dnikukurydzy_210818

Już ponad 470 razy interweniowali tej zimy goprowcy w Beskidach

24 stycznia 2018
Już ponad 470 razy interweniowali tej zimy goprowcy w Beskidach

Ponad 470 razy interweniowali tej zimy ratownicy GOPR w Beskidach – podali we wtorek goprowcy ze stacji w Szczyrku. Większość akcji dotyczyła narciarzy, którzy ulegli kontuzji na stokach. Dziesięciokrotnie ratownicy wyruszali na poszukiwania zaginionych.

Goprowcy pomagają narciarzom praktycznie każdego dnia. Najczęściej chodzi o urazy kończyn - skręcenia stawów kolanowych, złamania rąk czy nóg. Zdarzały się też urazy głowy. W minioną niedzielę 12-latek uderzył w lód. Gdy zabierało go pogotowie był nieprzytomny. Doznał wstrząsu mózgu.

Jedna osoba zmarła na stoku. "54-latek przeszedł przez bramkę na wyciągu narciarskim i nagle upadł. Ponad godzinna reanimacja nie przyniosła skutku" – powiedział ratownik dyżurny ze stacji Grupy Beskidzkiej GOPR w Szczyrku Edmund Górny.

Zdaniem goprowców liczba interwencji, choć zbliżona do ubiegłorocznej, jest bardzo wysoka. "Trwają ferie, a w Beskidach czynne są jedynie te ośrodki, w których stoki zostały odpowiednio sztucznie dośnieżone. Na trasach panuje zatem spory tłok. W połączeniu z brawurą, lekkomyślnością i niewielkimi umiejętnościami narciarzy, prowadzi on do wypadków" – wyjaśnił Górny.

Goprowiec dodał, że ratownicy dziesięciokrotnie wyruszali na akcje poszukiwawcze. M.in. późnym popołudniem w niedzielę wyruszyli z Markowych Szczawin po pięć osób, które w bardzo trudnych warunkach straciły orientację w rejonie Gówniaka. Turyści zostali sprowadzeni przez Przełęcz Krowiarki.

Na trasach narciarskich w Beskidach leży od 20 do nawet 100 cm śniegu. W ośrodkach, które funkcjonują, warunki narciarskie są dobre i bardzo dobre.

Grupa Beskidzka GOPR zasięgiem działania obejmuje teren od Bramy Morawskiej po Babią Górę.

 

Marek Szafrański (PAP)


POWIĄZANE

Mniejsze obciążenia podatkowe dla rolników tworzących spółdzielnie zapewni ustaw...

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że wkrótce wypłaci z Funduszu Solid...

„Polska bez smogu” to temat panelu dyskusyjnego podczas 8. Europejskiego Kongres...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę