Agrolok_280518

Kalisz/Właściciele zniszczonych prywatnych lasów dostaną pieniądze na sadzonki

28 sierpnia 2017
Kalisz/Właściciele zniszczonych prywatnych lasów dostaną pieniądze na sadzonki

Starostwo Powiatowe w Kaliszu razem z nadleśnictwem pomogą odtworzyć zniszczone prywatne lasy. Jak powiedział starosta powiatu kaliskiego, rolnicy dostaną pieniądze na oczyszczenie terenów, przygotowanie gruntu i nowe sadzonki.

Właściciele lasów, którzy zostali poszkodowani przez wichurę, jaka przeszła przez powiat kaliski 10 sierpnia, mogą zgłaszać się do Starostwa Powiatowego w Kaliszu. Samorząd razem z Nadleśnictwem Kalisz pomoże w odtworzeniu zniszczonych terenów zielonych w postaci nowych nasadzeń.

„Szacowanie strat będzie trwało długo, ponieważ każde drzewo trzeba zmierzyć, jego średnicę i wysokość, ustalić wiek, a później wycenić wartość. To muszą robić leśnicy” – powiedział PAP starosta kaliski Krzysztof Nosal.

Starosta podkreślił, że program naprawczy będzie polegał na sfinansowaniu oczyszczenia terenu i zakupu nowych sadzonek dzięki pomocy Ministerstwa Ochrony Środowiska dla właścicieli prywatnych lasów.

Do kaliskiego starostwa do 25 sierpnia wpłynęło 27 wniosków, w których opisane są straty na kilkudziesięciu hektarach lasów.

„Komisja w terenie będzie działała od 28 sierpnia do 1 września. Wnioski będą weryfikowane w ten sposób, że w każdym ze zgłoszonych gospodarstw pojawi się komisja szacująca straty, złożona z pracowników wydziału ochrony środowiska i nadleśnictwa w Kaliszu” – powiedział Krzysztof Nosal.

Z-ca nadleśniczego z Nadleśnictwa Kalisz Mirosław Niczyporuk wyjaśnił, że w odtwarzaniu lasów będą pomagały specjalistyczne firmy.

„My nie mamy tylu pracowników, żeby pomagać w nasadzeniach, dlatego przyznana pomoc będzie także obejmowała koszt pracy wynajętych do tego ludzi” – powiedział.

Niektóre prywatne lasy na terenie powiatu kaliskiego zostały całkowicie zniszczone. Najwięcej strat odnotowano w gminie Opatówek.

 

(PAP)


POWIĄZANE

Wzrost produkcji drobiarskiej w Turcji zdaje się nie mieć końca. Turecki, państw...

Sześć osób utonęło w Polsce w sobotę - na Lubelszczyźnie, Pomorzu, Dolnym Śląsku...

Nad Wisłą w gminie Konstancin Jeziorna może przybywać niebezpieczny wąż - ostrze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę