Adama_1-15.08.2020
Bayer_dekalb_lipiec_2020

KE: Wspólna polityka rolna oszczędna, ale bardziej przyjazna dla środowiska

12 czerwca 2018
KE: Wspólna polityka rolna oszczędna, ale bardziej przyjazna dla środowiska

Kraje członkowskie będą miały większą swobodę w rozdzielaniu środków na WPR. Priorytetem ma być wspieranie małych i średnich gospodarstw rolnych, które stanowią większość w sektorze rolnym UE oraz pomoc dla młodych rolników - wynika z poniedziałkowej prezentacji założeń nowej WPR oraz komunikatu KE.

"W nowej perspektywie unijnej na lata 2021-2027 kraje członkowskie będą miały większą swobodę w rozdzielaniu środków z budżetu na Wspólną Politykę Rolną" - powiedział w poniedziałek na prezentacji nowych założeń WPR dyrektor generalny UE ds. rolnictwa Jerzy Plewa. Przyznał on, że budżet UE na WSP będzie mniejszy o ok. 5 proc. wyniesie 365 mld euro (dla wszystkich krajów członkowskich - PAP). „Polska dostanie jednak tylko 0,9 proc. mniej, podczas gdy cięcia dla innych państw wynoszą średnio 3,9 proc.- zapewnił.

Z założeń zmodyfikowanej WPR wynika, że państwa członkowskie będą miały możliwość przesunięcia do 15 proc. środków przydzielonych z filaru płatności bezpośrednich do filaru rozwoju obszarów wiejskich i odwrotnie, tak, aby zapewnić finansowanie priorytetów i działań określonych dla tych filarów.

Państwa członkowskie, aby dostać pieniądze, będą musiały napisać plany strategiczne, w których określą, w jaki sposób zamierzają osiągnąć najważniejsze cele gospodarcze, środowiskowe i społeczne. "Plany zatwierdzać będzie KE, aby zapewnić ich spójność i ochronę jednolitego rynku - czytamy w informacji KE.

Priorytetem WPR będzie wspieranie małych i średnich gospodarstw rolnych, które stanowią większość w sektorze rolnym UE oraz pomoc dla młodych rolników. Komisja, jak czytamy w informacji, "dąży do osiągnięcia bardziej sprawiedliwego podziału płatności bezpośrednich między państwa członkowskie w drodze konwergencji zewnętrznej".

Nowa WPR zakłada też zmniejszenie płatności bezpośrednich dla rolników, których dochód roczny z gospodarstwa przekracza 60 tys. euro i ograniczone do maksymalnego limitu 100 tys. euro na gospodarstwo rolne. Tyle, że od dochodu rolnicy będą mogli odliczyć koszty zatrudnienia pracowników.

KE zakłada, że w przyszłej perspektywie małe i średnie gospodarstwa otrzymają wyższy poziom wsparcia na hektar. Państwa będą musiały też przeznaczyć, co najmniej 2 proc. swojego przydziału płatności bezpośrednich na pomoc młodym rolnikom, którzy zamierzają podjąć działalność. "Będzie to uzupełnione wsparciem finansowym na rozwój obszarów wiejskich oraz różnymi działaniami ułatwiającymi dostęp do gruntów i przenoszenie praw własności do gruntów" - czytamy w informacji KE.

Kolejnym priorytetem KE w nowej perspektywie finansowej ma być większe zaangażowanie w zakresie ochrony środowiska i ochrony klimatu. Poza tym każde państwo członkowskie będzie musiało oferować ekoprogramy wspierające rolników, którzy wykraczają poza obowiązkowe wymogi. I tak, co najmniej 30 proc. każdego krajowego przydziału środków na rozwój obszarów wiejskich ma być przeznaczonych na działania środowiskowe i klimatyczne.

Oprócz możliwości przesunięcia 15 proc. środków między filarami WPR państwa członkowskie będą także miały możliwość przesunięcia dodatkowych 15 proc. z filaru I do filaru II na finansowanie działań klimatycznych i środowiskowych (bez współfinansowania krajowego).

KE podkreśla, że osiągnięcie w 2019 r. porozumienia w sprawie przyszłego budżetu długoterminowego umożliwi płynne przejście z obecnego długoterminowego budżetu (2014–2020) do nowego, co zapewni "przewidywalność i ciągłość finansowania z korzyścią dla wszystkich".

 

Ewa Wesołowska (PAP)


POWIĄZANE

Polski Bon Turystyczny jest formą wsparcia dla polskich rodzin oraz branży turys...

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Polskie Koleje Państwowe S.A. oraz Bydgoski ...

Według długoterminowych prognoz Federacji Przemysłu stanu São Paulo, Brazylia ma...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę