Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Kiedy pójść z dzieckiem po raz pierwszy do dentysty?

10 lipca 2023
Kiedy pójść z dzieckiem po raz pierwszy do dentysty?

Zastanawiasz się, kiedy jest najlepszy moment, aby zabrać dziecko na wizytę stomatologiczną? Okazuje się, że pierwsze spotkanie z tym lekarzem powinno nastąpić jeszcze w wieku niemowlęcym. Pozwoli ono nie tylko na ocenę stanu jamy ustnej dziecka. Stanowi doskonałą okazję na udzielenie rodzicom odpowiedzi na nurtujące ich pytania odnośnie do higieny i pielęgnacji pierwszych zębów.

Kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta dziecka u stomatologa?

Lekarz stomatolog zajmujący się jamą ustną dzieci to pedodonta. Pierwsza wizyta u stomatologa powinna odbyć się pomiędzy 6. a 12. miesiącem życia. Mimo iż wówczas dzieciom dopiero rosną pierwsze zęby, to odpowiednia ich pielęgnacja jest podstawą dla dalszego rozwoju uzębienia. Pamiętaj, że o higienę jamy ustnej dziecka należy dbać już od pierwszych dni życia. Doskonałą opiekę stomatologiczną nad małym pacjentem zapewniają pedodonci z Grupy Lux Med. Szczegółowe informacje na temat zakresu usług stomatologicznych oferowanych przez Lux Med znajdują się tutaj: https://www.luxmed.pl/dla-pacjenta/uslugi/stomatologia.

 Jak często chodzić z dzieckiem do dentysty?

Warto wspomnieć, jak często dzieci powinny stawiać się na wizyty u stomatologa. Mali pacjenci, podobnie jak dorośli, powinni odbywać regularne kontrole u dentysty. Zalecane są one średnio co 3–4 miesiące, czyli częściej niż u dorosłych, w przypadku których odbywać się one powinny raz na pół roku. W razie pojawienia się jakichkolwiek niepokojących dolegliwości zarówno mali, jak i dorośli pacjenci powinni zgłosić się do stomatologa bez czekania na termin wizyty kontrolnej.

 Wizyta adaptacyjna u stomatologa – nie tylko dla dzieci

Celem pierwszych wizyt u stomatologa – poza oczywistą kontrolą stanu jamy ustnej – jest adaptacja, czyli zapoznanie dziecka z lekarzem i gabinetem stomatologicznym. Pierwsze wizyty dziecka u dentysty są też swego rodzaju adaptacją dla rodziców, którzy sami niejednokrotnie obawiają się stomatologów. Stanowią dla nich szansę do rozmowy ze specjalistą – uzyskania kompleksowych informacji na temat dbania o higienę jamy ustnej dziecka i sposób odżywiania optymalny dla zdrowia i rozwoju zębów. Dzięki wizytom adaptacyjnym u stomatologa rodzice mogą rozwiać wszelkie wątpliwości związane z pielęgnacją pierwszych ząbków swojej pociechy. Rodzice trafiają na różne, nierzadko sprzeczne, informacje na temat higieny jamy ustnej dziecka. Nieprawidłowości w pielęgnacji pierwszych ząbków z pewnością odcisną piętno na kolejnym uzębieniu i staną się przyczyną chorób zębów mlecznych.

 Dlaczego ważne są wczesne wizyty u dentysty?

Pierwsze wizyty u dentysty polegają przede wszystkim na:

  • sprawdzeniu rozwoju uzębienia mlecznego u dziecka,
  • ocenienie stanu szkliwa i tkanek przyzębnych,
  • sprawdzeniu wędzidełka wargowego i podjęzykowego,
  • oswojeniu dziecka z nową sytuacją,
  • edukacji rodziców na temat prowadzenia higieny jamy ustnej dziecka,
  • rozwianiu wszelkich wątpliwości odnoszących się do kolejności wyrzynania zębów, wad zgryzu, profilaktyki próchnicy itd.

oprac. e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

W wieloletnich uprawach ogrodniczych często stajemy w obliczu dylematów: jak int...

Christiane Lambert, przewodnicząca Copa, która uczestniczyła w podpisaniu porozu...

Ukraiński minister rolnictwa, Mykoła Solskyi zapowiedział że drobni rolnicy otrz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę