Advertisement

Katowice/ Fundacja Arka zainaugurowała akcję Listy dla Ziemi

12 kwietnia 2018
Katowice/ Fundacja Arka zainaugurowała akcję Listy dla Ziemi

Fundacja Ekologiczna Arka zainaugurowała w środę na katowickim Rynku kolejną edycję ogólnopolskiej akcji Listy dla Ziemi. Dzieci i młodzież zachęcają w niej dorosłych do proekologicznych zachowań i działań na rzecz natury.

W tym roku kampania dotyczy niskiej emisji i gospodarki odpadami. Podczas inauguracji w Katowicach ekolodzy zorganizowali dla uczniów m.in. happening, warsztaty i konkursy.

Listy dla Ziemi to edukacyjna akcja zainicjowana w 2013 r. Dotychczas w wzięło w niej udział ponad tysiąc gmin, ponad 10 tys. gimnazjów, szkół podstawowych i przedszkoli oraz ponad milion uczestników.

Jak wyjaśniają organizatorzy, głównym założeniem jest pisanie przez młodych ludzi listów do dorosłych, by zwrócić ich uwagę na problemy ze środowiskiem i prosić o troskę o nie. Listy są pisane na specjalnym papierze wyprodukowanym z makulatury, który – wraz z materiałami edukacyjnymi – jest przekazywany do zgłaszających się gmin.

Pisanie listów poprzedzają lekcje w szkołach. Następnie dzieci przekazują listy dorosłym i razem z nimi podejmują proste działania proekologiczne, których opisy przesyłają do fundacji.

"My, dorośli, często jesteśmy leniwi i sceptyczni – w naszym mniemaniu są ważniejsze sprawy niż troska o środowisko. Dzieci na to lenistwo nam nie pozwalają – przychodzą, pytają i oczekują reakcji. Często ta postawa młodych ludzi jest impulsem, który sprawia, że zaczynamy zmieniać nasze nawyki" - powiedział prezes Arki Wojciech Owczarz.

"Myślę, że to byłoby czymś niesamowitym, gdyby setki tysięcy osób zmobilizowało się i postanowiło wprowadzić choć drobną zmianę w swoim życiu, np. zacząć segregować śmieci, zamienić jednorazówkę na torbę eko, posprzątać – chociażby trawnik niedaleko domu" - dodał.

W każdej edycji Listów dla Ziemi bierze udział niemal 200 tys. osób. Towarzyszą jej m.in. konkursy, wystawy najciekawszych listów, a także pisanie listów w przestrzeni publicznej, organizowane w wybranych miejscowościach.

Organizatorzy namawiają też do pisania listów w nietypowych miejscach: parkach, nad rzekami, jeziorami, w górach i nad morzem. Zapraszają też do odwiedzenia miejsc, w których odbędzie się wspólne pisanie listów.

 

Krzysztof Konopka (PAP)


POWIĄZANE

Podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki w dniach 14-17 maja 2019 r. składał wizytę w...

Krajowa Rada Izb Rolniczych przyłączyła się do poniedziałkowych obchodów Światow...

Treści udające rzetelne dziennikarstwo, farmy trolli czy pseudoanonimowe ataki n...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę