aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Jurgiel: po oszacowaniu strat w wyniku suszy rząd podejmie decyzje ws. pomocy rolnikom

14 czerwca 2018
Jurgiel: po oszacowaniu strat w wyniku suszy rząd podejmie decyzje ws. pomocy rolnikom

Po oszacowaniu strat w wyniku suszy, rząd podejmie decyzje w sprawie pomocy rolnikom - powiedział w środę minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel. Zapewnił, że procedury dot. pomocy rolnikom są dopracowane.

Według ostatnich danych Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, na terenie Polski niedobór wody odnotowano we wszystkich województwach. W drugim okresie raportowania - od 1 kwietnia do 31 maja 2018 r. suszę odnotowano w 2285 gminach, tj. w ponad 92 proc. gmin kraju na powierzchni prawie 49 proc. gruntów ornych. Szczególnie dużą powierzchnię susza objęła w woj. lubuskim, wielkopolskim oraz mazowieckim - podano w opublikowanym w ub. tygodniu raporcie IUNG.

Najniższe wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), a więc największe susze w tym okresie sześciodekadowym wystąpiły w Poznaniu i na terenach przyległych do tego miasta. Duży deficyt wody wystąpił na Nizinie Wielkopolskiej, Szczecińskiej, Mazowieckiej, Pojezierza Wielkopolskiego, na Ziemi Lubuskiej oraz w Kotlinie Sandomierskiej. Ponadto duże niedobory wody zanotowano na bardzo dużych obszarach Polski.

Aktualnie susza rolnicza w Polsce występuje w uprawach: zbóż jarych zbóż ozimych, truskawek, krzewów owocowych, drzew owocowych.

W związku z suszą, czy innymi klęskami, rząd będzie wspierał rolników mówił w środę w Poznaniu. Jak wskazał, od dawna już – na wypadek takich zdarzeń - są opracowane struktury i procedury postępowania.

„Już w roku 2016 ujednoliciliśmy procedury postępowania w przypadku wystąpienia suszy, a więc te protokoły i ta procedura jest ustalona. Dzisiaj ma zebranie specjalny zespół, który funkcjonuje w resorcie ds. suszy” – mówił.

„W zeszłym roku też mieliśmy problem nawałnic, problem wymarznięć i w ciągu roku resort zrealizował te zadania, które z tego wynikały. Wypłaciliśmy 700 mln zł na nawałnice i na wymarznięcia, czy też na tereny, gdzie nie można było przeprowadzić dosiewu w związku z deszczami nawalnymi. Także chcę uspokoić opozycję - która na wyrost narzeka - że jesteśmy przygotowani” – dodał.

Jak podkreślił, „przede wszystkim trzeba oszacować straty, ustalić stan - i rząd wtedy podejmie decyzję o pomocy”.

Minister wskazał, że opozycja ma prawo do krytyki działań rządu w kwestii rolnictwa, ale – jak mówił – jest ona zupełnie nieuzasadniona i przede wszystkim nie jest to głos opinii publicznej.

„Nikt z naszego rządu, czy ja, nie mówi, że jest wspaniale w rolnictwie, bo to jest specyficzna dziedzina uzależniona od pogody i od warunków rynkowych (…) ale wszystkie działania, jeszcze raz podkreślam, służą temu, aby ta stabilizacja na rynkach rolnych miała miejsce” – podkreślił minister.

Szef resoru rolnictwa gościł w Poznaniu przy okazji spotkania podsumowującego drugą edycję cyklu spotkań „Wspólnie dla wielkopolskiej wsi”.

 

Anna Jowsa (PAP)


POWIĄZANE

Duńscy rolnicy są zaniepokojeni planami nałożenia podatku od emisji dwutlenku wę...

Oceniając coraz bardziej dramatyczne wydarzenia na granicy Polsko-Ukraińskiej i ...

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność”stan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę