aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

"Kierunek: Biometan" - najnowsza analiza rynku w Polsce

16 maja 2023
"Kierunek: Biometan" - najnowsza analiza rynku w Polsce

W ubiegły piątek podczas 6. Kongresu Biometanu miała miejsce premiera pierwszego raportu Polskiej Organizacji Biometanu pt. „Kierunek: Biometan”.

Raport ten zawiera kompleksową diagnozę stanu prawnego branży biometanowej oraz postulaty dalszych kierunków wsparcia i rozwoju inwestorów. Opracowanie stanowi szczegółowy przewodnik po prawnych uwarunkowaniach zbudowania od podstaw zupełnie nowej dziedziny energetyki i gospodarki, która może istotnie przyczynić się do przyśpieszenia procesu transformacji energetycznej Polski oraz ograniczenia uzależnienia od importu gazu kopalnianego.

Michał Tarka, Dyrektor Generalny, Polska Organizacja Biometanu zachęca do zapoznania się z tym bardzo ważnym, kompleksowym raportem, który "...jest szczegółowym przewodnikiem po prawnych uwarunkowaniach zbudowania od podstaw zupełnie nowej dziedziny energetyki i gospodarki". Pelną treść wstępu do raportu autorstwa Michala Tarki,  przedstawiamy poniżej:

" Szanowni Państwo

Polska Organizacja Biometanu działa zaledwie mniej niż rok, ale dynamicznie rozwija się jako organizacja, zrzeszając ekspertów branżowych oraz przedstawicieli wiodących grup paliwowych, energetycznych i ciepłowniczych działających w Polsce. Tak samo jak dynamicznie zmienia się nasze otoczenie, w którym coraz większą rolę pełnią Odnawialne Źródła Energii.

Ubiegły rok przyniósł nowe kierunki jasno wskazujące na konieczność przyśpieszenia produkcji i wykorzystania biometanu w Unii Europejskiej. Zgodnie z celami Komisji Europejskiej ujętymi w REPowerEU państwa członkowskie mają zwiększyć produkcję biometanu do 35 mld m3 do 2030 r. Tymczasem w Polsce do tej pory nie powstała żadna instalacja produkująca zeroemisyjny i ekologiczny odpowiednik gazu ziemnego. Zaniedbanie jest tym większe, że krajowy potencjał wytwarzania biometanu szacowany jest na około 8 mld m3 rocznie, a Polska według raportu „GasForClimateReport” zajmuje miejsce w pierwszej piątce państw Unii Europejskiej pod względem
możliwości jego wytwarzania. To nasza wspólna szansa, poprzez rozwój rynku biometanowego, na przyśpieszenie procesu transformacji energetycznej oraz ograniczenie uzależnienia od importu gazu kopalnianego. Tymczasem nadal podstawową barierą uniemożliwiającą rozwój branży biometanowej jest brak odpowiednich regulacji kształtujących rynek i wspierających inwestorów w pionierskich projektach biometanowych.

Dlatego tak istotną kwestią jest analiza obecnych uwarunkowań prawnych stanowiących podstawę prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na produkcji, wprowadzaniu do sieci gazowej oraz sprzedaży paliwa gazowego w postaci biogazu i biogazu rolniczego, a docelowo biometanu.

W niniejszym raporcie znajdziecie Państwo kompleksową diagnozę stanu prawnego branży biometanowej oraz postulaty dalszych kierunków wsparcia i rozwoju inwestorów.

Wprowadzenie definicji legalnej biometanu oraz instrumentów operacyjnego wsparcia jego wytwarzania, integracja instalacji biometanowych z siecią gazową, ułatwienia w procesie inwestycyjno-budowlanym oraz wykorzystanie biometanu w realizacji Nardowowego Celu Wskaźnikowego to najważniejsze obszary wymagające konkretnych
zapisów w projektowanych ustawach i artykułach.

Jako Polska Organizacja Biometanu wyrażamy ogromną nadzieję i przekonanie, że obecny 2023 rok będzie kolejnym rozdziałem w historii OZE w Polsce i pierwszym rozpoczynającym realną działalność członków branży biometanowej.

Niniejsze opracowanie jest szczegółowym przewodnikiem po prawnych uwarunkowaniach zbudowania od podstaw zupełnie nowej dziedziny energetyki i gospodarki.
Zapraszam do lektury.
Michał Tarka "

Raport dostępny jest TUTAJ

oprac: redakcja ppr.pl


POWIĄZANE

JA Solar to wiodący światowy producent zajmujący się produkcją paneli fotowoltai...

16.05.br. odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Zdrowie i dobrostan zwierząt” C...

Ze względu na utrzymującą się suszę optymalne rozwiązanie do ochrony herbicydowe...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę