aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Już tylko NSZZ RI Solidarność strajkuje w ministerstwie rolnictwa

4 kwietnia 2024
Już tylko NSZZ RI Solidarność strajkuje w ministerstwie rolnictwa

W ministerstwie rolnictwa pozostali już tylko przedstawiciele NSZZ RI Solidarność. Pozostali uczestnicy strajku okupacyjnego, który rozpoczęty został tuż po świętach Wielkanocnych opuścili po jednej dobie budynek resortu uznając, że obiecane mają 300 złotych dopłaty do tony zbóż i to im w zupełności wystarcza. Tak naprawdę nie wiadomo skąd takie zadowolenie, skoro na tę okoliczność nie uzyskali żadnego dokumentu. Pytani przez media przed budynkiem resortu rolnictwa stwierdzili, że Czesław Siekierski, minister rolnictwa dał im „gentelman agrément” że resort rolnictwa takie zobowiązanie wypełni.
Bardzo niezrozumiała to postawa Władysława Serafina, Wiesława Gryna, Andrzeja Sobocińskiego, Romana Kondrów, Filipa Pawlika, Błażeja Bieniasza, Rafała Nieżurbida i Artura Koncika.

Skąd u nich przekonanie, że akurat minister dotrzyma słowa, skoro ani jeden zapis uzgodnień z Jasionki nie został dotrzymany? Tym bardziej dziwi taka decyzja, bo przecież jeszcze 20 godzin wcześniej wszyscy ci panowie, jednoznacznie twierdzili, że z ministerstwa nie wyjdą, dopóki nie uzyskają konkretnych rozwiązań. I nie dostali, a jednak resort rolnictwa opuścili. Tutaj należy podkreślić, że blisko 77 letni Gabriel Janowski z NSZZ RI Solidarność, pozostaje w strajku okupacyjnym i nie chce nawet słyszeć o opuszczeniu budynku ministerstwa bez konkretnych i poważnych decyzji.

- dla mnie zachowanie kolegów jest niezrozumiałe- mówi Tomasz Obszański, przewodniczący NSZZ RI Solidarność - Przyszliśmy w określonym celu, rozpoczęliśmy strajk okupacyjny w ministerstwie rolnictwa dlatego, że żaden zapis z ustaleń z Jasionki nie został przez resort rolnictwa spełniony, ani też nie przedstawiono nam żadnego projektu rozporządzeń. Więc decyzja NSZZ RI Solidarność nie może być inna, jak tylko tkwić tutaj w strajku okupacyjnym, aż osiągniemy swój cel. Innej drogi nie ma. My związkowcy doskonale wiemy, że politycy bardzo łatwo popadają w samo zachwyt i zadowolenie. Trzeba ciągle wywierać presję i jasno prezentować swoje oczekiwania, postulaty do spełnienia. Przypominam więc jeszcze raz, że NSZZ RI Solidarność walczy o to, aby na każdym polskim stole w każdym polskim domu był chleb z polskiego zboża. Żeby wszyscy w Polsce mieli możliwość jeść zdrową polską żywność wyprodukowaną przez polskiego rolnika. Nie możemy dopuścić do upadku naszych rodzimych gospodarstw rolnych. I bardzo dobrze się dzieje, że ten przekaz funkcjonuje już bardzo wyraźnie w przestrzeni medialnej i dotarł do społeczeństwa, które bardzo dobrze rozumie o co nam chodzi. Mamy olbrzymie słowa poparcia od zwykłych ludzi, którzy przyszli tutaj pod ministerstwo rolnictwa i dodają nam otuchy i energii potwierdzając, że walczymy w słusznej sprawie, za co bardzo serdecznie dziękuję w imieniu członkow naszego związku jaki całej społeczności rolniczej.
NSZZ RI Solidarność będzie o to dobro wspolne walczyć aż do skutku. Chcemy, na każdym kroku powtarzać nasze obecne najważniejsze postulaty, dlatego korzystając z okazji jeszcze raz przypominam, że NSZZ RI Solidarność żąda spełnienia 3 głównych postulatów:
- Po pierwsze 15 miliardów EUR dla polskiego rolnictwa z tarczy wojennej Unii Europejskiej. Była kasa na przekręty ze szczepionkami musi być kasa dla polskich gospodarstw rolnych.
- Po drugie, Zielony ład do kosza albo inaczej, niech Tusk wyjdzie z wnioskiem do Komisji Europejskiej, że Polska jako Polska wycofuje się całkowicie z Zielonego Ładu.
- I trzecia kwestia, wstrzymanie tego tranzytu, wstrzymanie tranzytu z Ukrainy przez Polskę do czasu, aż my wypchniemy swoje zboże i to, które z Ukrainy już w Polsce jest a nasze porty przed żniwami nie mają takiej wydolności aby uporać się z eksportem tranzytu i naszych ilości - dodaje Obszański.

Poniżej, prezentujemy sylwetkę wybitnej, historycznej postaci Gabriela Janowskiego, uczestnika wielu strajków i również obecnie strajkującego w związkowca z NSZZ RO Solidarność. Człowieka, kóry zwsze walczył o dobro polskiej wsi.

Gabriel Janowski (ur. 22 kwietnia 1947 w Konstantowie) – polski polityk ruchu ludowego, doktor nauk rolniczych, nauczyciel akademicki, działacz opozycji w PRL, senator I kadencji, poseł na Sejm I, III i IV kadencji, od 1991 do 1993 minister rolnictwa i gospodarki żywnościowej w rządach Jana Olszewskiego i Hanny Suchockiej, w latach 1992–1999 przewodniczący Polskiego Stronnictwa Ludowego – Porozumienia Ludowego, od 2001 do 2014 Przymierza dla Polski, a w latach 2019–2020 Jedności Narodu.

Życiorys

Działalność do 1989

W trakcie studiów za udział w zorganizowaniu protestów w czasie wydarzeń marcowych 1968 w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego został relegowany z tej uczelni i skierowany do kompanii karnej. Uniknął wcielenia do wojska, ukrywając się przez kilka tygodni. Studia ostatecznie ukończył na Wydziale Ogrodniczym SGGW w 1970, tam też obronił doktorat. Następnie został wykładowcą na tej uczelni. W 1980 powołał opozycyjny wobec władzy państwowej Związek Zawodowy Producentów Rolnych, w marcu 1981 został jednym z liderów NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”.

Po wprowadzeniu stanu wojennego został 13 grudnia 1981 aresztowany i internowany w więzieniu na Białołęce, skąd w sierpniu 1982 przeniesiono go do obozu internowania w Strzebielinku. Przebywał tam do 18 listopada 1982. W 1983 był współzałożycielem Duszpasterstwa Rolników. Działał również w Warszawskim Towarzystwie Gospodarczym, którego wiceprzewodniczącym został w 1986.

Działalność publiczna w III RP

W 1989 uczestniczył w obradach podstolików Okrągłego Stołu. W tym samym roku został wiceprzewodniczącym Tymczasowej Krajowej Rady reaktywowanego NSZZ RI „Solidarność”, a następnie przewodniczącym rady krajowej, funkcję tę pełnił do 1992.

W latach 1989–1991 z ramienia Komitetu Obywatelskiego sprawował mandat senatora z województwa siedleckiego. Zasiadał wówczas w Komisji Gospodarki Narodowej, Komisji Rolnictwa i Komisji Ustawodawstwa Gospodarczego /źródło: Wikipedia/

informacja własna, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

W odpowiedzi na pismo Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie zwrotu poda...

Do sądów w I kw. br. trafiło 21 tys. pozwów rozwodowych. Wzrost rdr. wynosi blis...

Przedstawiciele branży mleczarskiej będą mogli zaprezentować swoje produkty na t...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę