aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Komisja ENVI daje zielone światło dla NGT

26 stycznia 2024
Komisja ENVI daje zielone światło dla NGT

Komisja ENVI przyjęła dziś projekt sprawozdania posłanki do Parlamentu Europejskiego Jessiki Polfjärd (PPE, SE) w sprawie NGT większością 47 głosów za, przy 31 głosach przeciw i 4 wstrzymujących się. Copa i Cogeca z radością przyjmują to kluczowe głosowanie, które przybliża społeczność rolniczą UE do stanowiska w Parlamencie UE w sprawie stosowania NGT.

NGT (lub nowe techniki hodowli roślin) stanowią część zestawu narzędzi, który umożliwia hodowcom przyspieszenie programów i szybsze wprowadzanie na rynek odmian roślin lepszej jakości. Jeśli są dostępne we wszystkich sektorach i regionach, NGT stanowią kluczowy atut pomagający europejskim rolnikom w stawianiu czoła konsekwencjom zmian klimatycznych. Dlatego też cała Copa i Cogeca spodziewały się dzisiejszej decyzji i ją z radością przyjęły.

A teraz, jeśli chodzi o szczegóły głosowanego tekstu, zgadzamy się, że niektóre rośliny NGT mają charakter konwencjonalny i muszą przestrzegać zasad konwencjonalnej hodowli nasion. Niemniej jednak Copa i Cogeca żałują, że na workach z odmianami nasion umieszcza się etykietę wskazującą kategorię 1 NGT, co jest nieistotne, pod warunkiem że odmiany te są już w pełni identyfikowalne w ramach systemu certyfikacji odmian roślin.

Copa i Cogeca z zadowoleniem odnotowują znaczną większość głosów za poprawką kompromisową dotyczącą wykluczenia zdolności patentowej.

Copa i Cogeca będą w dalszym ciągu współpracować z posłami do parlamentu, aby ulepszyć projekt sprawozdania COM ENVI przed sesją plenarną, której głosowanie odbędzie się na początku lutego, i mają nadzieję, że rozporządzenie w sprawie NGT zostanie sfinalizowane przed wyborami europejskimi.

oprac, e-mk ppr.pl


POWIĄZANE

Przypominjący medium społecznościowe „X” (dawny Twitter) Sejm „X” (zbieżność naz...

Wałek przekaźnika mocy rurowy, znany również jako wałek odbioru mocy (WOM), to k...

Z niczym wyszli wczoraj ze spotkania z premierem Donaldem Tuskiem rolnicy. To je...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę