CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

Kiedy paliwo znów będzie kosztować 5 zł/l?

19 stycznia 2017
Kiedy paliwo znów będzie kosztować 5 zł/l?

W 2016 roku średnia cena litra benzyny wzrosła o 61 groszy i zbliżyła się niebezpiecznie blisko do psychologicznej granicy pięciu złotych. Co musiałoby się wydarzyć, aby stawki z piątką z przodu trwale wróciły na dystrybutory?

Według danych BM Reflex w ubiegłym tygodniu litr Pb95 kosztował średnio 4,74 zł. Na niektórych stacjach pod koniec roku odnotowano jednak ceny rzędu 5 zł/l. Co jednak musiałoby się wydarzyć, aby ceny powyżej 5 złotych pojawiły się w całym kraju?

– Na ceny paliw na stacjach decydujący wpływ mają trzy zmienne: wysokość podatków, ceny ropy naftowej oraz kurs złotego do dolara – przypomina Krzysztof Kolany, główny analityk Bankier.pl. Podatki stanowią około połowy detalicznej ceny litra paliwa. – Bez podatków tankowalibyśmy po dwa złote z groszami za litr – dodaje Kolany.

Ale to akurat nie podatkom zawdzięczamy zeszłoroczny wzrost cen benzyny i oleju napędowego. Kluczowe znaczenie mają dwa pozostałe czynniki: ropa naftowa w ciągu poprzednich 12 miesięcy podwoiła się cenę, a kurs dolara w grudniu osiągnął najwyższy poziom od 14 lat.

– Na podstawie historycznych analogii mogę stwierdzić, że przekroczenie granicy 5 zł za litr nie grozi nam tak długo, jak długo dolar kosztuje mniej niż 4,60 zł i ropa jest tańsza niż 65 USD za baryłkę. Zatem jak na razie takiego ryzyka nie widzę – twierdzi Krzysztof Kolany.


Więcej na ten temat przeczytacie Państwo w artykule zatytułowanym „Kiedy paliwo znów będzie kosztować 5 zł/l”.

Informacje o firmie

infowire.pl / bankier.pl


POWIĄZANE

W czwartek częściowo wchodzi w życie CETA - umowa o wolnym handlu między UE a Ka...

MHP chce wejść do Polski dzięki Exdrobowi, który borykał się ostatnio ze stratam...

O ponad 11,7 mln euro zarząd województwa podkarpackiego zwiększył pulę pieniędzy...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę