Advertisement

Kiedy paliwo znów będzie kosztować 5 zł/l?

19 stycznia 2017
Kiedy paliwo znów będzie kosztować 5 zł/l?

W 2016 roku średnia cena litra benzyny wzrosła o 61 groszy i zbliżyła się niebezpiecznie blisko do psychologicznej granicy pięciu złotych. Co musiałoby się wydarzyć, aby stawki z piątką z przodu trwale wróciły na dystrybutory?

Według danych BM Reflex w ubiegłym tygodniu litr Pb95 kosztował średnio 4,74 zł. Na niektórych stacjach pod koniec roku odnotowano jednak ceny rzędu 5 zł/l. Co jednak musiałoby się wydarzyć, aby ceny powyżej 5 złotych pojawiły się w całym kraju?

– Na ceny paliw na stacjach decydujący wpływ mają trzy zmienne: wysokość podatków, ceny ropy naftowej oraz kurs złotego do dolara – przypomina Krzysztof Kolany, główny analityk Bankier.pl. Podatki stanowią około połowy detalicznej ceny litra paliwa. – Bez podatków tankowalibyśmy po dwa złote z groszami za litr – dodaje Kolany.

Ale to akurat nie podatkom zawdzięczamy zeszłoroczny wzrost cen benzyny i oleju napędowego. Kluczowe znaczenie mają dwa pozostałe czynniki: ropa naftowa w ciągu poprzednich 12 miesięcy podwoiła się cenę, a kurs dolara w grudniu osiągnął najwyższy poziom od 14 lat.

– Na podstawie historycznych analogii mogę stwierdzić, że przekroczenie granicy 5 zł za litr nie grozi nam tak długo, jak długo dolar kosztuje mniej niż 4,60 zł i ropa jest tańsza niż 65 USD za baryłkę. Zatem jak na razie takiego ryzyka nie widzę – twierdzi Krzysztof Kolany.


Więcej na ten temat przeczytacie Państwo w artykule zatytułowanym „Kiedy paliwo znów będzie kosztować 5 zł/l”.

Informacje o firmie

infowire.pl / bankier.pl


POWIĄZANE

Do 20 czerwca 2017 r. przyjmowane są zgłoszenia do nowego składu Komisji do spra...

W miniony weekend do Szepietowa przybyły tłumy zwiedzających. Zielona Gala to pr...

Spośród ponad 150 winnic istniejących na Podkarpaciu blisko 60 proc. przyjmuje t...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę