Adama_1-15.08.2020
Bayer_dekalb_lipiec_2020

Katowice/ Fundacja Arka zainaugurowała akcję Listy dla Ziemi

12 kwietnia 2018
Katowice/ Fundacja Arka zainaugurowała akcję Listy dla Ziemi

Fundacja Ekologiczna Arka zainaugurowała w środę na katowickim Rynku kolejną edycję ogólnopolskiej akcji Listy dla Ziemi. Dzieci i młodzież zachęcają w niej dorosłych do proekologicznych zachowań i działań na rzecz natury.

W tym roku kampania dotyczy niskiej emisji i gospodarki odpadami. Podczas inauguracji w Katowicach ekolodzy zorganizowali dla uczniów m.in. happening, warsztaty i konkursy.

Listy dla Ziemi to edukacyjna akcja zainicjowana w 2013 r. Dotychczas w wzięło w niej udział ponad tysiąc gmin, ponad 10 tys. gimnazjów, szkół podstawowych i przedszkoli oraz ponad milion uczestników.

Jak wyjaśniają organizatorzy, głównym założeniem jest pisanie przez młodych ludzi listów do dorosłych, by zwrócić ich uwagę na problemy ze środowiskiem i prosić o troskę o nie. Listy są pisane na specjalnym papierze wyprodukowanym z makulatury, który – wraz z materiałami edukacyjnymi – jest przekazywany do zgłaszających się gmin.

Pisanie listów poprzedzają lekcje w szkołach. Następnie dzieci przekazują listy dorosłym i razem z nimi podejmują proste działania proekologiczne, których opisy przesyłają do fundacji.

"My, dorośli, często jesteśmy leniwi i sceptyczni – w naszym mniemaniu są ważniejsze sprawy niż troska o środowisko. Dzieci na to lenistwo nam nie pozwalają – przychodzą, pytają i oczekują reakcji. Często ta postawa młodych ludzi jest impulsem, który sprawia, że zaczynamy zmieniać nasze nawyki" - powiedział prezes Arki Wojciech Owczarz.

"Myślę, że to byłoby czymś niesamowitym, gdyby setki tysięcy osób zmobilizowało się i postanowiło wprowadzić choć drobną zmianę w swoim życiu, np. zacząć segregować śmieci, zamienić jednorazówkę na torbę eko, posprzątać – chociażby trawnik niedaleko domu" - dodał.

W każdej edycji Listów dla Ziemi bierze udział niemal 200 tys. osób. Towarzyszą jej m.in. konkursy, wystawy najciekawszych listów, a także pisanie listów w przestrzeni publicznej, organizowane w wybranych miejscowościach.

Organizatorzy namawiają też do pisania listów w nietypowych miejscach: parkach, nad rzekami, jeziorami, w górach i nad morzem. Zapraszają też do odwiedzenia miejsc, w których odbędzie się wspólne pisanie listów.

 

Krzysztof Konopka (PAP)


POWIĄZANE

W dniu 22 lipca br. Komisja Europejska ogłosiła komunikat do Parlamentu Europejs...

Ponad milion złotych – tyle wyniosła pula środków przeznaczona na nagrody dla ho...

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu realizuje w terminie 01.06.2020 – 31.10.20...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę