informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

KE daje zielone światło dla gigantycznego przejęcia Monsanto przez Bayera

22 marca 2018
KE daje zielone światło dla gigantycznego przejęcia Monsanto przez Bayera

KE poinformowała w środę o warunkowej zgodzie na przejęcie amerykańskiego koncernu biotechnologicznego Monsanto przez niemieckiego giganta farmaceutyczno-agrochemicznego Bayer. Fuzja stworzy największą na świecie firmę zajmującą się pestycydami i nasionami.

Ogłoszone w 2016 roku plany nabycia Monsanto za 66 mld dolarów mogą być największą tego typu transakcją w historii niemieckich korporacji. Komisja Europejska obawiała się jednak, że połączenie przedsiębiorstw może zaszkodzić konkurencji w produkcji pestycydów i nasion. Dlatego w sierpniu ubiegłego roku wszczęła w tej sprawie dochodzenie. Warunkowa zgoda została wydana po przedstawieniu zmian w transakcji.

"Mogliśmy dać zgodę, bo firmy przedstawiły znaczne środki zaradcze, które odpowiadają w pełni na nasze zastrzeżenia dotyczące konkurencyjności" - powiedziała na konferencji prasowej w Brukseli unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager.

Dochodzenie Komisji opóźniło transakcję. Bayer planował jej zamknięcie do końca ubiegłego roku. Zgodę na nią musiały wydać nie tylko KE, ale też organy antymonopolowe z USA. Zastrzeżenia KE dotyczą tego, że proponowane przejęcie może skutkować wyższymi cenami, niższą jakością produktów, gorszym wyborem dla konsumentów oraz mniejszymi innowacjami. KE podkreśliła, że zarówno Bayer, jak i Monsanto wytwarzają bardzo podobny produkt do zwalczania chwastów, mając przy tym ograniczoną liczbę konkurentów będących w stanie wynaleźć nowe formuły.

Vestager tłumaczyła, że wart 6 mld euro pakiet zmian sprawia, że konkurencja i innowacyjność w obszarze nasion i pestycydów zostanie - mimo fuzji - zachowana. W ramach ustępstw Bayer ma sprzedać część biznesu dotyczącego rynku pestycydów. Firma zobowiązała się też do przyznania licencji na całą swoją produkcję rolniczą. Bayer zaproponował, żeby sprzedawany przez niego pakiet przejął BASF.

Monsanto z centralą w Saint Louis w stanie Missouri produkuje m.in. herbicydy oraz zmodyfikowany genetycznie materiał siewny. Kupując tę firmę, Bayer stanie się wiodącym na świecie przedsiębiorstwem produkcji materiału siewnego, środków ochrony roślin i "właściwości roślin", jak to określała niemiecka firma w obligatoryjnej informacji na temat zamierzonego przejęcia. Bayer stanie się też największym na świecie producentem środków chemicznych i nasion dla rolnictwa.

Firma Monsanto jest często krytykowana za swe zmodyfikowane genetycznie produkty. Kontrowersje wywołuje zwłaszcza wytwarzany przez nią preparat glifosat stosowany w herbicydzie Roundup, który jest flagowym produktem koncernu.

 

Krzysztof Strzępka (PAP)


POWIĄZANE

Jesteśmy jako kraj potentatem produkcji owoców, ale jemy aż o 40% mniej owoców n...

Głosowanie w Komisji AGRI PE nad sprawozdaniem p. Ulriki Müller dotyczącym rozpo...

W odpowiedzi na pismo z 7 marca 2019 r. Zarządu KRIR realizujące wniosek zgłoszo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę