CTR_80917

KE zapewnia, że będzie ostrożna ws. wypuszczania na rynek mleka z interwencji

24 stycznia 2017
KE zapewnia, że będzie ostrożna ws. wypuszczania na rynek mleka z interwencji
PAP/EPA / OLIVIER HOSLET

Unijny komisarz ds. rolnictwa Phil Hogan zapewnił w poniedziałek, że Komisja Europejska będzie ostrożnie wypuszczała na rynek skupione w ramach interwencji mleko w proszku. Bruksela chce uspokoić producentów, którzy obawiają się załamania cen.

"Trudno zrozumieć podstawy, na jakich zorganizowany został dzisiejszy protest, biorąc pod uwagę 25-procentowy wzrost cen od sierpnia wynikający przynajmniej częściowo z działań Komisji" - powiedział na konferencji prasowej w Brukseli Hogan.

To odpowiedź na manifestację i happening, jaki zorganizowali przed budynkami Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej producenci mleka. Aby zwrócić uwagę na swoje problemy, rozsypali setki kilogramów mleka w proszku, które pokryły chodniki i fasady budynków unijnych. Farmerzy obawiają się, że blisko 400 tys. ton mleka w proszku, które skupiono w ramach interwencji, trafi teraz na rynek i zdestabilizuje poprawiającą się powoli sytuację.

Hogan podkreślił, że Komisja Europejska zamierza monitorować rynek pod kątem wprowadzania ewentualnych programów jego wsparcia. Dodał, że wyjaśnił ministrom rolnictwa państw UE, co KE zamierza zrobić, aby zachować ostrożność na aukcjach mleka w proszku skupionego wcześniej w ramach interwencji. "Z trzech ostatnich aukcji dwie odwołaliśmy ze względu na nieodpowiedni poziom cen. Zapewniłem dziś Radę, że będziemy kontynuować to ostrożne podejście, aby mieć pewność, że nie nastąpi negatywny efekt w cenach dla rolników" - podkreślił komisarz.

Do teraz upłynniono około 40 ton odtłuszczonego mleka w proszku, które zostało zakupione w ramach interwencji na rynku. W ostatnich dwóch przetargach żadna z ofert nie została zaakceptowana, ponieważ były one zbyt niskie dla Komisji Europejskiej.

Mimo poprawy sytuacji i interwencji KE branża mleczarska w całej UE nie może wyjść z kłopotów już od dłuższego czasu. Obowiązujący w UE przez trzy dekady system kwot mlecznych, który ustalał maksymalne limity produkcji dla wszystkich państw członkowskich, przestał obowiązywać 1 kwietnia 2015 roku, przez co znacznie zwiększyła się produkcja. Do złej sytuacji przyczyniło się też rosyjskie embargo na produkty żywnościowe z UE, które weszło w życie kilka miesięcy wcześniej.

Według Europejskiej Rady Mleka po wzroście z ostatnich miesięcy średnia cena mleka wynosi teraz 32 eurocenty za litr. Nie pokrywa to jednak kosztów, które szacowane są na około 40 centów.

Krzysztof Strzępka (PAP)


POWIĄZANE

Odpowiednie użytkowanie zakupionej używanej maszyny i regularne przeprowadzanie ...

W dniu 18 października 2017 r. w Biurze Krajowej Rady Izb Rolniczych odbyło się ...

13 października 2017 r. w Ludwikowie k. Poznania odbyły się pokazy terenowe doty...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę