Targi_china_210519-750

Joanna Warecha- #Jestem z PGR

5 kwietnia 2019

Od wielu lat dziennikarsko, a także społecznie zajmuje się tym tematem. Dlaczego? Pochodzę z byłego PGR-u. Dlatego moim obowiązkiem jest upominanie się o ludzi, którzy tam zostali. 

Jedna polityczna decyzja o likwidacji Państwowych Gospodarstw Rolnych (19 października 1991 roku) wykluczyła blisko 2 milionową grupę społeczną. 500 tysięcy pracowników straciło pracę (nie otrzymali żadnych odszkodowań i rekompensat).
Ludzi pozostawiono samym sobie, w szczerym polu i nazwano ich PATOLOGIĄ.

Problem istniał i nadal istnieje. Nie rozwiąże go biologia. Umierają jedni, a problem społecznego wykluczenia przechodzi na kolejne pokolenia. Zależy nam na tym, aby temat byłych pracowników PGR-ów pojawił się na poważnie w dyskusji publicznej. 

Konieczna jest konstruktywna dyskusja i wypracowanie systemowych rozwiązań, bo nie stać nas na tak dużą grupę wykluczonych. Tym bardziej, że historia może być jeszcze bardziej przykra, bowiem tym, którym udało się założyć np. spółki pracownicze w byłych PGR-ach, a kończą się im umowy dzierżawy ziemi, muszą wyprzedawać zwierzęta, maszyny i oddać gospodarstwa do zasobów KOWR ( Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.)

Akcja # Jestem z PGR ma na celu zwrócenie uwagi na problem ludzi z byłych PGR. Wykonaliśmy kilka tysięcy woreczków , w których jest ziemia i ziarna pszenicy. Te woreczki sa spersonalizowane. Zostały wysłane już do: polskich europosłów, posłów, senatorów, ministrów rolnictwa - byłych i obecnego, premiera, arcybiskupów, wojewodów, marszałków województw, prezesów Izb Rolniczych.
W zeszłym tygodniu woreczki zostały dostarczane do różnych redakcji. Zależało nam na tym, aby dziennikarze- szczególnie kanałów informacyjnych wręczali też (na antenie) gościom programu, pytając ich co sądzą o niezałatwionej sprawie byłych pracowników byłych PGR-ów.
Odzew był duży, akcja prazyniosła wymierne korzyści,ale wiele pracy jeszcze przed nami, aby ten wstydliwy temat był poważnie potraktowany i raz na zawsze załatwiony.

 

Joanna Warecha


POWIĄZANE

700 tys. gospodarstw mlecznych, 12 tys. zakładów mleczarskich i 300 tys. pracown...

Minister do spraw Handlu, Przemysłu i Rozwoju Gospodarczego Republiki Południowe...

Spółka zależna Lactalis do Brasil ogłosiła zakończenie procesu przejmowania spół...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę