszłości polskiej wsi.

Wspólnie z Premierem Mateuszem Morawieckim w uroczystości uczestniczył Robert Telus- Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

Robert Telus

fot.MRiRW_biuro prasowe

Szef resortu rolnictwa zapewnił, że rząd PiS jest z rolnikami zawsze, nie tylko na dożynkach, ale przede wszystkim wtedy, kiedy polski rolnik potrzebuje pomocy i wsparcia.

– Kierujemy 15 mld zł na pomoc dla polskiego rolnika, bo wiemy, co znaczy bezpieczeństwo żywnościowe – zaznaczył minister Telus i dodał, że to nie jest żadne rozdawnictwo, tylko dopłaty do zboża, paliwa, do kredytów, do silosów.

Minister informował też o działaniach podejmowanych w celu odbudowania polskiego przetwórstwa.

– Na ten cel przeznaczyliśmy 1,2 mld euro na odtworzenie polskiego przetwórstwa –  przekazał minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że rozwojowi polskiego rolnictwa ma służyć także ogłoszony niedawno program Lokalna Półka. Jego celem jest skracanie drogi od pola do stołu.

Pikniki dożynkowe zapisały się w polskiej tradycji. Prezes Rady Ministrów rozpoczął uroczystości od mszy świętej podczas, której podziękował za tegoroczne plony. Premier Mateusz Morawiecki wręczył Kołom Gospodyń Wiejskich Medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości. To wyraz wdzięczności za działania jakie podejmują gospodynie i gospodarze dla lokalnej społeczności.

Szef rządu odebrał także od rolników chleb dożynkowy, który jest owocem pracy człowieka na roli. To symbol życia, pomyślności, dostatku oraz szczęścia. Jesteśmy wdzięczni za wysiłek, który rolnicy wkładają, aby dostarczyć nam zdrowe i świeże produkty.

- Te słowa prowadzą mnie do mojego wielkiego podziękowania dla waszych - drodzy rolnicy - rąk spracowanych, dla waszego trudu, dla waszych wysiłków, dzięki którym mamy ten chleb. Chleb, który jest symbolem dobrobytu, symbolem dostatku, ale także symbolem życia i polskiego patriotyzmu – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Dbamy o interes polskiego rolnika

Pomimo naszych apelów, Komisja Europejska nie przedłużyła zakazu na wwóz ukraińskiego zboża do Polski. Ale nasz rząd troszczy się o interes polskich rolników. Dlatego przyjęliśmy projekt uchwały, który przedłuża, po 15 września, embargo na wwóz niektórych produktów rolnych z Ukrainy. Nie pozwolimy, aby Polskę zalało ukraińskie zboże. Nie pozwolimy, aby polska wieś ucierpiała przez rosyjską agresję na Ukrainę. Uratowaliśmy polską wieś - uprawy naszych rolników są bezpieczne!

- Od ponad 12 godzin, od północy 16 września, my ten zakaz wwozu ukraińskiego zboża wprowadziliśmy samodzielnie. Niezależnie od tego, że Unia Europejska tego nie zrobiła – podkreślił Prezes Rady Ministrów.

Działania rządu na rzecz polskiej wsi

Nasz rząd konsekwentnie, od 8 lat, prowadzi politykę, która wspiera polską wieś. Wprowadziliśmy dopłaty do sprzedanej pszenicy, które wynoszą nawet 3 025 zł do hektara. Dzięki naszej polityce, możliwe są również dopłaty do pozostałych zbóż. Stworzyliśmy także system dopłat do nawozów i rozwinęliśmy dopłaty do paliwa rolniczego. 

Wspieramy Koła Gospodyń Wiejskich – od 2018 r. koła zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Kół Gospodyń Wiejskich otrzymały pomoc finansową w wysokości ponad 286 mln zł.

Inne działania naszego rządu:
•    Od 2023 roku 97% gospodarstw o wielkości do 50 ha, otrzymuje dopłaty powyżej średniej unijnej
•    Chronimy uprawy przed różnymi warunkami pogodowymi. Wprowadziliśmy ubezpieczenia upraw rolnych.
•    W latach 2018-2019 przeznaczyliśmy około 4,5 mld zł na pomoc dla rolników w związku z suszą.
•    Dzięki naszym działaniom, rolnicy mogą bez limitów i na korzystnych warunkach finansowych sprzedawać żywność wyprodukowaną w swoim gospodarstwie bezpośrednio konsumentom.
•    Zwiększyliśmy na lata 2021-2022 o około 650 mln zł środki dla rolników, które mogły być przeznaczone m.in. na zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt.
•    W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 zwiększyliśmy limit środków na scalenie gruntów z 285 mln euro do 423 mln euro. 
 


oprac e-mk, ppr.pl źródło: KPRM, MRiRW


POWIĄZANE

W dniach 17-18 czerwca 2024 roku w Choťovicach w Czechach odbyło się spotkanie p...

Przemyt migrantów: większa rola Europolu w zwalczaniu przemytu migrantów Przedst...

W dzisiejszych warunkach ważne jest, aby małe i średnie ukraińskie przedsiębiors...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę