Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Komisja PE AGRI nadal nie daje się szantażować KE

20 czerwca 2023
Komisja PE AGRI nadal nie daje się szantażować KE

Copa i Cogeca są zadowolone z odważnej i roztropnej decyzji Komisji ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego, która odrzuciła zdecydowaną większością głosów wniosek dotyczący prawa o odbudowie zasobów przyrodniczych. Z przerażeniem obserwowaliśmy, jak wniosek ten w miarę postępów prac w Komisjach Parlamentu Europejskiego coraz bardziej odrywał się od rzeczywistości i od realiów panujących w terenie. 

Porażce tej nie zawinili członkowie Komisji ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jest ona konsekwencją dwóch problemów. Po pierwsze wstępny wniosek Komisji Europejskiej od samego początku był oderwany od rzeczywistości, zwłaszcza w odniesieniu do niepogarszania się stanu przyrody, niespełniania kryteriów, odpowiedniego i przydzielonego finansowania, a także celów w zakresie usuwania ważnych, produktywnych gruntów rolnych i leśnych z produkcji.

Po drugie kompetencje nie zostały niestety równo rozłożone, przez co Komisja ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie uzyskała pełnej kompetencji co do artykułów najważniejszych dla jej członków, tj. art. 9 i 10, które odnoszą się do ekosystemów rolnych i leśnych.

Jako przedstawiciele europejskich rolników i europejskich spółdzielni rolniczych nie możemy zgodzić się na propozycję Parlamentu Europejskiego, chyba że w dokumencie zostaną wprowadzone poważne zmiany. W związku z tym jesteśmy wdzięczni Komisji ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi za ciągłe szanowanie i reprezentowanie społeczności rolniczej i jej roli społecznej, która nie została w wystarczającym stopniu uznana w ogólnym sprawozdaniu.

Komisja ds. Środowiska, podejmując dalsze kroki, musi wziąć pod uwagę sygnał wysłany przez Komisję ds. Rolnictwa. Dobre prawo o odbudowie zasobów przyrodniczych nie powstanie bez wyraźnego zaangażowania się rolników. Zamiast gróźb i uzgodnień w kuluarach Komisja Europejska powinna zacząć cały proces od nowa, tak by wniosek stał się w końcu realistyczny i racjonalny.

***

- Copa i Cogeca to zjednoczony głos rolników i spółdzielni rolniczych w UE. Wspólnie dbamy o to, aby rolnictwo europejskie było zrównoważone, innowacyjne i konkurencyjne, gwarantując bezpieczeństwo żywnościowe 500 milionom osób w Europie. 

e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

Wczoraj tj 21.września 2023 roku w Nowym Jorku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełen...

Jak poinformowało wczoraj biuroprasowe Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Min...

Rrobert Telus-Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi uczestniczył wczoraj w konferencj...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę